• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

HDR foto teknigi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
HDR foto teknigi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

HDR (High Dynamic Range) Fotolar

HDR temel olarak farklı pozlanmış resimlerin bilgisayar ortamında üst üste birleştirilmesinden oluşuyor.
Birleştirme sonucunda resmin karanlık ve aydınlık bölgelerinin ortalaması alınarak ve kullanılan programın ayarlarıyla oynanarak daha çarpıcı, daha renkli ve daha belirgin resimler ortaya çıkıyor.
Farklı pozlamayı bazı fotoğraf makinaları otomatik olarak ard arda beirttiğiniz oranda poz farkı ile resim çekerek yapabiliyor.
Bu durumda tek sakınca hareketli nesnelerin resimler birleştiğinde birden çok olarak resimde yer almasıdır.Örnek:


İstenirse ve daha kolay bir yöntem olarak çektiğimiz resmi bir bilgisayar programı yardımıyla artı ve eksi pozlama yaparak ayrı ayrı kaydedip aynı resmin üç farklı pozlama yapılmış halini elde edebiliriz.
Bu durumda hareketli nesne problemi de olmaz. Bu iş için örneğin Adobe Lightroom programı çok kullanışlıdır.
Daha sonra farklı pozlanmış resimlerimizi bir HDR yapım programı ile (ben photomatix pro kullanıyorum)
birleştiririz.
Çıkan sonuç (photomatix pro için anlatıyorum) tone mapping menüsünden ayarlarla oynanarak tercih edilen hale getirilip kaydedilince HDR resim paylaşmaya hazır hale geliyor.

Bir karede görünen her motifi yeterli aydınlıkta kareye yansıtabilmek için yani her detayın görüntülenebilmesi için farklı ışık ayarları gerekir. Özellikle gece çekimlerinde faklı güçte ışık kaynakları, çekimi zorlaştırır ve bir nevi orta yolun bulunmasını gerektirir. Motifin bir tarafı karanlıkta kalırken bir başka bölümü oldukça aydınlıkta kalmış olabilir. Bu sorunun çözümü için kamera tipodla sabitlendikten sonra farklı ışık ayarlarıyla aynı kare bir kaç kez çekilir, ne kadar çok farklı ışık ayarıyla çekilirse o kadar iyidir.

Bundan sonrası için iki yol mevcut:

1. Photoshop'ta bu kareler üst üste yerleştirilir, karanlık veya fazla parlak bölgeler silinerek (maske yoluyla) ışık ayarlarının dengeli olduğu tek bir kare yaratılır. ( Bayağı yorucu bir iştir ama daha detaylı çalışmak mümkün olur)

veya

2. Internette bedava bulunabilecek HDR programlarından biri indirilir. Cekilen fotoğraflar yüklenir ve program otomatik olarak bu farklı ışık ayarlarını tek bir karede birleştirir.

Sonuç olarak her iki yolla da bir çok ışık ayarının bulunduğu ve böylece her detayın gözükebildiği, göze farklı gelen bir fotoğraf yaratılmış olunur.

Örnek: Bu fotoğraf için sabitlenmiş kamerayla 12 farklı kare çekildi. Ardından 1. yol olarak tanıttığım şekilde, yani photoshop yoluyla kareler birleştirip aşağıdaki fotoğraf yaratıldı. Kilise aydınlatıldığı için karanlıkta kalan sağ alttaki binaya nazaran çok farklı pozlanlmalıydı. Ayrıca yoldaki lambalar, sol binanın penceresi, alt kattaki cafenin ışıklandırması, kaldırımdaki aydınlatıcılar vs yani kısaca tamamen farklı ışık kaynakları nedeniyle faklı ışık ayarları gerekmekteydi. Bütün bu detayların gözükebilmesi ise sadece HDR yolu ile mümkün olur.Çektiğiniz nesnede ne kadar çok parlak ve çok karanlık bölümler varsa, bu HDR daha çok işe yarar.

1- Öncelikle zaman ayırmanız gerek.

2- Mutlaka tripod (sehpa) kullanmanızı öneririm. "Hangi kanal ?" diye sorarlarsa wow TV dersiniz !

3- Arkadaşlarımızın dediği gibi, etrafta hareketli cisimlerin olmaması iyi olur. Fotoğrafınızda hayaletlerin olmasını istemezsiniz.
Not: bulutlar hareketli sayılmaz !... hatta parçalı bulutlu bir havanın kadraja katılması tavsiye ediliyor, biryerlerde okumuştum. (yanlışım varsa düzeltiniz üstâdlar)

4- HDR için gerekli kareleri gerçek mekanda elde etmeniz hayırlı olur. Farklı pozlama süreleriyle yerinde çekimler yapın. (Baraküda gibi tembellik yapmayın ! )

5- Genellikle üç poz çekiyorlar. Ancak Okhan'ın dediği gibi onlarca poz çekmeniz çok daha başarılı bir kare elde etmenize yardımcı olacaktır.
Bunun dezavantajı, ayarları yaparken makineyi hareket ettirmeyin !
Mikado oynayabiliyorsanız bunu da başarırsınız.
Mikado ince çubuklarla oynanan bir capon oyunu. Ayrıntı için internete bakın, konuyu dağıtmayın !!!
daha önce yazıldığı gibi, bazı makineler bunu otomatik yapabiliyor.
Netekim benim Fuji S5600de bu özellik varmış. HDRnin ne olduğunu bilmeden önce "ülen insan aynı kareyi niye böyle üç kez çekip hafızayı doldurur ki ?" dedim kendi kendime...şşş gülmeyin ama !

6- İşte size uygulamalı üç poz :

Konumuza uygun tabiri caizse cahilce aydınlatılmış Atatürk Heykeli.
Yer : İzmir Cumhuriyet Meydanı.
Projektörler öyle bir yerleştirilmiş ki ışıktan heykel görünmüyor !
Belediye, palmiyelere koymadığı tüm lambaları buraya yöneltmiş !

normal poz:

Poz : 2.5 sn
F/5
ISO-100

Bu da ikinci poz, süre ikiye katlanmış !

Poz : 5 sn
F/5
ISO-100

Veee üç ;

Poz : 1.25 sn
F/5
ISO-100

Ben bunları birleştirmek için Photomatix programını kullanıyorum.


İsteğe göre kareye bir tutam daha karanlık sosu ekleyebilirsiniz, (diyorum ki hafif koyulaştırın kareyi)
eh biraz da elin avrupalısının şarpnıss (sharpness) dediği keskinlikten katarsanız dadına doyum olmaz !


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=40029
 
Üst Alt