• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hamilelikle gelen panikatak

Okunuyor :
Hamilelikle gelen panikatak

ashenarşi

Kıdemli
Üye
HAMİLELİKLE GELEN PANİKATAK
Bu Haberi Paylaşın:
12 Mayıs 2010

Anneyizbiz

Yeni doğum yapmış annelerin yaklaşık yüzde 80'inin bitkinlik, gerginlik hissettiğini ve uyuma zorluğu çektikleri açıklandı.

Bu tür depresyon durumunun sadece birkaç saat, birkaç gün sürebiliyor ya da kendiliğinden geçiyor. Ancak annelerin yaklaşık yüzde 10'unda bu durum daha ağır ve ciddi boyutlarda.

Her 10 anneden biri doğum sonrası depresyona girmektedir. Belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki kişi günlük yaşamın getirileriyle başa çıkmakta her geçen gün biraz daha zorlanabilir.

Bu anneler anksiyete, korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Bazı anneler ise panik atak geçirebilerler veya çok gergin ve alıngan olabilirler. Ayrıca iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklik olabilir.

Çok ağır durumlarda psikotik bozukluklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumdaki anne günlük yaşamını sürdürmekte zorlanır, düşüncelerinde ve davranışlarında anormallikler görülebilir. Çok ağır durumlarda kendine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir.

O nedenle anne adaylarının gebelik süresince bu psikolojiye hazırlanmaları, hamilelik sonrasında daha az etkilenmelerini sağlayacaktır.
Bu haber 8 kez okundu.

mcaturk.com
 
Üst Alt