Hangi haller Cinsel taciz suçu kapsamına girer cezası nedir?

Cinsel taciz suçunun cezası ne kadar, cinsel taciz davası nasıl açılır, cinsel taciz suçu kanıtlanabilir mi, cinsel tazic suçu zaman aşımına uğrayabilir mi...

Cinsel taciz suçları nelerdir?
fiziksel temas olmaksızın cinsel saldırı gerçekleşmesi anlamını taşır.

Örneğin : Laf atmak, sarkıntılık etmek, cep telefonu üzerinden mesajla taciz etmek, telefonla arayıp taciz etmek, uygunsuz mail yollamak, cinsel bölgeyi açıp göstermek yada cinselliğe dair herhangi bir uygunsuz davranışta bulunmak cinsel taciz suçu içerisinde incelenir.

Cinsel taciz suçunun cezası nedir?

Bir kimseye cinsel temas olmaksızın saldırıda bulunan kişiye 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası uygulanır. Ancak hiyerarşik bir yapı söz konusuysa bu hiyerarşik yapının verdiği nüfusu kullanmak suretiyle bir cinsel taciz suçu işlendiyse ve ya aynı iş yerinde çalışmanın verdiği kolaylıklardan yararlanmak suretiyle bu suç işlendiyse kişinin bu cezası ağırlaştırılacaktır.
 
Sözlü taciz için dava açılabilir mi?

Sözlü taciz için de elbetti ki dava açılabilir. Bu durum Türk ceza kanununun 105. maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçunun içinde değerlendirilecektir. Çünkü fiziksel bir temas olmaksızın, vücut dokunulmazlığı ihlal edilmeksizin işlenen bir suçtur. Ancak sözlü taciz yoluyla da direkt olarak bedene yönelik bir saldırı olmayabilir ama ruhen onu rencide edecek bir saldırı söz konusudur. Bu nedenle her türlü delil beyan edilerek kişi suç duyurusunda bulunabilecektir.
 
Üst Alt