Hacamat nedir? Hacamat ne demek?

hacamat faydaları nelerdir , hacamat neden yapılır , hacamat nedir nasıl yapılır faydaları , hacamat kafa , hacamat fiyat , hacamat zararları , hacamat nerede yapılır

Hacamat nedir?
Kanı, deri üzerinde bir yere toplamaya veya deriyi çizip kan çıkarmaya denir. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan hacamat kanlı, ya da kuru olmak üzere iki çeşittir.

Kanlı hacamat
Hacamat şişeleri ve hacamat zembereği ile yapılır. Hacamat şişelerinin havası, alkole batırılmış pamuğu tutuşturmak suretiyle boşaltılarak deri üzerine yapıştırılır. Bu kesimde deri üzerinde toplanan kan, hacamat zembereği denen alet veya temiz bir ustura ile çizilerek kanatılır.

Arkasından yeni bir hacamat şişesi kapatılır. Şişenin yaptığı emme etkisi derinin, kesilen yerde kanamasını sağlar. Gereği kadar kan alındıktan sonra hacamat şişesi çıkarılarak yaralar temizlenip sterilize edilmiş bezlerle kapatılır. Kanlı hacamat zatürree, akciğere kan hücumu, kalp ve böbrek zarları iltihabında tatbik edilir.

Kuru hacamat
kanlı hacamat gibi yapılır. Ancak deri çizilip kanatılmaz. Sadece vücudun gereken yerlerine alkollü pamuğu tutuşturmak suretiyle havası alınmış hacamat şişesi vurulur. Havası alınmış şişeler derinin o kesimini emerek kanın belirli yerlerde toplanmasını sağlar.

İslam'da, Hz. Muhammed'in bir sünnetidir. Geçmiş dönemlerde tıbbi amaçlı yaygın kullanılmış fakat deneysel çalışmaların bulunmaması nedeniyle modern tıp tarafından bilinmemektedir. "hijamah" ve "hajamat" kelimeleri ile internette yabancı sitelerde geçmektedir. Türkiye'de kan vermenin de hacamat olduğu söylensede aynı uygulama değildir. Hacamatta kılcal damarlar ve lenf sıvısı çıkmakta akupunktur noktaları uyarılmaktadır. kan verme işleminde ise sadece venöz kan verilmektedir.

Hacamat nasıl yapılır ?
Hacamat derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Özellikle ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat'ın fiziksel faydaları nelerdir ?
1. Sırttan alınan kan vücutta dolaşım sistemini rahatlatır. Zira sünnet olarak tavsiye edilen bölge tüm dolaşımın uğrak noktasıdır.

2. Hacamat ile vücut zindeleşir, yenilenir. Hacamat olan insanın hemen kendisini daha zinde hissetmesinin nedeni budur. Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı sık hacamat olan insanda yaşlanma gecikir ve o insanın genç görünmesine sebebiyet verir.

3. Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Böylelikle hastalıkları da önler.

4. Hacamat ile vücuttan pis kanla beraber zararlı gaz, toksinler ve fazla asitler atılır.

5. Hacamat vücuttaki tüm ödemleri çözer.

6. akupunktur etkisi sayesinde kan üretimi ile görevli organları uyarır.

7. Beynin, gözün vs. baştaki organların fonksiyonlarını artırır.

8. Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder.

9. Ağrıları giderir. Bilhassa boyun tutulmaları, kulunç ağrıları ve kireçlenme ağrıları gibi.

10. Psikolojik bir takım rahatsızlıklarda sinir sistemlerini rahatlatır.

11. Her hangi bir yerdeki tıkanıklıkları açar.

12. Bel ve boyun fıtığı durumlarında fıtık bölgesini rahatlatarak, ağrının azalmasını ve hatta kaybolmasını sağlar.

13. Özellikle migren ağrılarının kesin ve tek çözümüdür.

14. Diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları düzenli Hacamat yaptıranlarda olmaz.
 
Hacamat'ın ruhi ve uhrevi faydaları nelerdir ?
Hacamat olan kişilerin anlama ve anlayış kabiliyetleri artar. Analitik düşünme yetenekleri, hızla karar verme yetenekleri artar. Çağımızın hastalığı depresyonun etkilerini kaldırır. Hacamat yaptıran kişiler zamanla iç dünyalarında kendileri ve yaratanla barışık, çevresi sosyal çevresi kuvvetli birisi haline gelir. Bunun nedeni kaygı ve endişelerden arınmış herkes çevresine enerji ve huzur yayar. Pozitif enerji de denilen dengeli, sükunet hali olur.

hacamat : Kalp hizasından yapılan hacamat her türlü vesvese ve evhama iyi gelir. Kalp hizasında yapılan hacamatın kişinin manevi alemine olumlu etkilerinin olduğu eski kaynaklarda belirtilmiştir. Yine kafadan yapılan hacamat Allah' ın izniyle 50 yıllık büyüyü çözer ve her türlü cin musallatında da kafadan hacamat tavsiye edilir. Zira Efendimiz (S.A.V.) e büyü yapıldığında kafasından Ebu Taybe isimli şahsa hacamat yaptırmıştır.

Hacamat ile ilgili hadisler
1. Ebu Kesbe el-Enmari radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasindan hacamat olur ve: "Kim bu kandan akitirsa, herhangi bir hastalik için, bir baska ilacla tedavi olmasa da zarar gormez!" buyururdu." Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484).

2. Muhammed'in bizzat kendisi Ebu Taybe adında bir Haccam'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccama ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)"(Buhari, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3)

3. Muhammed bin Abdullah ‘ Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen bir çok hastalıklardan şifa bulur.’ buyurmuşlardır. E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

Sözlükte "hacamat" ne demek?
1. Vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizip, üzerine boynuz, bardak ya da şişe oturtarak kan alma.
2. Bıçaklama
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt