Halife - Prens mi ya da Eyyubi mi?

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Halife - Prens mi ya da Eyyubi mi?

Süddeutsche Zeitung gazetesi: Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arapların tam tasavvur ettikleri bir hükümdar gibi davranıyor:

fft191_mf1624578.jpg

ALMANYA :Arapların tasavvur ettiği hükümdar
Süddeutsche Zeitung gazetesi: Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arapların tam tasavvur ettikleri bir hükümdar gibi davranıyor: Kendinden emin, mücadeleci, mağrur, bazen gösterişli ve dramatik. Erdoğan, Türkiye’yi Yakın ve Ortadoğu’nun yükselen gücü yapmak, İslam aleminin hami temsilcisi olarak görmek istiyor.

ALMANYA: Yeni halife
Die Welt gazetesi “Yeni Halife” başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, Osmanlıların zamanında Arap ülkelerini “ateş ve kılıçla fethettiği”, Başbakan Erdoğan’ın ise bu ülkeleri günümüzde kameralar ve İsrail karşıtı söylemlerle fethettiği şeklinde görüş belirtti.

İTALYA: Yeni Arap kahraman
“Corriere della Sera” gazetesi haberi okuyucularına “Mısırlılar, Erdoğan’ı ’yeni Arap kahramanı’ olarak selamladı” başlığıyla duyurdu. Başbakan Erdoğan’ın “Yeni Arap kahramanı” olma yolunda Ortadoğu’da hayal kırıklığına uğramadığı ifade edilen haberde, bir araştırma şirketinin Erdoğan’ın bölge halkları tarafından ne kadar sevildiğine dair bir ankete yer verildi.

İNGİLTERE: İslam dünyasının sesi
Times gazetesi, “Erdoğan kendisini İslam dünyasının yeni sesi olarak sunmak istiyor” yorumunu yaptı. Guardian da, analistlerin Erdoğan’ın Mısır ziyaretiyle Türkiye’nin bölgesindeki etkisini artırmayı ve İsrail’i yalnızlaştırmayı amaçladığını düşündüğünü bildirdi.

İSRAİL: Eyyubi geliyor
Haaretz gazetesinin İngilizce ve İbranice baskılarında, “Erdoğan Kahire’de: İsrail’in saldırganlığı, halkının geleceğini tehlikeye atıyor” başlığı öne çıkarıldı.

MISIR: İsrail korkuyla bekledi
Bağımsız Yovm El Seba Gazetesi manşetten verdiği haberinde, Erdoğan’ın konuşmasının Mısır halkı tarafından heyecan, İsrail tarafından ise korku ile beklendiğini yazdı.

fft16_mf1624573.jpg

Die Welt: Yeni Halife dediği Erdoğan’ın, “Mısırlı eski savunma bakanlarının portrelerinin yer aldığı duvarın önünden bir pop yıldızı gibi geçtiğini” yazdı.

Kaynak : Halife - Prens mi ya da Eyyubi mi? - Milliyet.com.tr
 
Üst Alt