Her Yerde Seramik!

Merhaba
Eskiden sadece mutfak ve banyoda kullanılan seramik, değişik modelleriyle ana yaşam alanlarında da kendine yer buldu. Seramikle harikalar yaratabilirsiniz.

Seramikler çoğunlukla kil, kaolen, feldispat ve kuvars grubu hammaddelerin şekillendirilip yüksek sıcaklıkta pişirilerek sertleşmesiyle elde edilir. Üretim sırasında kalite sınıfına göre ayrılırlar. Yüzeylerindeki hatalara göre, birinci ve ikinci sınıf olarak ayrılırlar.

Her iki sınıf seramiklerin teknik özellikleri aynıdır. İkinci kalite seramiklerde bazı görünüm hataları bulunur. Yer karolarında ön yüzde hata varsa bile görünmeyecek kadar küçüktür.

Seramik karolar, bakımı en kolay olan yüzeylerdir. İhtiyacınız olan temizlik malzemesi su ve basit birkaç temizlik aracıdır. Üreticiler, bu işlem için çok amaçlı temizleyicilerin kullanılmasını öneriyorlar.

Seramik zemin üzerinde hafif bir temizlik yapmak istiyorsanız, elektrikli süpürgeyle karo üzerindeki kiri temizleyin. Az miktar temizleyiciyi su ile karıştırın. Pamuklu bez, sünger veya benzeri yumuşak aparatlarla zemini silin. Durulayarak kurumaya bırakın.

Satın alırken, üzerinde TSE damgası olan ürünleri tercih edin. Kutular üzerindeki renk tonu numarasını kontrol etmeyi unutmayın. Ağır yük taşıyacak ve kimyasal etkilere dayanacak zeminlere anti asit karolar döşeyebilirsiniz. Estetik açıdan geniş mekanlara büyük karolar, dar mekanlara küçük karolar döşemeniz hoş duracaktır.

Seramik, çimento harcı veya özel karo yapıştırıcıları kullanılarak döşenebiliyor. Günümüzde daha çok karo yapıştırıcılar tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi yapıştırıcıların zaman, malzeme ve işçilikten tasarruf sağlamasıdır.

Döşemeye başlamadan önce, bir döşeme planı yapılması gerekiyor. Eğer tadilat işi yapılıyorsa, duvardaki eski karoların kırılarak, bozulmuş olan yüzeyin çimento ahrcı ile sıvanıp düzeltilmesi gerekiyor.

Evinizde ışıltı seviyorsanız, artık bu malzemenin simli olanları da bulunuyor. Seramik karolarda, karonun kalitesi kadar, döşeme tekniği de önem kazanıyor.

MSN Kadın
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt