• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Güzel Sanatlar Lisesi'ne Nasıl Gidilir?

Okunuyor :
Güzel Sanatlar Lisesi'ne Nasıl Gidilir?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Güzel Sanatlar Lisesi'ne Nasıl Gidilir?,Güzel Sanatlar Liseleri giriş koşulları, Güzel sanatlar lisesi başvuru şartları

Lise eğitimini yetenekleri doğrultusunda devam ettirmek isteyen öğrenciler Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavına müracaat edecek belli başlı bazı şartları tamamlamaları gerekmektedir.

Güzel sanatlar liseleri öğrencilere resim, müzik, tiyatro gibi güzel sanatlar ve voleybol, tenis, atletizm gibi spor dallarında temel eğitim vererek yüksek öğretime hazırlar. Yetenek sınavına girebilmek için ön kayıt yaptırmak zorunludur. Ön kayıt için ilköğretim okullarının 8.sınıfını bitirmiş olmak ve ortaokuldan sonra hiç ara vermemiş olmak şartı vardır. Ortaokul diploma notu 3 ve üzeri olan öğrenciler başvuru yapabilirler.Yetenek sınavına girmek için tercih edilen Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdürlüğü'ne başvurulur. Ön kayıt yaptıran öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihte iki aşamalı yetenek sınavına katılırlar.

İlköğretim okulunu o yıl bitirenlerden;
-Diploma notu en az 3.00
-Girecekleri alanla ilgili dersin, 4., 5., 6., 7., 8. sınıflarına ait yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması en az 4.00 olan öğrenciler sınava girmek üzere tercih ettikleri okula form dilekçe ile başvurabilirler.
-Öğrenimlerinin bir kısmını yurt dışında yaparak sınavlara başvurunun yapıldığı ders yılı başında 8'inci sınıfa kaydolan öğrencilerden, diploma notu 3.00 ve gireceği alanla ilgili dersin yalnız 8'inci sınıfa ait yıl sonu notunun en az 4.00 olması şartı aranır.
-Öğrenimlerini yurt dışında tamamlayarak denkliğini yaptıran öğrenciler, denklik belgesiyle birlikte girecekleri alanla ilgili dersin yıl sonu notlarının aritmetik ortalamasının en az 4.00 olduğunu belgelendirerek, yetenek sınavına girmek için tercih ettikleri Anadolu güzel sanatlar lisesi müdürlüğüne başvurabilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt