Hayvan sevgisini çocuğun gelişimini hızlandırır

Hayvan sevgisini tadarak büyümek çocuğun gelişimini hızlandırır​

Çocuğun hayvanları sevmesi, onlardan sevgi görmesi, onlarla ilgilenmesi, bakımı için sorumluluk alması, birçok alanda çocuğun gelişimini destekler ve zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasını sağlar.

Başka hiçbir eğitim materyali yoktur ki çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edip geliştirsin... Bu bir mucizeye benziyor. Çocuklara her şeyi öğreten tek şey “hayvanlar”... Hayvanların da bir kalbi olduğunu unutmadan, onları sevgi dolu ve güvenli bir ortamda besleyerek, çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
Hayvanlar çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimine şu şekilde katkıda bulunmaktadır:
  • Zihinsel gelişim: Hayvanlar dünyası çok çeşitlidir ve zengindir. Her hayvan farklı renklere, özelliklere, şekillere sahiptir ve çocuklar bunları keşfetmeyi çok sever. Bu, çocuklarda araştırma, analiz etme, kategori yapma, ilişki kurma, problem çözme becerilerinin gelişmesi yardımcı olur.
  • Duygusal ve sosyal gelişim: Çocuklar, hayvanların birbirleriyle iletişimini gözler, onların da mutlu ya da üzgün olduğunu fark eder. Böylece arkadaşlarına karşı daha duyarlı olmayı öğrenir. Ayrıca bir hayvanın bakım sorumluluğunu almak, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bunu yerine getiren çocuk gurur duyar ve özgüveni artar.
  • Dil gelişimi: Hayvanlar hakkında konuşmak, çocuklar için en eğlenceli konulardan biridir. Çocuklar bu sayede yaşıtlarıyla iletişim kurma şansı yakalar. Hayvanlar üzerine konuşacak çok şey olduğu için bu sohbetler çocukların arkadaş edinmelerine yardımcı olur. Eğer bir çocuk evcil hayvan besliyorsa, arkadaşlarına ona nasıl baktığını, onunla neler yaptığını anlatması konuşma becerisini ve kelime dağarcığını geliştirir.
  • Fiziksel gelişim: Çocuklar hayvanları taklit etmeyi çok severler ve onları taklit ederken zıplarlar, hoplarlar, atlarlar. Bu da kas gelişimine yardımcı olur.
Gördüğünüz gibi hayvanlar çocukların her alanda gelişimine destek oluyor. Küçükken civciv büyüten bir arkadaşım, civciv büyütmenin ona çok şey kattığını ve hâlâ o anılarının taze olduğunu anlattı.
Sizce civciv büyütmek bir çocuğa ne katabilir? Civciv büyütmek, bir çocuğun her gün o civcive yem vermesi ve bakması, yani sorumluluk alması demektir. Civcivi büyürken vücudundaki değişiklikleri gözlemek, zihinsel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Civcivin ihtiyaçlarını karşılaması, ona sahip olmanın gururunu duyması, arkadaşlarına bundan bahsetmesi, çocuğun özgüvenini artırır ve sosyal becerilerini geliştirir. Hayvanları seven çocuk, arkadaşlarının ihtiyaçlarına, duygularına daha duyarlı olur ve empati duygusu geliştirir.
Evinizde bir civciv büyütemezsiniz belki ama başka evcil hayvanları besleyebilirsiniz. Ne yazık ki büyük şehirlerde evcil hayvan beslemek zor. Fakat bu zorluğa çocuğunuz için katlanmanız, çocuğunuza sayısız faydalar sağlayacaktır.
** Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş
Kurucu, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Filial Terapist
pedagogsevilgumus.com
Hürriyet Gazetesi
Kelebek
Güzin Abla
 
Üst Alt