Harut ve Marut...

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Harut ve Marut

Harut ve Marut Kur'anda ismi geçen iki melektir.

Genel olarak kabul gören açıklama Harut ve Marut'un Allah'ın emri ile sadece insanlara çeşitli bilgileri ve sihri öğreten iki melek olduğudur. Bazı tefsirlerde Harut ve Marut'un melek değil insan olabileceği belirtilmiştir.

Eski bazı kaynaklarda, Hristiyan ve yahudi kaynakları da referans gösterilerek Babil'in düşmüş melekleri olarak da adlandırılırlar. Efsaneye göre melekler, insanların işledikleri günahları görünce kınarlar, Allah "Siz onların yerinde olsanız aynısını yapardınız" der ve meleklerden en iyilerinden ikisi, Harut ve Marut seçilerek Babil şehrine yargıç olarak gönderilir.

Hikaye

Harut ile marut aralarında sohbet eden iki melekti. Sohbetlerinde 'insanlar yerine biz duygu sahibi olsaydık sürekli ibadet ederdik' diyorlardı. Allah (C.C.) onlara size şehvet duygusunu verseydim siz insanlardan daha çok günah işlerdiniz demiş. Melekler kendilerine güveniyorlarmış Allah onlara şehvet duygusu verip dünyaya indirmiş. Harut ile Marut bir kadın görmüşler. Kadın Harut ile Marut'a bir şartla onlarla birlikte olacağını söylemiş. Ya kocasını öldürecek, ya puta tapacak ya da sarap içeceklerdi. Şarap içmeyi tercih ettiler. Kadın bir sartta daha bulundu aşk duygusuna kapılan Harut ile Marut bu şartıda kabul etmişler. Kadının şartı ona ism-i azamı öğretmeleriydi. Onlar öğretince kadın söyleyip gökyüzüne çıkmış. Allah kadını Zühre yıldızının üstüne koymuş ve Harut ile Marut'u da Babilde bir yerde baş aşşağı kıyamete kadar duracakları cezası vermiş.


Konu ile ilgili Bakara Suresinin 102. ayetinin Türkçe meali:

"Ve onlar, Süleyman'ın mülkü (nübüvveti) hakkında şeytanların anlattıklarına uydular. Süleyman inkâr etmedi; ancak şeytanlar inkâr etti. Onlar, insanlara sihri ve Babil'deki iki meleğe Harut'a ve Marut'a indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: "Biz, yalnızca bir fitneyiz, sakın inkâr etme" demedikçe hiç kimseye (bir şey) öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu satın alanın, ahiretten hiçbir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerinin karşılığında sattıkları şey ne kötü; bir bilselerdi."

Kaynak : Harut ve Marut - Vikipedi
 
Selam

Sn.Bursali bu son derece hassas bir konudur.
Yani
Vikipediden yazilamiyacak kadar ciddi bir konu.

Ornegin
Ibn-i Abbas ra bunu MELIK seklinde okumus/beyan etmistir.

Hasan Basri
Said bin Cubeyr,
Zuhri
Dahhak
......hocalar ve daha onlarcasi
Melek degil Melik/Kral olduguna inamislardir.
Ve
Boyle okumuslardir.
bk.Razi, Ibn-i Kesir,Ibn-i Cevzi hocalar.

Ayrica
Harut ve Marutun isim degil sifat anlamini alanlar
Harut-Harap etti
Marut=Bozan

Veya
...............
Yazmakla bitiremiyecegim kadar cok!
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sevgili mopsy , bunlarla ilgili de yani Harut ve Marut melekler midir , iki kişi midir , kral/melik midir...gibi görüşlerin de olduğunu biliyorum.Ve hatta o görüşleri de yansıtıp yansıtmamakta kararsız kaldım...Yalın ve kısa haliyle aynen sitedeki yazıyı yansıtma düşüncem ağır bastı...

Aslında bir de konunun Sümerlilerdeki yönü var , ancak dediğim gibi sadece böyle verme düşüncesi ağır bastı...

Sağlıcakla kalınız...
 
Selam!

Sn.Bursali;
Bu ayetin onemi sudur.

Kur'an'a gore buyu yoktur.
Goz boyama,yalandir!

Ancak buyuculer buna itiraz eder ve
Kur'an'dan bu ayeti orneklerler.

"Buyu gercek "derler!
Bakin iki Melek ogretmis derler.

Bu ayette buyu yoktur.
Melek'te yoktur.
Bu ayet kur'an'da buyunun
Varliginin kabulu de degildir.

Bu yuzden herkesin ekleme yaptigi,
Duzeltme yaptigi vikipedi yazilimini
Bu konuda kullanmak
Pek uygun olmamis galiba.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sevgili mopsy , şehir dışına çıktığımdan dönüş yapamadım kusura bakmayınız...

"Buyu gercek "derler!
Bakin iki Melek ogretmis derler.

Doğrudur , insanların ağzı torba değil ki büzesiniz...Her şeyi söyleyebilirler...Ancak bu Kur'an ayetinin üzerinde düşünülmesine engel değildir...Ve yukarıdaki sözü savunma olarak söyleyenlere aslında Yüce Yaradan " TOKAT " gibi yanıtı aynı ayetin o cümlesinin iki satır altında veriyor....:

Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı.

- ...Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi...

- ...kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlar...

Demekki Allah'ın izni olmadıkça öğrendikleri kendilerine zarardan başka HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR...Allah da izin verecek olsa Kur'an'da " büyü / sihri " yasakladığına dair bir dünya ayeti vahyetmezdi , haram kılmazdı...

O yüzden kimin ne düşündüğünün çok fazla önemi yok...Bunu araştıracak olanların biraz Kur'an ayetlerine göz gezdirmeleri " kafir ve cehennemlik " olacaklarını öğrenmeleri için yeterlidir...

Ancak yine de ayetin hassasiyeti konusuna katılıyorum...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt