• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hepimiz aynı aileden geliyoruz...

Okunuyor :
Hepimiz aynı aileden geliyoruz...

merkür

Amatör
Üye
Sizinkinden farklı bir ten rengine sahip, farklı bir milletten ya da etnik gruptan gelen insanlara karşı ne hissediyorsunuz? Onları kendinizle eşit görüyor musunuz? Ne yazık ki birçok kişi belirli bir milletten ya da ırktan olan insanları kendinden aşağı görüyor. Bir ansiklopedi ırkçılığı " ırklar arasında fiziksel farklılıkların insanların yeteneklerinde farklılıklar yarattığını ve bazı ırkların ötekilerden üstün olduğunu savunan görüş" olarak tanımlıyor.

Bu görüş korkunç sonuçlar doğurmuştur. Bir profesör kültürel psikiyatriyle ilgili kitabında bir ırkın diğerinden üstün olduğu fikri " sömürgeciliği ve köleliği haklı çıkarmak için kullanılmıştır." diyor.

Irkçılık bugün dünyanın birçok yerinde hala yaygındır. Peki ırkların, özünden birbirinden farklı olduğu düşüncesinde gerçek payı var mı? Bilim ve Kutsal Kitap bu konuda ne diyor?

Genetik dalında yapılan araştırmalar ırkçılığın ne kadar asılsız olduğunu doğruluyor. Farklı kıtalardan gelen insanların DNA'sı incelendiğinde dünyanın herhangi bir yerinden gelen iki kişinin DNA'sının en fazla % 0.5 oranında farklılık gösterdiği görüldü. Bu farklılığın %86 ila 90'ı aynı ırktan gelen insanlar arasında gözlemlendi. Demek ki farklı ırklardan gelen insanları birbirinden ayıran genetik farklılıklar bu yüzde 0.5'lik farkın sadece %14'ünü, hatta daha azını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, ırklar arasındaki farklılıklar aynı ırk içindeki farklılıklardan daha azdır.

Nature dergisi " insan ırkı genetik açıdan tektir" diyor.

UNESCO ırkçılıkla mücadele etmek için 1950'lerden başlayarak bazı bildiriler yayınladı. Bu bildiriler antropologlar, genetik bilimciler ve sosyologlar tarafından yazıldı. Fakat ırkçılık hala devam ediyor. Demek ki bir kişinin gerçeklerin farkın da olması yeterli değildir. İsa peygamberin dediği gibi " Kötü düşünceler yürekten çıkar" .( Matta 15:19,20)
Bu nedenle kişinin yüreğindekileri değiştirmesi yani düşünüşünü ve tutumunu düzeltmesi gerekir.

Tanı Kutsal Kitabı yüreğimizi etkileyecek şekilde yazdırmıştır. Örneğin, Kutsal Kitap sadece bilimsel bir gerçeğe değinerek, " Tanrı bütün yeryüzünde otursunlar diye insanliğın tüm milletlerini tek bir adamdan yarattı." demekle kalmaz, aynı zamanda " Tanrı taraf tutmuyor, her millette Kendisinden korkan ve doğruluktan ayrılmayan kişi O'nun gözünde makbuldür" gibi sıcak sözler de içerir. (Elçiler 10:34, 35; 17:26) Böyle bir Yaratıcımız olduğunu öğrenince içimiz O'na karşı sevgiyle doluyor.

Yehova Tanrı O'na duyduğumuz sevgiyi O'nun gibi olmaya çalışarak göstermemizi istiyor. Efesoslular 5:1,2 'de şöyle okuyoruz:
" Sevgili çocukları olarak Tanrı'ya benzemeye çalışın ve sevgi yolunda yürüyün."

Sevgi yolunda yürüyorsak her insanı hangi ırk ya da milletten geldiğine bakmaksızın Tanrı'nın sevdiği gibi seveceğiz.

Tanrı, yürekleri kötülükle dolu insanları hizmetçisi olarak kabul etmeyecektir. Bu kişilere başkalarından nefret eden ve ırksal önyargıları olanlar da dahildir. Tanrı çok yakında tüm kötü insanları yok ederek onların kökünü kazıyacak. Sadece O'nun niteliklerini yansıta kişiler hayatta kalacak. O zaman tüm insanlık hep birlikte tek Tanrı'ya hizmet eden tek bir aile olacak.

( Yehova'nın Şahitleri'nin Kasım 2009 sayılı Uyanış dergisinden alınmıştır.)
 
Üst Alt