Herkes eşit ama "eşcinseller" hariç mi?

  • Konbuyu başlatangüney
  • Başlangıç tarihi
G

güney

Ziyaretci
Herkes eşit ama eşcinseller hariç mi?
3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşmada herkese eşitlik konuşulacak. Anayasa herkes için eşitlik öngörürken, eşcinseller neden dışarda tutuluyor? Türkler neden eşcinsel damgası yemekten korkuyor?

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşması dün başladı. Toplantının bu yılki ana teması İnsan Hakları ve Ayrımcılık. Lezbiyen, gey, transseksüel, biseksüel (LGBT) bireylere yönelik ayrımcılık, Türkiyede eşcinsel olmak, AB sürecinde insan hakları, milliyetçilik, nefret salgını, homofobi ve anayasa sürecinde eşitlik konularının ele alınacağı toplantıların katılımcı kadrosu da zengin. Avrupa Komisyonundan Avrupalı parlamenterlere, Human Rights Watchdan BM İnsan Hakları Konseyine, ODTÜ, Hacettepe ve Ankara üniversiteleri öğrenci ve akademisyenlerine, Türk ve yabancı gazeteci ve yazarlara önemli isimlerin tartışmacı olarak katılacağı toplantılar gelecek pazartesi sona erecek.

3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüellere yönelik ayrımcılığın tartışılması ve paylaşılması amacı taşıyor.

1 hafta süresince konuşmaların yanı sıra film ve tiyatro gösterileri, sergi ve atölye etkinlikleri de düzenlenecek. Toplantılar, Hacettepe Beytepe kampüsü, AÜ Cebeci kampüsü, ODTÜ ve Ekin Sanat Merkezinde yapılıyor.

ANAYASA EŞCİNSEL HAKLARINI TANIMIYOR
KAOS GL Derneğinden Ali Erol, buluşmaya ilişkin NTVMSNBCnin sorularını yanıtladı. Toplantıda sivil anayasa sürecinde eşcinsellerin talepleri konusunda konuşacak olan Erol, sivil anayasa hazırlığı çerçevesinde, en azından ayrımcılık başlıklı maddeye cinsiyet kimliği ayrımcılığının girmesini istediklerini belirterek, şunları söyledi:

Sivil anayasa tartışma sürecinde herkesin ortak noktaya vardığı başlık herkes için eşitlik ve ayrımcılığa karşı olmaktı. Fakat somut cümleler kurulmaya başladığında herkes kelimesi her kesimi kasdetmiyor. Ayrımcılığa karşı olmak; aslında hangi ayrımcılığa karşı olmak. Sivil anayasa çerçevesinde bu maddenin ne olduğu kesin değil. Maalesef bu anayasa sürecinde eşcinsellerin taleplerini duymazdan geldiler. Anayasada eşitlik kavramı toplumu bir görmeye çalışıyor, fakat bir kesimi dışarıda bırakıyor. Anayasa Komisyonu Başkanının da eşcinsel haklarını kapsamayacağını söylemesi, sivil anayasa tartışmasının samimiyetinde bir talihsizlik olarak değerlendiriliyor. Oysa isteğimiz özel bir talep değil, biz sadece eşitlik istiyoruz. Oturumlarda da KAOS GL Derneği bu süreci aktaracak.

TÜRKLER EŞCİNSEL DAMGASINDAN KORKUYOR
Tüm dünyada haklarını en son kazanan kesim, eşcinseller. Bu yüzden bu mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Eşcinselliğin sanki bir hastalıkmış ve suçmuş gibi adlandırılması tüm dünyayı ilgilendiren bir konu. Bu buluşmada sadece sorunlarımızı tartışmayacağız, aynı zamanda toplumun diğer kesimlerine açarak paylaşmak istiyoruz. Bu çok zor bir süreç aslında, yurtdışından parlementerler katılıyor, ne yazık ki TBMMden bir milletvekili veya bir parti üyesi bile katılmıyor. Türkiyede homofobi azalsa bile kaygıları azalmıyor ve bunları aşmamız gerekiyor. Etkinliklere gitmek isteyen bazı kişiler bile, damgalanma kaygısı ve korkusundan gitmiyor.
NTVMSNBC
 
G

güney

Ziyaretci
Türkiyedeki lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel(LGBTT) örgütleri Bu toplumda sadece heteroseksüeller yaşamıyor! çıkışıyla, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının ortadan kaldırılması için söz hakkını kullanmaya çalışıyor. İnkâra, dışlanmaya, damgalanmaya ve şiddete karşı hem hayatta kalma hem de lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel varoluşların toplumsal hayatta tanınması mücadelesini veriyor. Bu süreçte oluşturulan gruplar ve örgütler 2005 yılından bu yana resmen dernekleştiğinde hep aynı engelleme girişimiyle karşılaşıyor.

Önce Kaos GL Derneğine yönelik ayrımcı bir uygulama ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz suçlamasıyla eşcinsellerin örgütlenme özgürlüğü ihlal edilmeye kalkışıldı. Şimdi ve en son da Lambdaistanbul Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği aynı suçlama ile İstanbul Valiliğince kapatılmak isteniyor.

Lambdaistanbula açılmak istenen davaya, derneğin adında geçen lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transeksüel kelimelerinin ve derneğin amacının Genel ahlaka ve Türk aile değerlerine aykırı olduğu gerekçe gösteriliyor.

Sayın Bakan Cemil Çiçek tanıktır!

Anayasanın 10. Maddesi ile Türk Ceza Kanunu (TCK)nın ayrımcılık ana maddesini homofobik bir yaklaşımla yorumlayanlar, lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel vatandaşların ifade ve örgütlenme özgürlüklerini kullanmalarını engellemeye kalkışarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı yapıyorlar.

Hatırlanacağı gibi 2004 yılında TCK Kadın Platformu ile birlikte eşcinsel örgütlerinin TBMMye giderek, yeni TCKnın ayrımcılık maddesine eklenmesini istedikleri ifadeler arasında cinsel yönelim ayrımcılığı da vardı. Bunu takiben, Ankara Cumhuriyet Başsavcısının da altını çizdiği gibi cinsel yönelim ayrımcılığı TCK sürecinde tartışılmış ve başlangıçta ayrımcılık ana maddesine eklenmişti. Cinsiyet ile cinsel yönelim farklı durumlar olduğu halde Adalet Bakanı Cemil Çiçek, benzer şeyler ifade ettiğini öne sürüp cinsel yönelim ibaresinin ayrımcılık ana maddesinden çıkarılmasını istemişti.

Madem ki benzer şeyler, cinsiyet ayrımcılığı suç olduğu gibi, bugün Lambdaistanbula yönelik İstanbul Valiliğinin cinsel yönelim ayrımcı tavrının da suç olduğu yönünde Sayın Cemil Çiçeki tanık olarak gösteriyoruz.

Kriterler ve sözleşmeler herkes için ve her yerde geçerli olmalı!

Daha önce Ankara Valiliğinin Kaos GL Derneğine yönelik aynı gerekçesine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Dernekler Kanunu'nu, AB siyasi kriterlerini, Katılım Ortaklığı Belgesini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve taraf olunan uluslararası insan hakları sözleşmelerini dikkate alarak hazırladığı ret kararını hatırlatmak isteriz:

"Yasa, devletin derneklere karşı baskıcı değil, kollayıcı tavrını göstermesi usulüne göre yapılandırılmıştır. "Lezbiyen" ve "gey" kelimeleri günlük hayatta ve bilimsel araştırmalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Bu kavramlar, toplumlara göre değişir. Yeni TCK'nın yapılandırılmasında 'cinsel yönelim ayrımcılığının' tartışıldığı bir dönemde, eşcinsel olmak ahlaksız olmak anl***** gelmez. Aslolan tüm ahlak bilimleriyle uğraşanların ortak birleştikleri nokta olan insan iradesinin hür olması gerektiğidir"

Söz konusu kararda, derneğin adında ve amaç bölümünde "ahlak dışı olarak tanımlanabilecek bir husus bulunmadığı" ifade edilmiş ve uluslararası sözleşmeler de dikkate alınarak derneğin kapatılması talebiyle kamu davası açılmasına gerek olmadığı kaydedilmişti.

Lambdaistanbul LGBTT Derneği de 14 yıldır Kaos GL Derneği ile aynı amaçlar için açıktan ve yasalar çerçevesinde çalışan ve aynı amaçlar için dernekleşen bir organizasyondur. Soruyoruz, aynı kriter ve sözleşmeler İstanbul Valiliği için de geçerli değil mi?

Tüzüğündeki eylemlilikleri dernekleşmeden önce de örgütlü bir şekilde açıktan gerçekleştiren Lambdaistanbul, ulusal ve uluslararası herhangi bir yasayı çiğnemeden bugüne kadar gelmiştir ve bundan sonra da var oluşuna aynı çizgisinde devam edecektir.

Bizler, Türkiyede insan hakları ve özgürlük mücadelesi veren aşağıda adı geçen örgütlenmeler olarak Lambdaistanbulun çalışmalarını takip etmeye ve bugün karşı karşıya kaldığı cinsel yönelim ayrımcı uygulamalara birlikte karşı durmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilân ediyoruz.

Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği
Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel Dayanışma Derneği
TCK Kadın Platformu

Destekleyen Örgütler:
Ankara Üniversitesi Cinsiyet Çalışmaları Grubu
Ankara Kadın Platformu
Irkçılığa ve Miliyetçiliğe DurDe! Girişimi
Kaos Gl İzmir
Kaosist Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi
MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu


Soruyoruz: Örgütlenmek Ahlaksızlık mı?
 
Türkiye'de eşcinseller haric..
Ya en basiti "İnsallah aslanlar gibi bi oğlum olur." yada
"Fıstık gibi,peşinde birçok erkek olan bir kızım olur" duaları :s
 
ataerkil toplumda yasadigimiz icin escinsellik bizim toplumumuzda cok agirdir. Din yasaklamis olsa bile ataerkillik daha da buyuk bir yasak koyar.
gelelim simdi Malezya endonezya gibi musluman memleketlere, homoseksuellik cok normal bir olaydir. Biz homoseksuel kelimesini anne babamizla bile agzimiza alamazken.
endonezyada muslman bir aile icinde baba kiz konusurken sanki siradan bir olaymis gibi konusur. demekki toplumla alakali
 
G

güney

Ziyaretci
Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL) üyesi bir grup TBMM önünde basın açıklaması yaptı. Yüksel Caddesi'nde toplanan gruptakiler, sloganlar atarak TBMM'ye doğru yürüyüşe geçti. Atatürk Bulvarı'na gelen göstericilerin onarlı gruplar halinde yürümelerine izin verildi. TBMM Dikmen kapısında toplanan gruptakiler adına basın açıklaması yapan Aykan Sofuoğlu, "17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Haftası'nda homofobi ve transfobiye karşı son demek için buradayız'' dedi. Kendilerine yönelik ayırımcılık yapıldığını öne süren Sofuoğlu, "Toplumsal hayatın her alanını eşit katılmalarını sağlayacak yasal güvence istediklerini'' söyledi. Gruptakiler, basın açıklamasından sonra dağıldılar...


sabah..
 
Türkiye’deki lezbiyen,................. cinsel yönelim ayrımcı uygulamalara birlikte karşı durmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilân ediyoruz.

Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel Dayanışma Derneği

TCK Kadın Platformu

Destekleyen Örgütler:

Ankara Üniversitesi Cinsiyet Çalışmaları Grubu

Ankara Kadın Platformu

Irkçılığa ve Miliyetçiliğe DurDe! Girişimi

Kaos Gl İzmir

Kaosist Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi

MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu


Soruyoruz: Örgütlenmek Ahlaksızlık mı?

Sayın güney, bende size sorayım, belki örgütlenmek bu grupların tek çıkış yolu, ama size sorarım destekleyenleride görünse aklıma geldi? illada ahlak ölçüsü ile eşleştirmek gerekirse neresi ve dermek maksatlarının neresi ahlaki? Bana göre hak veya teşebbüs ayrı AHLAK ayrıdır efendim.
 
G

güney

Ziyaretci
Sayın güney, bende size sorayım, belki örgütlenmek bu grupların tek çıkış yolu, ama size sorarım destekleyenleride görünse aklıma geldi? illada ahlak ölçüsü ile eşleştirmek gerekirse neresi ve dermek maksatlarının neresi ahlaki? Bana göre hak veya teşebbüs ayrı AHLAK ayrıdır efendim.

Kesinlikle size katılıyorum aynen dediğiniz gibi...

"Hak ve Teşebbüs ayrı,ahlak ayrıdır"...

Ahlak;insanların cinsel tercihleriyle bağdaştırılamayacak bir kavram dır.....
Cinsel ahlak diye bir kavram mutlaka vardır fakat buda ilişkiyi yaşayan bireylerin birbirlerine karşı sergiledikleri tutumdan ibarettir...
 
Üst Alt