• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hacca gidince Putlaramı tapmış oluyoruz?

Okunuyor :
Hacca gidince Putlaramı tapmış oluyoruz?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
-İnsanlar Hacca gidince peygamberi,yatırı,satırı,,kitabı,kılı,hırkayı putlaştırmışmı oluyorlar?

-Allah maddeye hükmeden ise neden sadece Allah yetmiyorda ulaşmak için maddelere tapınılıyor yada Allah'a yakın olabilmek için Allah maddeleştiriliyormu?

not:Bu konuyu internette araştırma yaparken verilen bu çeşit cevaplar,sorular üzerinden derleyip sizlere sordum.Benim fikrim değildir birilerine duyurulur..Konuyu kesinlikle şahsıma mal edip cevaplamayın yada saldırmayın.Yorumlarını tartışma kurallarına göre yazınki bu tarz düşünenler yada bilmeyenler öğrensin!

RABİA

Bağımlı
Üye
BİZ TESLİM OLDUĞUMUZ İÇİN MÜSLÜMANIZ.
Sorgusuz,sualsiz...

ötesi yok..........

tntcool

Kıdemli
Üye
İnsanlar tarafından bunlara tapılmıyor ki putçuluk olsun. İnsanlar bunların önünde durup ibadet etmiyorlar ki putçuluk olsun.
İnsanların kutsal topraklara gidince peygamberin evini veya eşyalarını vb. görmek istemeleri gayet normal.

tntcool

Kıdemli
Üye
.

Sen babanı anıyorsun, veya ...... Ama ona karşı ibadet etmiyorsun, inanmıyor, tapmıyorsun. Onu kabe gibi kutsal mı görüyorsun, tanrısal....Kabe için durum bu değil

O zaman Kabeye doğru namaz kılmanın anlamı nedir?
Kabe ayna vazifesi mi yapıyor El-İlah'a, pardon Ellah a doğru? Allahın evi mi Kabe? Allah eski arap dedesi, atası olmasın. Eski mekke'nin kralı falan... Hem neden Allah'ın evi densin ki oraya. Bir de o tarafa doğru secde etmek....

Hacer ul esved de neyin nesi, kara bir taş. Pagan araplarca kutsal kabul edilen bir taşın ne işi var Kabenin köşesinde?

Herşey kutsal olunca yörenin zemzem i de, safa, merve tepeleri bile kutsal inan. En güzel paganizm ibadetleri o topraklarda yapılmış gçmişte. Bunlardan biri de şeytan taşlama. Eskiden pagan araplar da yapardı şimdiki gibi, Şeytanı taşlar, kabe'yi tavaf ederlerdi, Namaz da kılarldılar......

.

kış kış cinler kış kış yallah cinler yallah

alone

Tecrübeli
Üye
s.n korkmaz yazmasa şaşardım sanki müslüman gibi bilmediği konularda
tartışmaya giriyor....Allah hidayet versin diyeceğim oda içimden gelmiyor...
Hac kesinlikle tapınma değil.Peygamberimiz vesiledir,aracıdır.Nasılki bize herhangi birinden gelen bir selamdan çok yüksek makamlı birinden gelen selam daha ağır basar.peygamberimizide öyle düşünüyorum ben.

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
Konunun başlığı;
Hacca gidince Putlaramı tapmış oluyoruz? Bu.

Konuya cevap da;
Hayır. Hacca gidince putların yüz üstü düşürüldüğü yerleri(de) görmüş oluyoruz.Bu.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bu konu/durum şahsi fikrime göre " Emin Belde ( nötr alan ) " konusudur diye düşünüyorum.Daha önce " Tur Dağı ve Kudüs " te olduğu gibi...

Sağlıcakla kalınız.

B

bursali68

Ziyaretci
biraz açıklar mısınız?
Merhaba,

Sn.RABİA Hnm,özür dilerim yeni gördüm...Daha önce bu konu ile ilgili çok geniş yazmıştım kısaca söyleyecek olursam ;Yüce Allah Hz.Musa'ya " ayakabılarını çıkararak " gelmesi gerektiğini söylüyor.Niçin böyle söyleyebilir...İnsanlar doğayla başbaşayken ayakabılarını çıkartır ve üzerlerindeki olumsuz " elektriği / enerjiyi " toprağa basarak yani topraklama yaptırarak atarlar...Bu da nötrleşme demektir.

Allah daha önce Tur dağı için aynı kelimeyi yani " Emin Belde " yi kullanıyor,sonrasında Kudüs için " Emin Belde " yi kullanıyor ve sonrasında da Mekke için " Emin Belde " yi kullanıyor...Yani artı veya eksinin giremediği,Cin ve Şeytanın ayak basamadığı bir nötr alan...Ve alınan Vahye hiç bir şekilde " DIŞ KATKI " olması mümkün olmayan alan...Buradan şu da anlaşılabilir EMİN BELDE belli aralıklarla YER DEĞİŞTİRİYOR...Şimdilik Mekke belki daha sonrasında daha başka bir yer veya KIYAMET...

Ancak " inanç " kavramını algılamakta zorlananlar,sanırlar ki Kıble ile Kabe Puta tapılmayı sembolize etme anl***** geldiğini sanırlar....Ve bazı ismi önemli olmayan arkadaşlar da bunun Araplar'da daha önceki Paganizm inancı / anlayışından gelen bir gelenekmiş gibi algılar...Bir yere kadar doğru...Nereye kadar,şuraya kadar...Evet Hz.Muhammed SAV'den önce de " TAVAF " vardı,ve hatta Kabe'nin içerisinde Putlar da vardı...Ancak unutulmamalıdır ki Paganizmdeki Put inancı da Allah'ın görevlendirdiği Meleklerin sembolize edildikten sonraki dejenerasyonudur...Hatta daha da ileri gideyim MİT /EFSANELER deki " Tanrılar " da bir nevi görevlendirilmiş melekler olma ihtimalleri vardır.Dejenerasyon sonucu her biri bir Tanrıymış gibi lanse edilmiştir.Yani paganizmde dahi TEK ALLAH / TANRI / İLAH temeli vardır...Paganizmin bir yönü de budur,DİLİNE DOLAYANLARA DUYURULUR...

Sağlıcakla kalınız...

Üst Alt