• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hamilelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Okunuyor :
Hamilelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Nil@y

Eski Üye
Üye
Eğer hamile kalmaya karar verdiyseniz bu kararla birlikte hayatınızı bir gözden geçirmeniz gerekir. Yapılan araştırmalar bebeğin sağlığının anneye ne denli bağımlı olduğunu göstermiştir. Bu ağır yükü taşımaya hazır mısınız?

* Kilo verin. Eğer çok kilolu iseniz hamile kalmadan önce bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışın. Hamile kaldığınızda alacağınız kilolarla birlikte vücudunuz çok zorlanabilir. Ayrıca doğumunuz aşırı kilolar nedeniyle çok zor olabilir. Kiloluysanız sağlıklı beslenmiyorsunuz demektir. Bu şekilde hamile kalmadan önce dengeli beslanmenin kurallarını öğrenmiş olursunuz.

* Folik asit alımına hemen başlayın. Doktorlar hamile kalmadan 3 ay önce folik asit alımına başlanmasını tavsiye ediyorlar. Folik asit eczanelerde uygun dozda hazırlanmış tabletler halinde satılmakta. Bu tabletlerden günde bir tane almanız yeterli. Solgar'ın folik asit tabletlerini tavsiye ediyoruz.

* Düzenli fiziksel egzersizlere başlayın. Hem dolaşım sisteminizi harekete geçirecek hem de kaslarınızı kuvvetlendirecek egzersizler yapın. Hızlı tempolu yürüyüş (günde minimum 1 saat), hafif tempolu koşu (joging), yüzme, tenis vb. kalp-dolaşım sisteminize çok faydası olacak sporlar arasında sayılabilir. Ayrıca bel, karın, mide kaslarınızı güçlendiren egzersizleri her gün yapın. Bu şekilde hamileliğiniz rahat geçer, doğumdan sonra vücudunuzdaki deformasyon en aza iner. Ayrıca doğum sırasında bu güçlenmiş kaslarınızın çok faydasını görürsünüz.

* Kendinizi ruhen hazırlayın. Eğer hayatınızda işiniz gereği çok fazla stres ve yoğunluk varsa bunları azaltmaya çalışın. Unutmayın şu andaki en tatlı amacınız hamile kalmak. Günümüzde hamile kalma yaşı 30'lu yaşlara kadar ilerledi. Yaşın ilerlemiş olması, yoğun stres, sigara ve alkol kullanımı, tükettiğimiz gıdalardaki katkı maddeleri, hormonlar ve daha pek çok sebeple hemen hamile kalamayabilirsiniz. Günümüzde hiç bir fiziksel problemi olmadığı halde hamile kalamayan (açıklanamayan kısırlık) çiftlerin sayısı artmakta. Bu yüzden hayatınızdaki olumsuzlukları kaldırın ve kendinizi mutlu etmeye yoğunlaşın. Bu sizin vücut ısınızı dengede tutacak ve hamile kalmanızı kolaylaştıracaktır.

* Doktor kontrolünden geçin. Her hangi bir ciddi sağlık sorununuzun olmadığına emin olun. Eğer bir check-up yaptırırsanız hamileliğinize sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.
 

Nil@y

Eski Üye
Üye
Bebek İstediğinize Karar Verdiniz...

Hamile kalma şansınızı artırmak için ovülasyonun olduğu günü iyi tahmin etmenizin büyük önemi vardır. Genelde düzenli adet görüyorsanız periyodunuzun 13. ve 15. günleri arasında bir gün ovülasyon gerçekleşir. Ovül (yumurta) rahimde yalnızca bir gün (12 saat ya da en fazla 24 saat) yaşar. Döllenmenin gerçekleşmesi için ovülün rahimde olduğu bu süre içinde spermin onu bulması gerekmektedir.

Spermlerin ortalama yaşam süresi 5 gündür. Bu durumda bir adet devrinin an fazla 5 gününde döllenme ihtimali vardır. Yumurtlama gününüzü hesaplayın...

Hamile kalma şansınızı artırmak için neler yapabilirsiniz;

* Ovülasyonun olma ihtimalinin yüksek olduğu adet devrinizin 13. ve 15. günleri arasında ilişkide bulunun. (Bu ancak adetleri 28 günlük düzenli devirler halinde olan kadınlarda şansı artırabilir.)

* İlişkide misyoner pozisyonunu tercih edin. Bu şekilde spermlerin tamamen içerde kalmasını sağlayabilirsiniz.

* Birleşme tamamlandıktan sonra erkeğin 1-2 dakika daha içerde kalmasına dikkat edin.
Gün aşırı seks yapılması sperm kalitesini ve miktarını artırır.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız hapı bıraktıkdan sonra 4-5 ay ovülasyon düzene girmeyebilir. Bu haplar hormonlarla oyna**** yumurtlamayı engeller. Tekrar eski düzeninize dönmeniz zaman alabilir. Bu yüzden moralinizi bozmayın. Ancak teorik olarak hapı bıraktıkdan sonraki adet döneminizde hamile kalabilirsiniz. Bu pratikte gerçekleşmeyebilir.

* Doğum kontrolü için rahim içi araç (spiral) kullanıyorsanız teorik olarak spirali çıkarttığınızdan bir sonraki adet döneminde hamile kalabilirsiniz. Normalde spiral adetin üçüncü veya dördüncü günü çıkarılır. Bu durumda ilk yumurtlama döneminizde hamile kalabilirsiniz. Eğer spiral kullanımı sırasında enfeksiyon olmuşsa bu fallop tüplerine zarar verebilir. Bu durumda kısırlık söz konusu olabilir.

* Yukarıda sayılanların hepsinden önemlisi bunu kafanıza takmamış olmanızdır. Ovülasyonun gerçekleşmesi için vücut ısısı çok önemlidir. Eğer bunu çok fazla kafanıza takıyorsanız vücudunuz ters tepki verecektir. Bilinçaltınız hamile kalmak istemediğizi bile düşünebilir. Bu yüzden kendinizi rahat bırakın ve bebek olayını bir kenara bırakın. Çok kısa bir süre içinde hamile kalacağınızı düşünün ve bunu güvenle bekleyin. Eğer hesaplara dalarsanız endişeyi ve hamile kalamama korkusunu üzerinizden atamazsınız. Unutmayın tüp bebek deneyen ve başarısız olan pek çok çift vazgeçtikten sonra birdenbire bebekleri olacağını öğrenmişlerdir. Düşüncelerinizde olumsuz hiç bir şeye yer vermeden sevgili bebeğinize kavuştuğunuzu hayal edin. Hayatla uzlaşın onunla savaşmayın.

Eğer yaşınız 35'in üzerindeyse; karar verdikten sonra siz ve eşiniz vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçerek hamile kalmanıza engel bir durumun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer 6 ay gibi bir süre içinde hamile kalamadıysanız doktorunuzla görüşerek başka bir yöntem deneyebilirsiniz.

Eğer 30'lu yaşların başındaysanız; 1 yıl hamile kalmayı deneyip daha sonra doktora danışabilirsiniz.

Eğer 30 yaşından gençseniz; 2 yıl hamile kalmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu süre zarfında hamile kalamamışsanız siz ve eşiniz doktora danışabilirsiniz.
 
Üst Alt