Hastalıkları Şaşırtmanın 5 Yolu

Beyin gücünüzü kullanarak iyileşin.
Birçoğunuz bunun farkında olmayabilirsiniz, ama içinizde her türlü soruya cevap vermeye hazır bir doktor var. Üstelik tam da iki kulağınızın arasında… İşte, beyninizdeki doktoru harekete geçirmenin 5 pratik yolu:

Şikâyet: Alerji
Zihinsel ilaç: Kahkaha atmak
Japonya’da yapılan bir araştırma, komedi filmi izleyen insanların dram izleyenlere oranla alerjilerden daha az etkilendiklerini ortaya çıkardı. Kısaca kahkaha, parasempatik (istem dışı) sinir sisteminizi hızlandırıyor ve böylelikle de hapşırmanızı engelliyor.

Tedavi
Vizyona giren komedi filmlerinin sıkı bir takipçisi olun. Acil durumlar için evinizdeki DVD arşivinde eski Kemal Sunal filmleri veya G.O.R.A’nın bir kopyasını bulundurabilirsiniz. Ayrıca, gün içinde YouTube’dan komik videolar izlemek de zor dönemlerde iyi gelebilir.

Şikâyet: Kesik, çürük ve Sıyrıklar
Zihinsel ilaç: Eğlenmek
İyileşme hızınızı 1 gün kadar hızlandırmak istiyorsanız bize kulak verin. Düşmanca davranış ve tavırlar vücudun kendi kendini iyileştirmesini baltalıyor. Uzmanlar pozitif tavırların, vücudun hücre yenilemesini hızlandıran ‘sitokin’ adlı maddeyi tetiklediğini belirtiyor.

Tedavi
Sevgilinize güzel bir akşam yemeği hazırlayarak onu şaşırtın ya da uzun zamandır aramadığınız anneannenizi arayıp hatırını sorun. Kendinizi iyi hissederek yaptığınız her hareket, iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Şikâyet: Kalp hastalığı
Zihinsel ilaç: İyimserlik
Kötümserlikten uzak durmak işinize yarayabilir. Yapılan testlerde iyimserlik oranı yüzde 55’in üstünde çıkan erkeklerin kalp krizi risklerinin diğerlerinden çok daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Tedavi
Hayatınızda neler için kendinizi minnettar hissettiğinizi bir düşünün. Sahip olduklarınızı düşündükçe, artık sahip olamadığınız şeylerin moralinizi o kadar da bozamadığını fark edeceksiniz. Minnettarlık iyimserliği tetikleyen bir duygudur ve bu da kesinlikle kalbinizin ihtiyaç duyduğu yegâne şeydir.

Şikâyet: Kas Sakatlanması
Zihinsel ilaç: Canlandırma
İyileşme sürecinizi hızlandırmak için kendinizi antrenman yaparken hayal edin. Araştırmalar biceps’lerini çalıştırdıklarını hayal eden erkeklerin kollarının diğerlerinden yüzde 13 daha hızlı geliştiğini de ortaya çıkardı. Denemeye değer, değil mi?

Tedavi
Sakatlamış olduğunuz kasınızı kullanarak egzersiz yaptığınızı görsel bir şekilde kafanızda canlandırmaya çalışın. Hareketi hayal ederken, kasınızı ne kadar zorladığınızı, nasıl büktüğünüzü ve egzersiz sırasında nasıl hissettiğinizi de düşünün. Yani, ne kadar detaylı bir canlandırma yaparsanız o kadar başarılı olursunuz!

Şikâyet: Yorgunluk
Zihinsel ilaç: Müzik dinlemek
Uzun yolda otomobil kullanırken dikkatiniz dağılmasın diye kullandığınız radyo dinleme taktiğini, yorgunluktan kurtulmak için de deneyebilirsiniz. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; müzik, vücudun rahatlamasını sağlarken bir yandan da üzerinizdeki mahmurluğu alıyor ve dikkatinizi toplamanıza yardımcı oluyor.

Tedavi
MP3 çalarınızı yanınızdan ayırmamaya çalışın. Dinlediğiniz müziğin türü önemli değil. Yeter ki sizi canlandırmaya yetsin. Ne demişler, müzik ruhun gıdasıdır.

menshealth.com.tr
 
Üst Alt