Hasret Gültekin

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Hasret Gültekin

(d. 1 Mayıs 1971 - ö. 2 Temmuz 1993), müzisyen. Saz sanatçısı. 2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'nda yaşamını yitidi.

Sivas İmranlı'nın Han köyünde dünyaya geldi. Süleyman ve Hacıhanım Gültekin'in üçüncü çocuğudur. Gültekin 6 yaşında iken bağlama çalmaya başladı. Girdiği Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini yarıda bırakarak müzik hayatına başladı. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması'nda verdi ve ilk albümü "Gün Olaydı"yı 16 yaşında çıkardı. Büyük usta Talip Özkan`ın öğrencisiydi. 1989 yılında çıkardığı "Gece ile Gündüz Arasında" adlı albümü ile sadece sesi ile değil bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Çok sayıda sanatçının albümüne müzik yönetmeni olarak imza atmıştır. 1991'de "Rüzgarın Kanatlarında" adlı bir albüm daha çıkarmıştır.

Sayısız uluslararası festivalde Türkiye'yi temsil eden Hasret Gültekin, 1991'de Yeter Gültekin'le evlendi. Doğu Perinçek'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı 2000'e Doğru dergisiyle yurt dışında konserler verdi. İşçi Partisi üyesi olarak devrim mücadelesine partili bir aydın olarak katıldı.Pir Sultan Abdal Kültür Festivali'ne katılmak üzere gittiği Sivas'ta, henüz 22 yaşında iken, kundaklanan Madımak Oteli'nde hayatını kaybetti (bknz. Sivas Katliamı). Ölümünden 72 gün sonra, 13 Eylül 1993'te bir oğlu oldu. Oğluna Roni Hasret adı verildi.

Ölümünün ardından Kalan Müzik tarafından "Seçmeler" adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunanlı Rambetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği "Ege'nin iki yakası" adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

Kaynak : Hasret Gültekin - Vikipedi
 
Rahat uyu güzel insan...
Zamansız oldu gidişin ,hala aynı acısın yüreklerde...

Emeğine hafızana,yüreğine sağlık sevgili Bursalı...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Rahat uyu güzel insan...
Zamansız oldu gidişin ,hala aynı acısın yüreklerde...

Emeğine hafızana,yüreğine sağlık sevgili Bursalı...

Merhaba,

Çok zamansız oldu hem de çok..." Dağlar Atamadım Sevdamı..." Hasret Gültekin sevdasını da biz atamadık...

Sağlıcakla kalınız.
 
Üst Alt