Hafızanızı güçlendirecek 8 alışkanlık

Beyninizin gelişimi ve hafızanızın kuvvetlenmesi için her gün uygulayabileceğiniz 8 alışkanlıktan haberiniz var mı?En son okuduğunuz kitabın adını veya anahtarınızı nereye koyduğunuzu bir türlü hatırlayamıyor musunuz? Hafızanızın zayıflığı yüzünden yapmanız gereken bir sürü şeyi atlayıp, iş/özel hayatınızda aksaklıklar mı yaşıyorsunuz? Yaş ilerledikçe sağlık problemlerine de neden olabilecek hafıza zayıflığı hiç hafife alınmamalı. Ama korkmayın! Hele ki günümüz teknoloji çağında hafızayı kontrol altına almak oldukça güç…

Öğrenmek
Öğrenmek sadece okula veya işe özgü bir şey değildir. Beynimize doping yapmak için her gün belleğimize yeni bilgiler yerleştirmeliyiz. Örneğin telefon numaralarını akılda tutmaya çalışmak, şarkı sözleri ezberlemek, her gün yepyeni bir dilde bir kelime öğrenmek gibi ufak aktiviteler hafızanızın günlük egzersizini yapmasını sağlayacaktır.

Uyumak
Uykunun sağlığımız açısından binbir çeşit faydası olduğunu bilmeyenimiz yok. Kaliteli bir uyku özellikle konsantrasyon ve hafıza açısından oldukça önemli etkilere sahiptir. Çünkü beyin, uyku esnasında gün boyunca emdiği bilgileri sınıflandırır. Dolayısıyla siz yarım yamalak uyuduğunuzda anılarınızın düzeni de hafızanızda bozulacaktır. Sağlıklı bir uyku için önerilerimizi mutlaka okuyun!

Dengeli beslenmek
Sağlıklı, bol çeşitli ve dengeli bir beslenme beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Genelde uzmanlar balığın, içeriğinde bulunan fosfor sayesinde beyin için en temel besin olduğunu belirtirler. Sadece balık değil; potasyum, B vitamini ve C vitamini içeren yiyecekler de önemlidir. Beyin için faydalı 5 yiyecek ve Dr. Alan C. Logan’dan beyin diyeti yazılarımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Oynamak
Scrabble, monopoli, iskambil oyunları, satranç, dama, strateji oyunları, bulmaca, sudoku; ve benzeri tüm oyunlar… İster tek başınıza, ister ekip halinde oynayacağınız oyunlar beyin ve hafıza gelişimi açısından oldukça eğlenceli çözümlerdir!

Retro yaşamak
Teknoloji beynimiz ve hafızamızı geliştirdiği kadar tembelleştirmektedir de… O yüzden arada bir eskide yaşamakta fayda var! Mesela bilgisayarınızın, hesap makinenizin, cep telefonunuzun olmadığını düşünün. Bazı günlerinizi bir şeyleri cep telefonunuza not almak yerine ezberlemek, hesap makinesine rakamları girmek yerine kendiniz hesaplamak gibi ‘retro’ alışkanlıklarla geçirin.

Zihin sağlığını önemsemek
Hafızanızın ve konsantrasyonunuzun sağlıklı gelişimi için zihin sağlığınızı önemseyin. Stresten uzak yaşamaya, öfke kontrolüne sahip olmaya ve zihninizi dinlendirmeye özen gösterin. Kendinize vakit ayırın, yoga yapın, meditasyon uygulayın, kendinize masaj yapın / yaptırın… Stresi kontrol etmek için 10 önerimizi ve mutlu olmanın sırlarını mutlaka okuyun!

Kötü alışkanlıklardan uzak durmak
Kötü alışkanlık deyince aklınıza ne geliyor? Sigara ve alkol tüketimini minimuma indirgeyin; çünkü bu zararlı alışkanlıklar beynin bazı alıcılarını bozarlar. Aynı zamanda çay, kahve gibi kafein ve tein içeren içecekleri de mümkün olduğunca az tüketmeniz konsantrasyonunuz açısından faydalı olacaktır.

Düzenlemek
Planlı olmak; beyni düzenlemek ve hafızayı sadeleştirmek açısından oldukça önemlidir. Bunun için önceliklerinizi her zaman belirlemek ve onların önemine göre farklı vadelerde plan yapmak gerekir. Ve her zaman bir ajanda, not defteri kullanmak planlı yaşamanıza yardımcı olacaktır. Zaman planlamasının nasıl yapıldığı, sadeleşmenin ne gibi faydaları olduğu ve bugünün işini yarına bırakmamayı becermekle ilgili yazılarımız size çok yardımcı olacak!
kiloazaltma.com
 
Üst Alt