• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Gurup Manga

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Gurup Manga

mopsy

Emektar
Üye
1.GRUBUN TARİHİ
2001 sonlarına doğru kurulan maNga grubunun hikayesi Yağmur Sarıgül Yamyam(Gitar)ün barlarda cover parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı. Yeni grubunda rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek isteyen Yamyam öncelikle okuldan en yakın arkadaşı Orçun Şekerusta (Bas Gitar)yı gruba dahil etti. Sonrasında Özgür Can Öney ( Davul), Efe Yılmaz (Turntable) ve Ferman Akgül (Vokal)ün gruba dahil olmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu. Tarz olarak ise yeni yeni gönüllerini kaptırdıkları nu metal ve hardcore akımını benimsemişlerdi.

Albüm maceraları ise Eylül 2001 de Fermanın Sing your Song yarışmasına katılma fikriyle başladı. Orçunun özel nedenlerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalmasıyla Cem Bahtiyar (bas gitar) gruba dahil oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu. Böylelikle beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen grup japon çizgi romanı geleneğinin ünlü ekolü olan maNga ismiyle uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmış oldu.

İlk besteleri olan, Kal Yanımda" parçasıyla Sing your Song yarışmasından ikincilik ödülü aldılar ve yarışmada kazandıkları başarıyla yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde "Bitti Rüya", Libido ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları prodüktör Haluk Kurosman'dan gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar. Beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup Türkiye'nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini kitlelerle paylaşmaya başladı.

İlk albümleri 14 Aralık 2004te grupla aynı adı taşıyan maNga adıyla Sony Music Türkiye ve GRGDN ortaklığında piyasaya sürüldü. Kal Yanımda adlı parçada Kargonun solisti Koray Candemir, İz Bırakanlar Unutulmaz adlı parçada Vega grubunun solisti Deniz Akyüz, Dursun Zaman adlı parçada ise Göksel konuk sanatçı olarak albümde yer aldı. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000 i aşan albüm satışıyla Altın Plak ödülünün sahibi oldular. Ayrıca "Bir Kadın Çizeceksin" şarkısı Easports'un Fifa 2006 oyunu soundtrackine dahil edildi.
İlk albüm 2006 yılında, maNga+ adıyla çok özel ikinci bir baskısıyla yeniden yayınladı. Albümün yeni baskısı, Cem Karaca klasiği 'Raptiye Rap Rap' şarkısı ve 'Kandırma Kendini' şarkısı ile video kliplerinin olduğu hediye bir DVD ile birlikte yayınlandı.

BlueJean, Billboard , Yüxexes gibi müzik dergileri başta olmak üzere bir çok dergi ve gazetede, 50yi aşkın röportajları, konser, albüm ve elde ettikleri başarıları konu alan 200ü aşkın haberleri yayınlandı.
Albümden sonraki dönemde yurtiçi ve yurtdışında (Sziget Festivali, Mannheim Türk Rock Festivali, Wembley Arena, Londra) bir çok konser ve festivalde sahne aldılar. Türkiyenin değişik illerinde verdikleri 250 nin üzerinde konserle inanılmaz deneyimler kazanan grup sevenleriyle birlikte olmaktan çok büyük keyif aldı.
İlk albümlerinin üzerinden geçen 4 yılı aşkın süre zarfında turneler sebebiyle değişik coğrafyalara açılan maNga farklı kültürlerden insanlarla tanışarak kendisiyle daha barışık, daha samimi, daha sıcak ve biraz daha hüzünlü yeni bir dönemin içine girdi. Dünyaya bakış açıları değişen ve müzikal olarak dinledikleri de çeşitlenen grubun daha güçlü bir sounda sahip olan 2. albümleri Şehr-i Hüzün ün önkayıt dönemi yaklaşık 23 ay sürdü. Bu dönemin bu kadar uzun sürmesinin sebebi; büyük bir başarı yakaladıkları ilk albümün gruba getirdiği mutluluğun yanında herkesin üzerine gözardı edilmeyecek bir sorumluluk yüklemesi ve heyecanla bekleyen müzik severlerine ilk albümü aratmayacak kadar nitelikli ve nicelikli bir albüm sunabilme isteğiydi. Büyük bir özveri ile hazırlanan, maNganın farklılığını ve müziğinde hiçbir sınır olmadığını gösteren Şehr-i Hüzün albümü, 15 Nisan 2009 tarihinde GRGDN & Sony Music etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Batı ve Doğu soundlarının daha çok sentezlendiği, ney, piyano, tambur ve bağlama gibi enstrümanların daha çok kullanıldığı, minor melodilerin hakim olduğu, içinde aşkı barındıran şarkıların yanında varoluşsal yalnızlığı, ölümü ve hüznü anlatan parçalara da yer verilen Şehr-i Hüzünalbümü 16 şarkıdan oluşuyor ve 60 dakikayı aşkın müzik içeriyor. Kategorize edilmesi mümkün olmayan albüm, içinde rock, rap, elektronik müziğin yanında tasavvuf, türk halk ve sanat müziklerinin tınılarını da barındıran yepyeni bir maNga soundu sunuyor. Albümde Anadolu coğrafyası ve öz kültürümüzün etkileri Üryan Geldim şarkısının nakaratında Karacaoğlannın dizelerinden, Hepsi Bir Nefes şarkısının nakaratında ise Ömer Hayyamın dizelerinden alıntılarla öne çıkıyor.

Albümün yanında, dinleyicilerin isteğe bağlı olarak sahip olabilecekleri, grubun solisti Ferman Akgülün prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini yaptığı 150 dakikalık bir maNga Belgesel DVD si de bulunuyor. Sevenlerinin maNgayı daha yakından tanımaları için yapılan bu DVD, grubun kuruluş yıllarından bugüne kadarki hikayesini hiç gün yüzüne çıkmamış görüntüler ve detaylı anlatımlarla yansıtan kapsamlı bir belgesel niteliği taşıyor. Ayrıca albüm, hüzün, melankoli ve zamansızlık hissini pekiştirecek plak formatında da (LP/uzunçalar) ilgilenenlerin beğenisine sunuluyor .
Müzik prodüktörlüğünü Haluk Kurosmanın, yardımcı müzik prodüktörlüğünü Yağmur Sarıgülün ve idari prodüktörlüğünü Hadi Elazzi nin yaptığı albümün masteringini, yutdışında Madonna, Moby, Metallica, Björk, Travis, Korn gibi birçok ünlü grup ve sanatçının albümlerinin masteringini yapan Sterling Sounddan Ted Jensen gerçekleştirdi. Albümün artworkü I, Robot, Rescue Dawn, Could Mountain, A Good Year gibi bir çok film afişine imza atmış ünlü tasarım şirketi İconisustan Erdem Yücel tarafından tasarlanırken; albüm fotoğrafları Charles Richards, Cemil Ağacıkoğlu ve Marton Magocsi gibi başarılı fotoğrafçılar tarafından İstanbul, Budapeşte, Frankfurt, Mannheim ve Londra gibi şehirlerde çekildi.

İlk albümün çıkışından bu yana konserlerinde severek seslendirdikleri Evdeki Ses parçasını, 1995 yılında yayınladıkları ilk albümle hip hop dünyasında bir fenomene dönüşen Cartel den tanıdığımız Alper Ağa maNga ile birlikte seslendirdi. Ayrıca albümdeki birden fazla parçaya ünlü piyano virtüözü ve besteci Tuluyhan Uğurlu piyanosuyla eşlik etti. Bunlardan bir tanesi İstanbul Kanatlarımın Altında filminin unutulmaz melodisi üzerinde yürüyen Hayat Bu İşte parçasında gerçekleşti.
Ayrıca albümde maNga' nın albüm kayıtlarını yaptıkları süreç içinde sevenlerinden topladıkları ses kayıtlarıyla hazırladıkları ve sevenlerine adadıkları bir şarkı da yer alıyor.

Albümünü ilk video klibi; Norah Jones , Pearl Jam ve Radiohead gibi birçok ünlü sanatçı ve grubun klip çalışmaları ve Coca Cola, Sony, Ford gibi birçok büyük firmanın reklam çalışmalarında görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak imzası bulunan Yon Thomas tarafından Dünyanın Sonuna Doğmuşum adlı şarkıya çekildi.

2.GRUP ÜYELERİ
1979 Ankarada doğan Ferman Akgül (Vokal) ün müzik ile tanışması dokuz, on yaşlarındayken ailesinin aldığı basit bir piyano ile oldu. 1998de Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesine girdiği dönemlerde çalıştığı ilk gruplarla tanıştı. Turntable çalmak için girdiği bir hardcore grubu olanVirgin Pulp ta solistlik yapmaya başlayan Ferman daha sonraları Colik ve Özgür Can Öneyin de davulcusu olduğu 70lik ile beraber çalışmaya başladı. 70lik ile birlikte uzunca bir sure çalıştıktan sonra Cem Bahtiyarın da bas gitaristi olduğu Seven grubuna girdi ve bundan sonra da bir süre müziğe ara verdi. 2001 yılı sonlarına doğru Özgürün daveti ile henüz yeni kurulmuş ve solisti olmayan maNga grubuna katıldı.

1979 yılında Antalya'da doğan, ilkokul yıllarından itibaren müzik eğitimi alan Yağmur Sarıgül Yamyam (Gitar) gitardan önce piyano ve keman eğitimi aldı. Sırasıyla; Hacettepe Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Keman, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Gitar bölümlerinde eğitim gören Yağmur, daha sonra Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi Gitar Bölümüne girdi. 2001 yılına kadar Laterna ve 6/8 gruplarıyla çalışan Yamyam, 2001 sonlarına doğru üniversiteden arkadaşı olan Orçun Şekerusta ile maNga grubunun temellerini atan Yamyam 2006-2008 yılları arasında kayıt dönemi gerçekleşen Şehr-i Hüzün albümünün yardımcı prodüktörlüğünü de üstlendi.

1979 yılında Denizli'de doğan Cem Bahtiyar (Bas Gitar) orta 3. sınıf öğrencisiyken karne hediyesi olarak ailesinin aldığı bass gitarla profesyonel müzik hayatına ilk adımlarını atmış oldu. Denizli Belediye Konservatuarı ve Denzili Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan bir yıl sonra eğitim hayatına Bilkent Üniversitesinde devam eden Cem müziksiz 3 yıldan sonra Ferman'ın da vokalistliğini yaptığı Seven grubuyla tekrar bass çalmaya başladı. Grubun ilk bas gitaristi olan Orçun Şekerusta nın özel nedenlerle gruptan ayrılması sonucu maNga ya dahil oldu.

1980 yılında Ankarada doğan Özgür Can Öney (Davul), lise yıllarında Gürcan Konançtan ders alarak davula başladı. Amatör gruplarla lise şenliklerinde çaldı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Uzay Bilimleri bölümünde okurken kurduğu 70lik isimli grupla Ankarada çeşitli barlarda ve şenliklerde cover ağırlıklı konserler ve programlar yaparak profesyonel müzik hayatına adım attı. Bu arada Deli Gömleğine katılarak onlarla iki demo albüm kaydetti ve birçok şenlikte çaldı. Aynı zamanda bazı tiyatro topluluklarına oyun müzikleri yapımında yardım etti. Daha sonra maNgaya katıldı.
1979 Ankarada doğan Efe Yılmaz (Turntable) M.E.Vakfı Köksal Toptan Lisesi ve Çankaya Lisesinden mezun olduktan sonra University of South Floridada bilgisayar üstüne eğitim almaya başladı. Türkiyeye dönüşünde Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümüne girdi. Müzik hayatına davul çalarak başlayan Efe, uzunca bir süredir yapmak istediği Old School DJliğe Manga ile başlamış oldu.

3. DİSKOGRAFİ

Albümler
maNga (Sony Music & GRGDN, 2004)
maNga+(Sony Bmg & GRGDN, 2006 )
Şehr-i Hüzün, (Sony Music & GRGDN, 2009)

Hit'ler
maNga (2004) dan; Bir Kadın Çizeceksin, Bitti Rüya, Dursun Zaman, Yalan, Kal Yanımda
maNga+(2006) dan; Kandırma Kendini

Videolar
Bir Kadın Çizeceksin
Bitti Rüya
Dursun Zaman
Yalan
Kandırma Kendini

4. ÖDÜLLER
Sing Your Song yarışması 2.ciliği, 2002
Hürriyet Altın Kelebek, En iyi çıkış yapan grup, 2005
MÜYAP Müzik Endüstrisi Ödülleri: Altın Plak Ödülü, 2006
Our Future Dergisi; En İyi Grup, 2006
Jetix TV Ödülleri; En iyi Grup, 2006
Beyaz Show Oscarları: En İyi Performans, 2006
Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülleri: En İyi Cıkıs Yapan Grup, 2006
Popsav Ödülleri; En İyi Rock ve Alternatif Grup ve En İyi Klip:Bir Kadın Çizeceksin, 2006
Radyo Boğaziçi; En İyi Animasyon Klip (Yalan), 2007
Kanaltürk Ödül Töreni; En İyi Klip: Bir Kadın Çizeceksin ve En İyi Grup, 2007
Yıldız Teknik Üniv. En İyi Grup Ödülü, 2007

Grubu tanıyalım... | Facebook
 
Üst Alt