• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Her Yaşta Hamilelik

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Her Yaşta Hamilelik

mopsy

Emektar
Üye
8 Yıllık Araştırmanın Sonuna Gelindi: Artık Kadınlar Her Yaşta Anne Olabilecek

Türk profesör Kutluk Oktayın da üyesi olduğu tıp ekibi menopozu tarihe gömecek buluş için son aşamaya geldi. Independent gazetesi manşetten Doğurganlığın kuralları yeniden yazılıyor diye gelişmeyi duyurdu.

İnsan doğruganlığı üzerine 8 yıldan beri devrim niteliğinde araştırmalar yapan tıp ekibi yeni bir mucizeye imza atmak üzere Harvard Üniversitesinden Prof. Dr. Jonathon Tillynin 2004 yılında, Kadınlara hep belirli sayıda yumurta üretme kapasiteleri olduğu ve bu kontenjan dolduğu anda bir daha doğurgan olamayacakları söylendi. Bunun artık doğru olduğuna inanmıyoruz sözleriyle başlayan süreçte sona gelindi. Tillynin New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay ile geçen zaman içinde yaptığı klinik çalışmalarda ilk kez kadınların yumurtalıklarından alınan doku kök hücreleri laboratuvar ortamında geliştirilerek yumurta elde edilmesi sağlandı. Uzmanlar, önce farelerde başarıya ulaşan ardından insanlar için de başarılı olduğu ispatlanan yöntemi şimdi en büyük teste sokmaya hazırlanıyor. Edinburg Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yapılacak ortak çalışma kapsamında laboratuvar ortamında üretilen yumurtalara sperm enjekte edilecek. Böylece tüp bebek yöntemi kullanarak yapay yumurtanın embrİyoya dönüşüp dönüşmediği gözlemlenecek. Yumurtanın bir anne adayının rahmine yerleştirilmeyeceği, sadece gelişiminin bir süre gözlenip yok edileceği açıklandı.

Hayal gerçek olacak

Yapay yumurtanın doğal yumurta gibi gelişim göstermesi durumunda menopozu tarihe gömecek olan hayal de gerçekleşmiş olacak. Yani kadınlar doğal yumurtlama süreci bitip de menopoza girseler dahi, istedikleri zaman çocuk sahibi olabilecekler. Independent gazetesinin dün manşetten duyurduğu haber için bilim adamları, Doğruganlığın kuralları yeniden yazılacak yorumunu yaptı. Laboratuvar kısmı Harvard Üniversitesinde yürütülen çalışma için Oktay, ilk aşamada, denemelerin yumurta rezervi veya kalitesi düşük genç hastalara yapılacağını belirterek, Uygulama, şu anda 35 yaşın altında erken menopoza girmiş vakalarla yaşı 45in altında yumurta üretebilen, fakat kalite düşüklüğüne bağlı gebelik elde edilemeyenlere yapılacak dedi.

ABDden sonra Türkiyede yapacağız

Prof.Dr.Kutluk Oktay: Yumurtalıktan kök hücre çıkarmayı başarabildik. Kök hücreden kültür ortamında olgunlaşmamış insan yumurtası da geliştirebiliyoruz. Bu aşamaya gelindi. Ancak henüz klinik çalışmalar başlamadı. Klinik çalışmalarda da bu olgunlaşmamış yumurtaların olgun yumurta haline gelmesi ve bu kök hücreleri menapoza yaklaşmış yumurta kalitesi düşmüş hastaların yumurta kalitesini artttırmak için kullanacağız. Şu anda yaklaşık 40 hastamız var. Bu yılın sonuna kadar ABDde gerekli yasal izinleri alıp hastaların hamile kalmaları için bu kök hücreleri kulanacağız. İlk aşama için tam menapoza girmiş değil de, yumurta üretimi düşmüş hastalarla başlıyoruz. Çalışmamızı ABDden sonra Türkiyede uygulayacağız. ABDdeki yasal izinleri aldıktan hemen sonra Türkiyede bu çalışmayı yapabileceğimiz yerler ile bağlantıya geçeceğiz.

Dünyanın ilk yumurtalık naklini yaptı

Dünyada ilk yumurtalık naklini 1999da yapan ünlü Türk doktor Prof. Kutluk Oktay, 1986da Hacettepe Tıpı bitirmesinin ardından ihtisas için ABDye gitti. Connecticut Üniversitesinde kadın doğum ihtisası, Teksas Üniversitesinde kadın üreme endokrinolojisi ve infertilite konusunda süper ihtisas yaptı. İngilterede doku dondurması gibi konularda araştırma yapmasının ardından ABDye döndü. New York Presbyterian Hastanesi Cornell Medical Centerda profesörlüğün ardından New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı oldu. Oktay, 100 Soruda Kısırlık kitabının yazarı.

Stargazete.com
 

AyşeGül1

Amatör
Üye
Merhaba! Guzel bir makale. İnaniyorum ki her yasta hamilelik mümkün)
27 yasindayim. Bende bir problem vardi anne olamak istiyordum ama kendim doğuramam. Tasiyici anne bize bununla yardım etti. Once cok suphe ediyorduk ama en sonunda Ukrayna`da klinige basvurduk. Kiyive gelip kocamla beraber sehri çok begenmisiz ama orada yaz biraz sicak. Biz tam havalimanda karsilanip otele goturulmusuz ve sonra gercekten fahismis. Biz cok yorulmusuz çunku trafik kalabalik siddetli sıcak yollar kotu........ Zorla varmısız otele(( Ama bizimle klinikte Turçe konusabilen yoneticiymis bunun icin her sey yolundaydi)) Doktor her tedavi prosedur hakkinda ayrintilica bize anlatti. Tasiyici anne ile karsilastik....genelde klinikpersonel bize daha iyi izlenim birakmis. Simdi Ukrayna`ya gelecek seyahatimizi cok bekliyoruz))
 
Üst Alt