Hamile kalma şansınızı artırmak için neler yapabilirsiniz

Bebek İstediğinize Karar Verdiniz

Hamile kalma şansınızı artırmak için ovülasyonun olduğu günü iyi tahmin etmenizin büyük önemi vardır. Genelde düzenli adet görüyorsanız periyodunuzun 13. ve 15. günleri arasında bir gün ovülasyon gerçekleşir. Ovül (yumurta) rahimde yalnızca bir gün (12 saat ya da en fazla 24 saat) yaşar. Döllenmenin gerçekleşmesi için ovülün rahimde olduğu bu süre içinde spermin onu bulması gerekmektedir.

Spermlerin ortalama yaşam süresi 5 gündür. Bu durumda bir adet devrinin an fazla 5 gününde döllenme ihtimali vardır. Yumurtlama gününüzü hesaplayın...

Hamile kalma şansınızı artırmak için neler yapabilirsiniz

* Ovülasyonun olma ihtimalinin yüksek olduğu adet devrinizin 13. ve 15. günleri arasında ilişkide bulunun. (Bu ancak adetleri 28 günlük düzenli devirler halinde olan kadınlarda şansı artırabilir.)

* İlişkide misyoner pozisyonunu tercih edin. Bu şekilde spermlerin tamamen içerde kalmasını sağlayabilirsiniz.

* Birleşme tamamlandıktan sonra erkeğin 1-2 dakika daha içerde kalmasına dikkat edin.
Gün aşırı seks yapılması sperm kalitesini ve miktarını artırır.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız hapı bıraktıkdan sonra 4-5 ay ovülasyon düzene girmeyebilir. Bu haplar hormonlarla oyna**** yumurtlamayı engeller. Tekrar eski düzeninize dönmeniz zaman alabilir. Bu yüzden moralinizi bozmayın. Ancak teorik olarak hapı bıraktıkdan sonraki adet döneminizde hamile kalabilirsiniz. Bu pratikte gerçekleşmeyebilir.

* Doğum kontrolü için rahim içi araç (spiral) kullanıyorsanız teorik olarak spirali çıkarttığınızdan bir sonraki adet döneminde hamile kalabilirsiniz. Normalde spiral adetin üçüncü veya dördüncü günü çıkarılır. Bu durumda ilk yumurtlama döneminizde hamile kalabilirsiniz. Eğer spiral kullanımı sırasında enfeksiyon olmuşsa bu fallop tüplerine zarar verebilir. Bu durumda kısırlık söz konusu olabilir.

* Yukarıda sayılanların hepsinden önemlisi bunu kafanıza takmamış olmanızdır. Ovülasyonun gerçekleşmesi için vücut ısısı çok önemlidir. Eğer bunu çok fazla kafanıza takıyorsanız vücudunuz ters tepki verecektir. Bilinçaltınız hamile kalmak istemediğizi bile düşünebilir. Bu yüzden kendinizi rahat bırakın ve bebek olayını bir kenara bırakın. Çok kısa bir süre içinde hamile kalacağınızı düşünün ve bunu güvenle bekleyin. Eğer hesaplara dalarsanız endişeyi ve hamile kalamama korkusunu üzerinizden atamazsınız. Unutmayın tüp bebek deneyen ve başarısız olan pek çok çift vazgeçtikten sonra birdenbire bebekleri olacağını öğrenmişlerdir. Düşüncelerinizde olumsuz hiç bir şeye yer vermeden sevgili bebeğinize kavuştuğunuzu hayal edin. Hayatla uzlaşın onunla savaşmayın.

Eğer yaşınız 35'in üzerindeyse

karar verdikten sonra siz ve eşiniz vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçerek hamile kalmanıza engel bir durumun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer 6 ay gibi bir süre içinde hamile kalamadıysanız doktorunuzla görüşerek başka bir yöntem deneyebilirsiniz.

Eğer 30'lu yaşların başındaysanız
1 yıl hamile kalmayı deneyip daha sonra doktora danışabilirsiniz.

Eğer 30 yaşından gençseniz
2 yıl hamile kalmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu süre zarfında hamile kalamamışsanız siz ve eşiniz doktora danışabilirsiniz.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt