Hamilelikte fosforun önemi

Hamilelikte fosforun önemi

Hamilelikte güçlü bir kemik yapısı ve sağlıklı dişler için hem sizin hem bebeğinizin fosfora önemli derecede ihtiyacı vardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu, Hamilelikteki fosfor ihtiyacını ve önemini anlatıyor
Fosfor, güçlü kemik ve diş yapısı için gerekli bir mineraldir. Vücudumuzda bulunan fosforun % 85 i kemiklerde bulunur. Hem sizin hem de gelişen bebeğiniz için gerekli bir mineral olan fosforun ayrıca kas kasılması, kan pıhtılaşması ve normal kalp ritminin sağlanması için de önemi büyüktür.

Günlük fosfor ihtiyacı ne kadardır?

Gebelik sırasında günlük fosfor ihtiyacı yaklaşık 700 mg kadardır.

Dışardan tablet şeklinde almak gerekir mi?

Dengeli besleniyorsanız ihtiyacınız olan tüm fosforu alabilirsiniz. Çoğu multivitaminde fosfor bulunmaz. Fosforun, kalsiyum ve D vitamini ile iyi dengelenmiş halde bulunması gerekir. Böylece emilimi daha düzgün olur. Süt ve süt ürünleri bu açıdan fosfor için iyi bir kaynak olarak görülürler.

En iyi fosfor kaynakları nelerdir?

Süt, yoğurt, dondurma, peynir, et, bezelye, yumurta, bazı tahıl ürünleri ve ekmek fosfor açısından zengin gıdalardır. Bazı gıdalarda bulunan fosfor miktarları şöyledir;

100 gr dana karaciğeri: 395 mg
100 gr konserve somon balığı: 279 mg
100 gr yağsız dana eti: 194 mg
1 kâse haşlanmış bezelye: 273 mg
1 bardak yağsız süt: 247 mg
1 orta boy haşlanmış yumurta: 86 mg
1 kâse haşlanmış barbunya: 241 mg

Fosfor eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Fosfor eksikliği oldukça nadir görülen bir durumdur. Genelde görüldüğü durumlar aşırı yememe, uzun süreli aç kalma gibi durumlardır. Belirtileri arasında zayıflık, kansızlık ve kemik kitlesinin azalması yer alır.
 
  • Etiketler
    hamilelikte fosfor
  • Üst Alt