• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hayvanlarda Gebelik Süreleri

Okunuyor :
Hayvanlarda Gebelik Süreleri

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Hayvanlarda Gebelik Süreler

Aşağıda, birçok hayvan türünün veya grubunun ortalama gebelik süreleri çoktan aza doğru sıralanmıştır.
Evrim Ağacı tarafından özel olarak hazırlanan bu çalışmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bütün gebelik süreleri GÜN bazında verilmiştir.

Asya Fili: 616
Sperm Balinası: 530
Siyah Gergedan: 450
Zürafa: 435
Deve: 390
Zebra: 375
Eşek: 365
Alpaka: 355
Deniz Aslanı: 350
Evcil At: 335
Lama: 330
Fok: 330
İnek: 285
İnsan: 266
Goril: 257
Elk: 245
Kanada Geyiği: 245
Kutup Ayısı: 241
Şempanze: 240
Su Aygırı: 235
Siyah Ayı: 220
Amerikan Bizonu: 217
Boz Ayı: 215
Beyaz Kuyruklu Geyik: 201
Babun: 187
Resus Maymunu: 164
Evcil Keçi: 150
Evcil Koyun: 147
Evcil Domuz: 114
Kirpi: 112
Çinçilla: 110
Aslan: 108
Kaplan: 107
Leopar: 94
Puma: 90
Su Samuru: 75
Gine Domuzu: 65
Mink: 55
Vahşi Kurt: 65
Ev Kedisi: 64
Rakun: 63
Ev Köpeği: 61
Kızıl Tilki: 52
Avrupa Minki: 50
Kanguru: 42
Dağ Gelinciği: 41
Gri Sincap: 35
Evcil Tavşan: 32
Sincap: 31
Misk Sıçanı: 29
Vombat: 27
Gerbil: 23
Sıçan: 22
Çayır Faresi: 21
Evcil Fare: 19
Hamster: 18
Amerikan Keseli Sıçanı: 12

Listeyi uzatmak mümkündür. Ancak genel olarak popüler hayvan türlerinin gebelik dönemlerinin bu civarda olduğu bilinmektedir. Elbette bunlar ortalama sayılardır ve bu sayılardan belli oranlarda sapmalar olması muhtemeldir. Ancak referans olarak kullanabilirsiniz.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)
evrimagaci.org

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

sevgili sosyalist emeğinize sağlık fakat hayvan gebelik süreleri demişsiniz içine insanı sokmuşsunuz, canlıların deseniz daha makbul olurdu teessüf ederim.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
:)
Haklısınız; bu konuyu açarken dikkatimi çekmişti.
Böyle bir düşüncenin oluşabieceğini gelmişti aklıma..

Fakat sonuçta hepimizin ortak atası-anası çok hücreli canlılardır.
Ve ben bu ilk canlıları isimlendirmiyorum, çünkü günümüzdeki canlılar onlar değildir..

Adını siz koyun:)

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

hayvan tabiki siz hayvanlardanmi geldiginizi düşünüyorsunuz? olabilir bunda saklanacak birsey yok,

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Hayır kardeşim bizim atalarımız bitkilerdir..
Fakat güzel ironi yapmışsınız.

Milyarlarca yıl gerisine gidecek olursak; Evren dahilindeki her şey ama her şey, atomlardan (ve atom altı parçacıklardan) oluşmaktadır. Buna beyninizden karaciğerinize, hücrelerinizde kullandığınız moleküllere, havaya, suya, taşa toprağa kadar her şey ama her şey dahildir. Sizi "canlı" yapan da atomlardır, bir taş parçasını "cansız" yapan da..

Peki ben size sorabilir miyim; sizin atanız kimdir?

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

Atatürk :)) siz hangi familyadansınız bitkiler aleminde bende onu merak ettim. çok çeşidi var bitkilerin birde bugünkü bitkiler neden yürüyemiyor konuşamıyor suçları neymiş?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Dikkat ederseniz hücrelerden, ana yapıtaşlarımızdan kısacık da olsa söz ettim.

Fakat siz sorumu cevaplamadınız hala?

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

sonunda dipsiz kuyu bana göre bu boş muhabbetler sayın sosyalist. aslında derin olan kuyu değilde bizim akıl ipimiz kısa. ben canlılarda evrime inanıyorum ama insanın oluşumunda KUR'AN da bildirilen dışında bir şeye inanmamı beklemeyin. ama KUR'AN da yazanın yorumunun tam anlamı ile yapılmasıda gerekir. bilimde yapılan açıklamalar insanı KUR'AN bilgisine herzaman dahada yaklaştırmıştır. bu meselede anlaşma sağlanamamıştır. zamanla aşılacağını ümid ediyorum. biliminde daha çok yol alması gerekir.

saygılar

Üst Alt