Halkevleri

Halkevleri
Rıfat Okçabol

Bağımsızlıktan ve barıştan yana, piyasalaşmaya ve gericiliğe karşı mücadele içinde olan demokratik kitle örgütlerinin sayısı ne yazık ki istenen sayıyı bulmuyor. 4+4+4 yasası gibi piyasacı ve gerici, Patriot füzelerinin konuşlandırılması ve Suriye ile savaşa sürüklenilmesi gibi onur kırıcı konularda ve olaylarda bile yeteri kadar örgütlü ses çıkmıyor. TKP ve İP gibi bir-iki parti, Eğitim Sen ve Eğitim İş gibi bir-iki sendika, Üniversite Konseyleri Derneği gibi bir-iki dernek ve Türkiye Gençlik Birliği ile Öğrenci Kolektifleri gibi bir-iki öğrenci kuruluşu, bağımsızlık, hak, eşitlik ve barış yanlısı eylemlerde öncü oluyor.

Bu tür eylemler düzenleyen demokratik kitle örgütlerinden birinin de, Halkevleri olduğu görülüyor. Kendi ifadeleriyle, “emperyalizme karşı bağımsızlık, ırkçılığa ve şovenizme karşı kardeşlik, gericiliğe karşı aydınlanma, faşizme karşı demokrasi, sömürüye karşı eşitlik mücadelesini” sürdürüyorlar (Halkevleri | Halkın Muhalefet Evleri).

Halkevlerinin, 1932 yılında kurulup 1951’de kapatılana değin 478 şube ve 4.322 halkodası, yüz binlerce üye ile milyonlarca yurttaşa ulaşabilen Halkevlerinin devamı olduğu anlaşılıyor. 27 Mayıs 1960 hareketinin aydınlanmacı rüzgarında, 1963 yılında, Ahmet Yıldız’ın başkanlığında Halkevleri yeniden açılıyor. Halkevleri, gerici iktidarlar tarafından zaman zaman ve uyduruk gerekçelerle kapatılıyor. Halkevlerinin onursal başkanı olan Ahmet Yıldız, 1980 darbesi sonrasında savunmaları ve darbe karşıtlığıyla öne çıkıyor. Halkevleri her kapatılışın ardından, daha da güçlenerek yeniden açılıyor. İkide bir yöneticilerine zor anlar yaşatılsa da, Halkevleri hak mücadelelerini yaygınlaştırarak sürdürdüğü görülüyor. yazının devamı
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt