Hamza Yusuf Hanson

Merhaba

Hamza Yusuf Hanson, (Mark Hanson) Amerika`da doğmuş ve yetişmiş, Hristiyan Ortodoks okulana gitmiş, ama hiç bir zaman hristiyanlığı anlayıp benimseyememiş, sonunda İslamiyeti seçmiş Amerikalı bir Müslümandır.

Müslüman olduktan sonra yaptığı hizmetlerle dünyanın en etkli 500 müslümanı arasına girmiş, Amerika`da ilk islami yüksek okulu Zaytuna College`in kurucuları arasında yer almış , 11 eylül olaylarından sonra da Başkan Bush`a danışmanlık yapmış biri olarak önemli ve bizce de tanınmaya değer birisidir.

Londra`da Rihla adını verdikleri 4 haftalık dini eğitim programı ile de dünyanın her yerinden gelen öğrencilere islami anlatması ve buradan yetişen geçlerin, şimdilerde kendi dallarında çok başarılı eğitimciler olması da onun İslam`a yaptığı hizmetler arasında önemli bir yer tutar. Nereye giderse gitsin etrafına topladığı gençlerle islami konuları rahatlıkla konuşabilmesi, sorularla onları şaşırtması ve gerçekleri hiç tereddütsüz anlatması, özellikle gençler arasında büyük bir sempati toplamasına sebep olmuştur.

Hamza Yusuf 1960`da Washington Eyaleti`nin Walla Walla şehrinde doğdu. Yunan Ortadoks aile ortamında büyüdü. Annesi ve babası üniversite eğitimi almış, açık görüşlü insanlardır. Babası beşeri ilimler profesörü, annesi aktif bir çevreci ve insan hakları savunucusudur, organik yiyecek yer, geri dönüşüme dikkat eder, tabiata saygılıdır ve Vietnem savaşına karşıdır. Oğlunun Amerika`da neler olup bittiğinin farkına varması için Mark`ı yani Hamza`yı 12 yaşındayken hapishaneye götüren ve bu ülkede politik bazı sıkıntıların olduğunu öğreten de yine annesidir.

1977`de henüz 17 yaşındayken, çok ciddi bir araba kazasında, ölümle burun buruna gelir ve bu olay onu, ölümle hayatın ilişkisini öğrenmeye, ölümden sonra hayat konularında araştırmaya ve sorgulamaya sevkeder. Bu ölümle burun buruna gelmek nasıl bir şey ki, bir çok insanın hidayete ermesine, diğer bir çoklarının ise, dinden tamamen uzaklaşmasına sebep olabiliyor. Burda Rabbimizin büyük bir hikmeti var ki bizce o da şudur; O herkese doğru yolu göstermiyor, hidayeti sadece anlayabileceklerin ve layık olabileceklerin boynuna geçireveriyor.

Hamza Yusuf`un ortodoks geleneğinden gelen dini değerlere olan aşinalığı, olaylara dini perspektifden bakma yeteneğini de geliştirir. Aklına gelen bütün dinleri araştırır. O günlerde dinden çok ruh ile ilgilenir. Fakat ölümden sonra ne olacağı konusunda hiç bir din kendisine tatmin edici bir cevap vermez. En güzel cevapları ise yine İslamiyette bulur.

Fakat gelin görün ki; İslamiyet o günlerde Amerika`da hiç de bilinen veya ilgi çeken bir din değildir . Bir çok kimsenin bugün olduğu gibi, o günlerde de islam konusuna yarım yamalak, çoğunlukla yanlış bir yaklaşımı vardır. Hamza Yusuf da bunlardan etkilenir. Çünkü henüz daha gençliğini yaşaması gerektiğini düşünmektedir. Eğlenmeli, gününü gün etmelidir. İslam ise bir çok kısıtlama ile beraber gelecektir kuşkusuz. Halbuki o henüz bu kısıtlamalara hazır değildir.

O günlerde Reymond Moody`nin”Life After Life” yani “Hayattan sonraki Hayat” isimli kitabında çok güzel şeyler bulur. Ölüme çok yaklaşmış insanların tecrübelerini okuyunca, bu tecrübelerin Peygamberin söyledikleri ile birebir uyuştuğunu görür ve büyük bir şaşkınlık geçirir. İslam yavaş yavaş kafasında başka bir şekil ve mana kazanmaya başlar.

Hemen müslümanlarla tanışma ve onların arasına karışma yoluna gitmez. Önce Kuran`ın tercümesini ve çeşitli kitapları okur, çok güçlü ifadeler ve tanımlamalar keşfeder. Silkinir ve kendi ifadesiyle, “gerçeğe çarpar”. Sonunda ciddi bir karar verir; Müslüman olacaktır. Ve sadece 18 yaşındadır.

Hamza Yusuf, müslüman olduğu dönemlerdeki Amerika`yı şöyle anlatır; ” İslama baktığınızda 1977`de islam`ın en son arandığı yer Amerika`dır veya Amerika`da insanların aradığı en son şey islam`dır. Budism olabilir, hinduism olabilir, shintoism, daoism ve dahası olabilir..islamdan önce bunlar araştırılır, İslam en son gelir. Çünkü müslüman ve islama karşı negatif bir imaj ve inanılmaz bir şekilde intellektüel olmayan bir tepki vardır. Babamın arkadaşlarından eğitimli bir avukat bir toplantıda islamın aptalca bir din olduğunu söyler. Babam, ” Benim oğlum da müslüman, ama onun bir aptal olduğunu sanmıyorum” der…”

Hamza müslüman olduktan sonra İslam`ı yerinde öğrenmek için Birleşik Arap Emirlikleri`ne eğitime gider. Kuran okumayı, Arapçayı, hadis, fıkıh akaid gibi temel islami ilimleri öğrenir . İslamı daha iyi yaşayabilmek ve yaşayarak öğrenmek amacıyla bir camide imamlık yapar, caminin lojmanında yatıp kalkar. Ezan okur, namaz kıldırır, Kur`an dersi verir. Daha sonra sufi- alim Murabit al-Hajj ile tanışmak için Cezayir üzerinden günlerce süren yolculuk sonunda Moritania`ya gider. Orada bir süre Afrika çöllerinde Murabit al-Hajj ile çadırda yaşar, gayet basit ve ilkel denilebilecek bir ortamda sadece ibadet ve ilimle meşgul olur.

10 yıl eğitimden sonra Amerika`ya geri döner, insan sağlığı konusunda yarım bıraktığı eğitimini tamamlar ve San Jose State Üniversitesi`nde dini eğitim alır.1996 da Amerika`nın ilk islami enstitisunu Zaytuna Enstitute ve ilk İslami koleji olan Zaytuna College`i kurucuları arasında yer alır.

Zaytuna College`ın amacı;

Zaytuna arapça zeytin ağacı demektir. Okul California`nın Berkley şehrindedir. İslam kendi dini alimlerini yetiştirmediği sürece hiç bir ülkede köklenememiştir. Kolejin kurulmasından önce Amerika`da islami bilimlerde öğrenci yetiştiren tanınabilen bir enstitüsü yoktu. Zaytuna College`ın en büyük amacı; yerli islamın Amerika`da yerleşmesine çalışmak, Amerika`da doğmuş Amerika`nın şartlarını bilen imamlar yetiştirmektir. Çünkü Amerika`da doğmayan ve Amerika`nın şartlarını bilmeyen imamlar ile gençlik arasında, kuşak, kültür ve dil sorunu yüzünden büyük uçurumlar oluşmaktadır. Bu okulda yetişen imamlar bu açığın kapanmasına yardımcı olacaklardır.

Hamza Yusuf`dan sözler;

Eğer dünyanın nereye gittiği konusunda endişeli değilseniz, ya uyuyorsunuz veya, ruhunuz ölmüş demektir. İnsanların elini taşın altına koyup, birlik bereberlik içinde olması zamanıdır.
Krallarla berabersen gözüne, ulema ile beraberken diline, evliya ile beraberken kalbine sahip olmalısın.
İnsanlar uyarıcılarını inkar eder; çünkü bu onlara dünyanın geçici olduğunu hatırlatır.
Niye Allah`ın varlığını ispat etmek zorunda olalım? O zaten var, biz asıl kendi varlığımızı ispat edelim.
Yahudiler yahudi oluyor, hristiyanlar hristiyan, köpekler köpek, kediler kedi, ayılar ise ayı. Sadece müslümanlar müslüman olmuyorlar.

Bazı Kitapları;

The Burda (2003) (Kaside-i Burde`nin ingilizceye ilk tercümesidir)
Purification of the Heart: Signs, Symptoms and Cures of the Spiritual Diseases of the Heart (2004)
The Content of Character (2004)
Walking on Water (2010)

America Kotku Women's Association
 
Ne gariptir ki, İslamiyet ile sonradan tanışanlar, doğuştan,başından beri müslüman olanlardan çok daha bağlı oluyorlar İslamiyete...Onlar'ın Kur'an'a duydukları ilgi ve merakı, Allah'ın ne dediğini önemsemelerini müslümanların birçoğunda göremezsiniz bile...

Sanırım elindekinin değerini bilememekle alakalı...

Teşekkürler,paylaşım için.
 
Üst Alt