Hem karada ,hem havada gideon otomobil

Amerikan Terrafugia şirketi tarafından geliştirilen ’Transition’ isimli hem karada hem havada gidebilen araç, gerekli tüm şartları yerine getirerek 2009 yılından itibaren piyasadaki yerini alacak.


Kişisel hava taşıtı olarak sınıflandırılan Transition, 150 bin dolar civarında fiyatıyla, kara ve hava ulaşımını birleştirerek yeni bir dönemi başlatıyor.

20’nci ve içinde bulunduğumuz 21’inci yüzyılın en çok tercih edilen ulaşım aracı olan otomobiller, çok yakın zamanda sadece karayollarında değil aynı zamanda havada da ilerlemeye başlayacak. Yıllardır Hollywood’un bilim-kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız uçan otomobillerin öncüsü 2009 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor. Hem otomobil hem de uçak olarak kullanılabilen ’Transition’ isimli konsept, sıradışı tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle kişisel ulaşımı çok daha kolay ve hızlı bir hale getirmeyi hedefliyor.

HAVADA 220 KİLOMETRE HIZ

Amerikan Terrafugia firması tarafından geliştirilen bu araç, karayollarında ilerleyebilmek için bütün kriterleri karşılıyor. Uçak modunda 8 metre 22 santimetrelik kanat açıklığına sahip olan Transition, kanatlarını katlayıp şehir içinde normal bir otomobil gibi kullanılabiliyor. En yakın hava alanına giderek, yanlara katlanmış durumdaki kanatlarını açıp kalkış yapabiliyor. Havada saatte maksimum 220 kilometre hızla gidebilen araç tam dolu depo ile 800 kilometre yol yapabiliyor. 195 kilogram taşıma kapasitesine sahip olan araç, günde 100 kilometreden fazla yol yapan kişiler için tasarlanmış.

100 KİLOMETREDE 8 LİTRE

Ulaşmak istenilen yere varıldıktan sonra uçak modundaki aracı otomobil moduna sokup kanatlarını katladıktan sonra şehir içindeki yollarda yolculuğa devam etmek mümkün. Böylece gidilen yerde ulaşım için araç kiralamaya gerek kalmıyor. Düşük yakıt tüketimine de sahip olan araç hem uçak hem de otomobil konumundayken 100 kilometrede 8 litrelik ortalama yakıt tüketimine sahip. Otoyol kullanımlarında da standart bir otomobilden hiçbir farkı bulunmayan araç havalandığında hafif spor bir uçağın özelliklerini sergiliyor. Kompakt boyutlardaki Transition’ı bir evin garajına park edebilmek mümkün.

EN MANTIKLI KONSEPT

Transition çok amaçlı kullanılabilen bir araç. Uçabilmesinin yanı sıra diğer otomobiller gibi sokaklarda rahatlıkla dolaşabilmesi de onu farklı kılıyor. Bu araç temelde iş adamlarının ulaşımla kaybettikleri zamanı en aza indirmek amacı ile tasarlanmış. Birçok mühendis tarafından bugüne kadar hazırlanan en doğru dürüst uçan otomobil konsepti olarak tanımlanan bu araç hem otomobil hem de uçak pazarlarından küçük de olsa pay kapmayı hedefliyor. Havalimanına gidip gökyüzüne yükselmek ve belirlenen noktaya indikten sonra, gidilmek istenen mekana araçtan inmeden karayoluyla ulaşmak. Bunların hepsini tek bir araçla yapmak gerçekten sıra dışı bir deneyim ve zamandan kazanç sağlıyor. Özellikle 160 ile 800 kilometre mesafeler arasında sürekli seyahat eden kişiler için tasarlanan bu konsept en mantıklı ulaşım seçeneği olarak görünüyor. 2008 yılında üretime başlanması planlanan bu aracın teslimi ise 2009 yılını bulacak.

Bir düğmeye basarak kanatları açılıyor

Araç uçak modunda iken, havalanabilmek için gerekli tüm sistemler devreye giriyor. Hafif spor bir uçağın özelliklerini sunan Transition, kolay kullanıma sahip. Araç aynı zamanda, bir otomobilde bulunan tüm standart güvenlik donanımlarını sunuyor. Ön ve arkaya yerleştirilen tamponlar 2.5 kilometre hıza kadar dayanıklı. Ayrıca aracın ön ve arkasında, çarpışma anında oluşan enerjiyi absorbe eden bir düzenek de bulunuyor. Yolcu güvenlik kafesi sağlam bir yapıya sahip. Araçtaki yolcu ve sürücü için hava yastıkları da bulunuyor. Katlanabilen kanatları sayesinde uçaktan, şehir içinde yol alabilen bir otomobil haline dönüşen Transition, araç modundayken bir SUV araç kadar yer kaplıyor. Bu da aracın ne kadar kompakt bir yapıda olduğunun en büyük kanıtı.

Bir düğme ile kanatlarını açarak uçak moduna geçen araç, metal tavanlı coupe-cabrio otomobillerde olduğu gibi belli bir hızla giderken de bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Uçak modunda kanatların açılmasından sonra motorun ürettiği güç, tekerleklerden alınarak yolcu kabininin arkasındaki pervaneye aktarılıyor. Şehir içinde otomobil konumundayken, sürücü ehliyeti ile kullanılabilen araçla uçak modundayken kalkış yapabilmek için pilot lisansına sahip olmak gerekiyor. Aracın oturma düzeni ise iki kişilik spor otomobillerde olduğu gibi yan yana tasarlanmış.

457 metrelik pist gerekiyor

Aracın içinde, havacılık için gereken haberleşme sistemlerinin yanı sıra gelişmiş bir müzik sistemi de bulunacak. Standart olarak GPS yer belirleme sistemini kullacak olan araç, elektronik ağırlık ve denge hesaplayıcısı sayesinde de pilota kullanım sırasında kolaylık sağlıyor. İç mekanda sunulan bacak mesafesi, bir SUV ile eşdeğerde. Rüzgarsız bir havada uçarken 190 km/s hız ile 800 kilometrelik bir menzil sunan Transition, daha düşük hızlarda 1200 kilometrelik menzile dahi ulaşabiliyor. Araç kalkış yapabilmek için ise 457 metre uzunluğunda bir piste ihtiyaç duyuyor. 600 kilogram ağırlığındaki araç, 100 beygir gücündeki motor ile hareket ediyor. Transition, en az bin 66 metre yükseklikte uçarken; yüksek irtifası ise 3 bin 657 metre olarak veriliyor.
 
vallah güzel bir şey ama istanbulun trafiğine doğrudan etkisi olursa ne ala.ben izmirde yaşıyorum ama buradan bile sinir oluyorum istanbulun trafiğine.şimdi otopark mafyası varken,bide uçak park mafyası peydah olur tam süper olur:))yanlız görüntüleri izledim aracı çok beyendim,hakikaten teknoloji aldı başını gidiyor.saygılar
 
Son düzenleme:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt