Hayat Kırkında Başlar

İ

İNCİ

Ziyaretci
Güzel bir söz vardır, hayat kırkında başlar, diye. Belki gerçekten öyledir, belki de insanların yaşlanma sendromunu kolay atlatmak için kendilerini kandırma taktiğidir. Ama artık kendine bakan, sağlığına dikkat eden insanlar için yaşlanma daha geç yaşlarda başlıyor. Eskiden insanlar 40 yaşına gelince benden geçti artık derlerdi ama şimdilerde 60 yaşında bile bir şeyler öğreniyorlar, hayata asılıyorlar.O zaman hayat kırkında başlar, en azından ikinci perdesini açar diyebiliriz sanırım.

Yirmili, otuzlu yaşlarda, yaşam mücadelesine öyle dalıyorsun ki, aklına hayaline gelmeyen olaylarla mücadeleye başlıyor ve yaşadığını unutuyorsun. Hep daha fazlasını, hep daha çok çalışmayı düşünüyorsun. Kırklı yaşlarda az çok istediğin yere ulaşıyorsun ve hayatta neleri kazanıp neleri kaybettiğinin farkına varıyorsun. Sakın buna yaşlanmak demeyin. Bu, hayata yeniden başlamak bence. Erkek ya da kadın hiç fark etmez.Bana göre insan kırkından sonra da sevmeyi öğrenebilir, âşık olabilir. Her iki taraf içinde geçerlidir orta yaşlarda sevgiyi yakalamak ve ona sıkıca sarılmak. Hangi yaşta yakalarsanız yakalayın, içinizde hissettiğiniz duyguları yaşamaktan korkmayın! Hem kim demiş ''kırkından sonra azanı teneşir paklar'' diye. Yıllarca çalışıp, çabalamış insanların birazcık kendilerini şımartmak hakkı değil mi?

Nedense bu 40 yaş konusu bana kartalların zorlu 40 yaş dönemini hatırlattı.70 yıla kadar yaşayan kartallar bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40`a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır, tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,

- Ya da,yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 5 ay kadar sürer. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

40 Yaşına gelmiş ya da gelmek üzere olan her insanın tıpkı bir kartal gibi yenilenmesi dileğiyle...

İNCİ


( Yakında doğumgünü olan birine.)
 
Son düzenleme:
Biliyorum ben onu..:)Birde şarkısını ekleyelim o zaman ..:)

Hayat Kırkında Başlar


Neyseki benim daha 10 yıl 3 günüm var..(kendimi avutuyorumm.:)
 
Hayat doğarken başlar ...doğum herzaman için bir başlangıç adledilmiştir.

Aslında bu tür avuntular,teselliler zaman zaman hepimizde oluyor.Bir öncekini unutup yeni olana yepyeni başlamak istiyoruz.
 
  • Etiketler
    hayat kırkında başlar kartalda 40 yaş
  • Üst Alt