Hawaiide İslam Günü

5 yıl önce Californiadan Hawaiiye yaşamak için gelirken, ailecek en büyük sıkıntıyı orada müslüman bir cemaat bulamazsak, yaşayacağımızı biliyorduk. Çok şükür ki yalnızlık korkularımız boşa çıktı ve burada bulduğumuz küçük, mütevazı bir camii ile onun mütevazı cemaati bizi yalnız bırakmadı.

Bu 5 sene içerisinde çok güzel Ramazan programlarımız, Bayram kutlamalarımız oldu. Çocuklarımıza İslami eğitim ve öğretim veren Sunday School (Pazar Okulu) hep devam edegeldi.

Bütün bunların haricinde geçtiğimiz ay yani Eylülün 24ünde, Hawaiideki Müslümanlar tarihi bir olaya da imza attılar. Amerikanın 50 eyaletinde ve Avrupada eşi benzeri görülmemiş bir gün kutladılar: İslam Day.

The Muslim Association of Hawaii nin uzun ve emekli çalışmalarının ardından 25 Senatorden 22sinin evet oyuyla, eyalet Senatosundan HCR100 adlı kanun tasarısının geçmesiyle, Eylül 24 İslam Day olarak takvimlerimizde yerini aldı. Bu kanun tasarısının amacının ise İslam dininin ve İslam dünyasının tüm dünyaya olan zengin, dini, bilimsel, kültürel ve sanatsal katkılarını takdir etmek olduğu açıklandı.
Bu ileri görüşlü Senatörlerin yanısıra diğer 3 Senator, 11 Eylül ile ilişkisi olan bir dini böyle bir günle şereflendirmek istemediklerini açıklarlarken, diğer Senatorler buna cevap olarak, bu günü kabul etmekle Hawaii geleneklerinin dışına çıkmadıklarını, zaten 8 Nisan Buddha Day, 21 Mart Bahai New Years Day, 8 Aralık Bodhi Day, Christmas, Easter ve Good Friday gibi diğer dini günlerin kutlanmasının da Hawaiinin çok kültürlü dokusuna uygun olduğunu açıkladılar.

Karşı fikirlilerin, gerek e-mail gerekse telefon yolu ile tepkilerinden, boykot ve tehditlerinden de nasiplerini almalarına karşılık bu günün başarıyla kabul edilmesinde büyük rol oynayan Republic ve Democrat Senatörlere teşekkürlerimi, Hawaiide yaşayan bir müslüman olarak, bir borç bilirim.

24 Eylül İslam Day güzel ve güneşli bir günde deniz kenarındaki bir parkta kutlandı. En güzel yanı tüm halka açık olup gelenlerden toplanılan bağış konservelerle de Hawaii Yemek Bankasına yardım edilmiş olmasıydı. Bedava akşam yemeği, çocuklara oyunlar ve eylenceler, canlı müzikte Native Deen (www.natıvedeen.com) ve komedide ise Azhar Usman (Azhar Usman - The Official Website of AZHAR USMAN) geceye renk kattılar.

Geceyi noktalayan panel konuşması Değişik milletlerden oluşan bir toplumda bir arada yaşama konusunu Hristiyan, Müslüman, Budist ve Yahudi konuşmacıların görüşleri ile ele aldı. İslam ve Müslümanlar hakkında positif bir konuşma yapıldı. 100leri aşan ziyaretçilerin toplam sayısının 1000i geçtiği tahmin ediliyor. Gazetecilerin akınına uğrayan kutlama, ertesi gün yerel gazetelerde kendisini gösterirken dünya basınında da yankı yaptı.

Umuyorum ki bu gün, bizim gibi gayrimüslim ülkelerde yaşayan müslümanlar için bir örnek ve İslam dininin bu coğrafyalarda tekrar güzelliklerle anılmasında bir başlangıç olsun. Müslümanlar sahip oldukları değerlere arka çıksın, güzel dinimize atılan yersiz ve çirkin iftiralar bir son bulsun.
Not; 24 Eylül İslam Day ilk defa 2009 da kutlandı. Bütün müslümanlara hayırlı olsun.
 
Üst Alt