Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi (Orijinal adı: Harry Potter and the Goblet of Fire), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin dördüncü kitabıdır.
İlk olarak 8 Temmuz 2000'de basılmıştır. Kitabın filmi 18 Eylül 2005'te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının yayınladığı eseri Türkçeye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.

Konusu

Harry, yaz tatilinin bir kısmını Dursley'lerde geçirdikten sonra arkadaşı Ron'un daveti üzerine yaz tatilinin geri kalanını kovukta geçirmeye karar verir. Kovukta geçirdiği birkaç mutlu günün ardından Weasley ailesi ile birlikte (Molly hariç) Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gider. Ölüm yiyenlerin muggle'ları terörize ettiği ve Voldemort'un kara işaretinin yapıldığı tantanalı bir gecenin ardından Harry Hogwarts'a geri döner.

Hogwarts bu yıl önemli bir büyücülük turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyılın basından beri düzenlenmeyen Üçbüyücü turnuvası Dumbledore'un çabaları sonucunda Hogwarts'da düzenlenir. Ateş kadehi denen sihirli bir nesnenin her okuldan seçtiği bir şampiyon okulunu hayatı pahasına turnuvada temsil etmek zorundadır. Hogwarts'ı Cedric Diggory'nin, Beauxbatons'u Fleur Delacour'un, Durmstrang'i Viktor Krum'un temsil ettiği yarışmaya, Harry de Deli Göz Moody kılığındaki Barty Crouch Jr.'ın yaptığı şaşırtma büyüsü yüzünden katılmak zorundadır. Balo gecesinde şampiyonlar baloyu eşleriyle dans ederek açacaklardır ve harry Cho'ya balo için teklif eder Cho ise Cedric'e söz verdiği için gelemeyeceğini söyler.Ron ise Hermione'nin onunla beraber baloya geleceğine kesin gözüyle bakmaktadır fakat Hermione ünlü Quidditch oyuncusu ve Durmstrang'ı temsil eden şampiyon Viktor Krum'la baloya katılınca Ron yanıldığını anlamıştır ve çok kıskanmıştır.

Hem Harry hem de Ron baloya katılacak birini bulamadıklarını Gryffindor'un ortak salonunda konuşurlarken Parvati ve Lavender'ı görürler ve Harry parvatiye baloya gelmesi için teklif eder, lavenderin rona eşlik edebileceğini sorar. Parvati de harry ile birlikte gelebileceğini ve Lavender'ın başka birine söz verdiğini, ama kardeşi Padma'nın Ron'la gelebileceğini söyler. ilk görevde ne olacağını bilmeyen harry deli göz moody nin kılığına girip hagridi ilk görevde ejderhaların olacağını söylemesi için dürtükleyen barty crouch sayesinde öğrenir.sonra bunun fleur ve viktorun da bildiğini öğrenince haksızlık olmasın diye cedrice de söyler.ilk görevde ejderhayla savaşmak için hermioneyle birlikte çağırma büyüsü çalışır. görev esnasında ateşoku süpürgeini çağırı ve ejderhanın dikkatini dağıtıp uçarak ejderhaların yumurtasını alır.alırken yaralandığı için puanı kırılır.cedricle ikisi aynı puanla birinci olurlar.Daha sonra ikinci görevin yumurtanın içinde olduğu söylenir.Yine barty crouchun cedrici dürtüklemesiyle cedric sınıf başkanı banyosundaki deniz kızı tablosundan ikinci görevi öğrenir ve minnet borcunu ödemek için ikinci görevi nasıl bulacağını harrye söyler.

Cedric harrye sınıf başkanlarının banyosuna yumutayla beraber gidip banyo yapmasını söyleyinca harry dalga geçtiğini sanır ama yine de banyoya gider.gizemi çözer.İkinci görevde Hogwartsın arazisindeki göle gidip dalmak ve gölün dibindeki deniz halkından sevdiği kişiyi kurtarmaktır.Harry ne kadar araştırsada gölün dibinde bir saat nasıl kalabileceğini bulamaz.görevden önceki gece hemioneyi ve ronu Mcgonagall çağırır.Böylece harry tek başına yine bir şey bulamaz.Görevden önceki gece harry uyuyakalır ve (Yine barty crouchun dürtüklemesiyle) Dobby onu göreve 10 dakika kala uyandırır ve galsamotunu verir.Göle girmeden önce galsamotunu yutmasını söyler.Harry göle girmeden önce galsamotunu yutar ve solungaçları oluşur.denizhalkının şarkısını duyar ve deniz halkının kasabasını bulur.kasabanın meydanındaki heykelin çevresine cho chang, hermione ron ve fleur delacourun 7 yaşındaki kızkardeşi bağlanmıştır. harry yerdeki enivri taşla ronun iplerini keserken victor krum hermioneyi,cedric diggory choyu alır götürür.bunun üzerine harry ron ve fleurun kızkardeşini kurtarıp yukarı çıkar.

Çıktığında fleurun neden aşağı inmediğini öğrenir.nedeni şudur;Fleur suya girerken büyüyle ilgili bir sorunla karşılaşır ve sudan çıkmak zorunda kalır.bunun üzerine kardeşini kurtardığı için fleur harrye teşekkür eder.En yüksek puanı cedric ve harry alır.üçüncü görevi bizzat açıkça söylerler.Üçüncü görevde qudditch sahasındaki labirente girip labirentteki yaratıklar ve büyülerdengeçerek sonundaki kupaya dokunmaktır.Dokunan 1000 galleonluk ödülün sahibi olup kupayı kaldıracaktır.Barty crouch harrynin yaratıklardan ve birsürü beladan kurtulup harryi labirentin sonuna götürmeye yardım eder.Cedricle harry aynı anda kupaya ulaşırlar ve hep beraber kupaya dokunurlar.Dokundukları anda barty crouchun anahtara çevirdiği kupa onları voldemortun olduğu mezarlığa götürür.

voldemot burada birsürü ölümyiyenle beraber 13 yıl sonra yeniden dirilir.harrynin kanı,babasının kemiği ve peter pettigrewin etiyle.dirildikten sonra harry ile düello ederler.Ancak harrynin ve voldemortun asası aynı anka kuşu tüyüne sahip olduğu için asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem yaşanır ve büyüler ortada kenetlenir. Düello esnasında asanın ucundan harrynin babasının ve annesinin hayaleti belirir. ve kupaya dokunursa kurtulabileceğini söylerler. sonra Peter Pettigrew'in lanetle öldürdüğü Cedric(kupaya dokunduktan sonra öldürüldü) belirir ve cesedini annesi ve babasına götürmesini ister.bunun üzerine Harry Cedric'in cesedini alır ve kupaya dokunarak Voldemort'tan kurtulur.Kupa onu Quidditch Sahasına geri götürür. Üç görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.'ın yardımı sayesinde kazanır.

Harry tren'le eve dönerken turnuvadan kazandığı galleonları Fred ve George'a hediye eder ve 6. kitapta bahsedilen Weasley Büyücü Şakaları dükkânının kurulmasına önayak olur.
 
Üst Alt