Hasta ister imam ister papaz çağıracak

Hasta ister imam ister papaz çağıracak

İstanbul’da Yunus Emre, Medical Park ve Doğan hastaneleri, Hıristiyanlar için din hizmetleri vermeye başladıİstanbul’da Yunus Emre, Medical Park ve Doğan hastaneleri, Hıristiyanlar için din hizmetleri vermeye başladı. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, bu sayede önemli bir boşluğun doldurulmuş olduğunu söyledi.

İstanbul'da üç özel hastane, Hıristiyanlar için din hizmetleri vermeye başladı. Yunus Emre, Medical Park ve Doğan hastaneleri’nde, kendilerinde tedavi gören hastaların talebi halinde, Ermeni Patrikhanesi’ne başvurularak din adamı isteniyor. Patrikhane de, bir din adamını hastaneye göndererek hastaların dinî taleplerini karşılıyor.

Önemli bir boşluktu

Bilindiği gibi, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’ne göre, hastanelerde Müslüman hastalara hizmet için imam bulundurma mecburiyeti var. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, özel hastanelerin böyle bir hassasiyet göstermesinin son derece sevindirici olduğunu belirterek, Patrikhane olarak kendilerine hizmet vermekten mutlu olduklarını, önemli bir boşluğun doldurulmuş olduğunu söyledi.

WHO da taraftar

Kocaeli Üniveristesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nilay Etiler ise hastanelerin bu ülkenin azınlıklarını da gözeten bir yaklaşım sergilenmesinin son derece olumlu olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan iyilik hali olarak tanımlıyor. Son dönemde buna manevi destek açısından kişinin inanç sistemini de eklemeye çalışıyorlar.”

Hürriyet
 
Üst Alt