Hayalet Şehir.....

Yeryüzünün en büyük hayalet sehri Pripiat
Bu şehirde kimse yaşamıyor..
Yeryüzünün en büyük hayalet şehri. 22 yıldır bu halde. 900 yıl daha, burada hiç kimse yaşayamayacağı söyleniyor..

Hayalet şehir Pripiat
26 Nisan 1986'da, akşam saatlerinde, Ukrayna'nın Pripiat şehrinde hayat her zamanki gibi normal seyrinde devam ediyordu. İnsanlar işten çıkmış, evlerinin yolunu tutmuş, akşam yemeği hazırlanmıştı. Hiç kimse, sabah gözlerini kendi yatağında açamayacağını, uzun ve zorlu yollara düşeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu.

Bu bir korku filminin senaryosu değil, gerçeğin ta kendisi. 22 yıl önce, 26 Nisan akşamı, Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı. Dünya bu faciadan zar zor haberdar oldu. Sovyetler'in iletişimi engelleme mekanizması tam olarak devreye girmişti. Ama sonunda korkunç boyutlara ulaşan nükleer faciayı gizleyememişti.

İşte o gece, Çernobil'in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripiat boşaltıldı. Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başlayan acil boşaltma işlemi için yüzlerce otobüs şehrin metkezine dizildi. İnsanlar evlerini bir anda boşaltmak zorunda kaldı. Boşaltma işlemi öyle hızlı gerçekleştirildi ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışında hiçbir şey alamadı. Pripiat'ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aştı. Boşaltma işlemi 30 saatte tamamlandı.

O gün bugün hayalet şehir olan Pripiat, 900 yıl daha böyle kalacak. Bilim adamları, Çernobil'den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor. Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yıldan bahsediliyor.

558519_297849623634436_256995527719846_682701_897307768_n.jpg

Pripiatlılar ise yeni bir yerde, zor da olsa hayata yeniden başladılar. Tabii aralarından birçoğu radyoaktif etkiden kurtulamadı. Geriye kalanlar ise her şeye rağmen Pripiat'ı özlemle anıyor.

Hiroşima ve Nagasaki'den beter
Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika'ya kadar ulaştı. Yağan yağmular Karadeniz ve Edirne'de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilomerelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Bu, İtalya'nın yarısı kadar bir alana denk düşüyor. 52 bin kilometrelik Danimarka büyüklüğünde bir tarımsal alan da kirlendi.380 bin kadar çocukta kan kanserleri, tiroid sorunları ve anemiler saptanmıştır.

Çernobil den ürkütücü rakamlar
3 milyon çocuğun tedavi görmesi gerekiyor.

Kazanın sonuçlarıyla başa çıkılması, temizlik ve patlayan reaktörün üzerini örten lahidin inşa edilmesi işlerinde çalışan 600 bin insanın radyasyona maruz kalmanın etkileri açısından sürekli olarak izlenmeleri gerekiyor.

Yetişkinlerde tiroid kanserine rastlanma oranı kazadan sonra on kat artış gösterdi.

3 milyondan fazla insan faciadan doğrudan etkilenen Çernobil kurbanları statüsünde kayıtlı durumda.

2,5 milyon hektarı aşkın zengin tarım toprağında artık kullanılamıyor.

Şu anda bir milyonu çocuk olmak üzere 3,5 milyon insan, Ukraynanın radyasyonla kirlenmiş topraklarında yaşıyor.

Sakat doğumlar ve büyüme bozuklukları Ukraynada %230, Beyaz Rusyada ise %180 arttı. Şiddetli bağışıklık sistemi bozuklukları görülen çocuklara, 2 ile 3,5 kat daha fazla rastlanmakta.

380 bin kadar çocukta kan kanserleri, tiroid sorunları ve anemiler saptandı.
7.1 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşaması beklenmektedir.
 
selam ederim;

belkide bir tek insanın hatasıydı sonucu nelere mal olmuş yazık. insanoğlunun sonunu yine insanoğlu getirecek gibi görünüyor. bu ilahi senaryomu yoksa özgür iradenin suçumu? elbette aç gözlü insanoğlunun kendisine tertemiz verilen doğaya daha fazla ekonomi daha fazla otorite ihtiyacından başka şey değil. yani ego. biz insanlar bunları görmezden gelmeye devam ettikçe bu tür felaketlerin boyutları elbette artacaktır.
 
"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." - Albert Einstein
Einstein ın bu meşhur sözü sanırım gayet açık ve net....
3. dünya savaşı hangi silahlarla yapılır bilmem ama 4. dünya savaşı taşla, sopayla yapılır....
o kadar teknolojik silahın ve güç savaşının sonucunda,dünyada meydana gelecek olan kalıcı hasarlarla,elinde sadece ilkel zamanlardaki gibi taş ve sopa kalması muhtemel insanoğlu,kendinden büyük allah olduğunun farkına vardığında bazı şeyler için geç kalınmış olmasa keşke....
 
Üst Alt