Hangi Traş Bıçağını Kullanmalıyım?

Tıraş bıçağıyla mı yoksa makineyle mi tıraş olalım?,Hangi Tıraş Bıçağını Kullanmalıyım?​

Hayatım boyunca kullan-at tarzı tıraş bıçakları kullandım. En yakın arkadaşım artık kartuşlu bıçaklara geçmem gerektiğini söylüyor. Aralarındaki fark nedir?


Öncelikle, okurlarımız için sorunuzu netleştirmek adına, kullan-at ve kartuşlu bıçakları tanımlayalım. Kullan-at bıçaklar 3′lü, 5′li gibi paketlerde satılır ve jileti körleştiğinde de bıçak çöpe gider. Kartuşlu sistemde ise yeniden kullanılabilir bir makine ve kartuş şeklindeki bıçaklarını satın alırsınız. Jiletler körelince kartuşlar atılır, makineye yeni kartuş takıp kullanmaya devam edersiniz. Makine dediğimize de bakmayın, bunlar elektrikle çalışmazlar!

Karşılaştırmak gerekirse, iki farklı türde tıraş bıçağını elinize aldığınızda farkı hemen anlarsınız. Tutma yerinin rahatlığından bıçaklarda kullanılan çeliğin kalitesine kadar, kartuşlu bıçaklar daha yüksek kaliteye sahiptir. Bu kalite ise size daha iyi bir tıraş deneyimi olarak yansır. Bunların dışında; 2′den 5′e kadar çıkabilen ekstra bıçaklı başlıkları, nemlendirici kaygan bantları, oynar başlıklarıyla kartuşlu tıraş bıçakları türlü başka özellikler de sunarlar.

Diğer yandan, her ne kadar artık onlar da çoklu bıçak ve kaygan başlık gibi özelliklere sahip olmaya başlasalar da, kullan-at bıçaklar daha ucuz ve hafif yapıdadırlar. Tıraş esnasında bu hafifliği telafi etmek için gereğinden fazla baskı uygularsanız yüzünüzde tahriş ve kıl dönmesi gibi problemlerin oluşması kaçınılmazdır.

Kullan-at bıçakların ömürleri de genellikle kaliteleriyle orantılı olarak daha kısadır. Birkaç kez kullanmanızla birlikte körelirler. Atıp yenisini almanız gerekir.

Bana sorarsanız, arkadaşınızı dinleyip değişimi yapın derim. Eminim, yirmi birinci yüzyılın tıraşı sizi etkileyecek.
menslifetoday.com
 
  • Etiketler
    traş bıçağı
  • Üst Alt