Her Diyeti Yapmayın!

mopsy

Emektar
Üye
Önünüzde uçuşan diyet listeleri kafanızı mı karıştırıyor? Hangisini uygulayacağınızı bilmiyor musunuz? Uzak durmanız gereken diyetler

Bazı diyetler yağ ve protein içerir. Karbonhidratların şişmanlığın sebebi olduğu ve onların tüketilmesinin yanlış olduğu mantığından yola çıkar.

Bu tarz diyetlerde şeker ve nişasta yoktur. Yani, makarna, pilav, ekmek, hamur işleri bu diyet listesinde yer almaz. Kişi sınırsız ve yağ tüketir. Bu diyet, kişiye sınırsız yeme imkanı verdiğinden, çok kişi tarafından uygulanır.

Bu şekilde bir beslenme yanlıştır çünkü günlük almamız gereken karbonhidratlar devre dışı bırakılmıştır. Karbonhidratlar, günlük almamız gereken kalorinin %55-60’ını oluşturur.

Bu tarz bir beslenme, yani aşırı protein ve yağ alımı, trigliseridin ve kanda kolesterol oranının yükselmesine sebep olur. Damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.Vücutta artan ürik asit yüzünden, gut hastalığına yakalanma ihtimali artar. Böbrek fonksiyonları etkilenir. Sonuç olarak, bu tarz bir diyet sağlıklı değildir.

Uygulamamanız gereken bir başka diyet ise, protein zengini diyetlerdir. Bu diyetler et, tavuk, balık, deniz ürünleri ve yağsız peynir içerir. Buna ilave olarak yağsız salata ve yağsız haşlanmış sebze eklenir.

Yağ ve karbonhidrat alımı son derece kısıtlıdır. Ayrıca bu tarz diyetlerde kalori kısıtlaması da bulunur. Normal şartlarda ihtiyacın altında kalori alındığında kilo vermek sorun olmaz. Ancak bu tarz diyetleri uzun süre uygularsanız, kan yağları yükselecektir.

Doktor kontrolü olmadan yapılan bu tarz diyetler, vitamin, mineral eksikliğine ve beslenme bozukluklarına sebep olur.

Önemli olan ne kadar kilo verdiğiniz değil, sağlığınızı koruyarak ve sağlıklı beslenerek kilo vermenizi sağlamaktır. Bu yüzden, kilo sorununuz varsa, mutlaka doktor kontrolünde bir programa başlayın.

kadin.tr.msn.com
 
Üst Alt