Hegomanya

tunakan

Uzaklaştırıldı
Hegemonya; bir devletin, toplumsal kümenin ya da liderin öteki devlet, küme ya da kişi üzerindeki egemenliği, üstünlüğüdür.

Hegemonya; mutlak bir güç değil, değişen ittifaklar sonucu oluşan, her an değişebilecek yapıda geçici olgulardan oluşur.

Türkiye'de yaşanan son 3 genel seçimler ele alındığında, dinsel düşüncenin ve tarikatların etkisini net olarak görürüz. 1980 darbesinden itibaren sol'a karşı muhalefete karşı kullanılan dinsel düşünce, gündelik hayata ve kültüre nüfuzunu artırarak ve mevzilerini sağlamlaştırarak toplumda hegomanyanın kurulmasına yol açmıştır.

İktidardaki parti, karşıtlarını da içine alma çabasıyla (Solcu Kültür Bakanı) ve toplumun değişik kesimlerinin önceliklerine de önem vererek (Avrupa Birliği, Kürt Sorunu, Düşünce Özgürlüğü, vb. ), büyük bir kesimin rızasını da alarak ve tavizler de vererek iktidarı ele geçirdi. Bu samimiyetsizliğini kimi zaman sol, kimi zaman sağ argümanları kullanarak devam ettirmektedir.

Sivil toplumun yada muhalefetin en az onlar kadar işbirlikçi ve ittifaklar olmadan iktidarı ele geçirmeleri zordur.

Herkes kültürlüdür, herkesin kendine göre bir neden sonuç ilişkisi kurma biçimi vardır. Ancak kültür inanırlığı "Her kim olursa olsun iyi düşünmekle alakası olmadığını, ancak; doğru eyleme geçerse başarılı olacağı" ideali ile gerçekleşir.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
EVET TARİKATÇILAR ve TARİKATTAN GELECEK BEKLEYENLER; İnanın herkes sizi not ediyor. HEGOMANYANIZ bitecek ve o zaman gerçeklerle yüzyüze geldiğinizde SOS, İMDAT, HELP demeyiniz!
 
  • Etiketler
    hegomanya nedir
  • Üst Alt