Haluk Bilginer : Tanrı kadındır

Ünlü oyuncu Haluk Bilginer in son röportajında yaptığı açıklamalar sosyal medyanın gündemine oturdu. Erkeğin iktidarından nefret ediyorum, Tanrı diye bir şey varsa kadındır diyen Bilginer e sosyal medyadan tepki yağdı.
Oyuncu Haluk Bilginer, 'Tanrı diye bir şey varsa kadındır. Allah baba değil, Allah anadır o. Allah, baba olamaz. Niye toprak ana diyoruz da Allah ana demiyoruz. Hep erkek cümleleri bunlar dedi. Bilginer, 'İçinden insan çıkaran bir insanı erkek kavrayamaz. 14. yüzyılda kadınları niye yaktık, biz sizi niye yaktık, sizden korktuğumuz için' diye konuştu.
 
Baba.... Sırtını dayadığı, varlığı ile güç aldığı o baba.. Ana yüreği denir ama asla baba olamaz ana. Erkek kadına göre daha güçlü oluşunu mücadeleciliğinden almıştır. O ruhtur erkeği erkek yapan.
Ve kadın içinden insan çıkarmak için ne yapıyor? Hz. Adem 'in belinden zürriyeti çıkarıldı. Bir Adem den herkes çıkmış oldu. Kim içinden insan çıkarıyor?

Yalnız bu Bilginer için başka bir tiyatrocu anlatıyordu. Bi dükkana girmiş "Selamun Aleyküm" demiş. İçerde Bilginer "Ve aleyküm selaaaam" diye muhabbetle almış selamı.Malum bu selamı bazı önyargılılar almaz. Bazı yanlış psikojilerle insan hata yapabiliyor. Gazete vb de yıllarca milletin frikiğini, gafını aradığından "hata örtmeyi" bilmiyor..
 
çok haklı. aydın erkekler ne kadar aydın olabilir diye düşünmüyor değilim bazen. bir kadın nasıl anlaşılabilir, zor bir iş fakat yapılabilir. yapılırsa da aydınlanmış olur insan.
 
Üst Alt