• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Gürkan Güneş Kimdir ? Gürkan Güneş ile Roportaj

Okunuyor :
Gürkan Güneş Kimdir ? Gürkan Güneş ile Roportaj

Cenqaver52

Acemi
Üye
Gürkan Güneş Kimdir ? Gürkan Güneş ile Roportaj

Gürkan Güneş...Türkiye / Ağrı Doğumlu olup mesleğinde Türkiye'de tanılınan birisi. O geçmiş yıllarda internetin Türkiye'de yayıldığı zamanlarda tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından bilinen ilk Türk Bilgisayar Korsanlarından bir tanesiydi. Şimdi ise bir devlet kurumunde sistem yöneticiliği yapmakta ve kendi kurmuş olduğu firmasında bilgisayar sektöründe aktif olarak hala çalışmaktadır.

Aşağıda Gürkan GÜNEŞ ile yapılan kısa bir ropörtajda bulunmaktadır..

Gürkan Güneş... Kamuoyunda Türkiye’nin ilk tescilli hacker’ı olarak biliniyor... İnternetin ülkemizde gelişmeye başladığı yıllarda ismini çok sık duyuyorduk. Gürkan Güneş, bir zamanlar dünyanın yakından tanıdığı Türk bilgisayar korsanıydı. Şimdi ise yeteneklerini ve tecrübelerini kendi şirketinde değerlendiriyor.

Hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki bankalara, büyük telekom şirketlerine internet güvenliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Yani; internet bankacılığını kullananlar mağdur olmasın diye sistemleri koruyor, sistemlerin açıklarını bularak... Gürkan Güneş’le hem kendisini bugüne taşıyan ‘hacker’lık sürecini hem de dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden iş teklifleri almasının sırlarını konuştuk…

Bu işte yetenekli olduğunu nasıl keşfettin?

Bu, kafanızda silip atabileceğiniz ya da bir anda olacağınız bir şey değil. Programların herkesce bilinmeyen yönlerini araştırmayı veya bir sorunun cevabını kendiniz bulmayı bıraktığınız anda, zaten kendinizden büyük bir parça yitirmişsiniz demektir. Benim keşfim ise hayata dair yaptığım çözümlemeleri bilgisayar denen kutu içerisinde daha genişletebilmemdi. Beni büyüleyen ve bu kutuyla daha fazla ilgilenmeye iten sebep de buydu.

Sana bu işleri öğreten birisi ya da bir kaynak yoktu. Bu becerileri nasıl kazandın?

İlk başladığım dönemlerde kaynak yoktu. Dünya genelinde kaynak sıkıntısı vardı. Türkiye’de ise böyle bir sektör yoktu. Sonraki süreçlerde birtakım bilgiler, haberler bazı kurumlar tarafından kaynak gösterildi ve birer birer güvenlik firmaları kurulmaya başlandı. Hâlâ arada güvenlik firmalarından “X davanıza ait karar metnini sunumlarımızda kullanabilir miyiz?” diye mail’ler alıyorum. Benim inandığım, insanların becerilerinin sonradan oluştuğu. Temel bakış ve yaşama dair içgüdülerin ise doğuştan geldiği. Sanırım başka bir iş yapsaydım yine o işi farklı bir bakış açısıyla ele alırdım.

İnternet güvenliğini işe dönüştürmek, hacker’lık yaparken aklına gelmiş miydi?

Her yerde söylediğim gibi bu ilk olarak bir “ego tatmini” olarak başlamıştı. Ben daha en başından ticari başarı hedeflenen, aşırı idealist görünen bir girişimin başarılı olacağına inanmıyorum. Başta ego tatmini amaçlı başlayan çalışmalarım şimdi ciddi bir iş olarak ele alınıyor. Teklifler kendiliğinden geliyor. Bir süre sonra benim müşteri aramama gerek kalmadan kendileri bana ulaşmaya başladılar. Şu an müşterilerimi kendim seçecek rahatlığa kavuştuğumu söyleyebilirim. Bu da hâlâ idealist olan bir parçamı besliyor öte yandan.

Büyük şirketlerin yöneticileriyle bire bir çalışıyorsun. Onlar senin gibi genç yaşta birini görünce şaşırıyorlar mı?

Benim inancım; büyük bir kurumun kapısından girmek için iki alternatiften birini gerçekleştirmek gerekir. Birincisi; çok iyi okullarda okursunuz. Bu okullardan çok iyi derecelerle mezun olursunuz. Bin bir mülakat geçtikten sonra beğenilirseniz sonunda işe girersiniz. İkincisi ise çok farklı bir şey yapar ve kendinizi ifade edersiniz. Göz önünde olmanın aslında kötü bir şey olmadığını kanıtlarcasına hem teknik hem de sosyal olunabileceğini kanıtlarsınız. Tüm bunların sonucunda o büyük kuruluşun CEO’su size ulaşır ve görüşmek ister. Öyle sanıyorum ki ben daha zor olan ikincisini seçtim.

Kendini nasıl geliştirmeye çalışıyorsun?

İşim, doğası gereği gelişimi şart koşuyor. Fakat insan kendini bir süre sonra bazı rutinler içerisinde boğulurken bulabiliyor. Bence insanın kişisel ve kariyer açısından gelişimi ileriki yaşlarda da kaynakları takip edip, araştırıp öğrenmek ve uygulamak yerine, sadece sektöre dair düşünüp, projeler üretip bunları uygulayacak doğru insanları bulmaktan geçmelidir. Bir süredir o tarafa doğru bir kayış görüyorum kendimde. Farklı projeler üretip bunlara kaynak sağlıyorum ve etrafıma baktığımda artık güvenebileceğim bir ekibim olduğunu görüyorum. Sanırım çok uzak olmayan bir gelecekte artık sadece kafamdaki vizyona dair projeler yaratıp bunları belli bir aşamaya getirmekle uğraşacağım.

İlerideki hedeflerin neler, ne yapmayı düşünüyorsun? Özellikle internet güvenliği konusunda çalışmaya devam edecek misin?

İnternet güvenliği konusunda çalışmalarım elbette ki devam edecek. Ekibimle beraber şu an süren ve başlayacak olan birkaç projemiz var. Bunlar sadece internet güvenliği değil, internet ve eğitim sektörünü de ilgilendiren projeler. İlerideki düşüncem projelerimi gerçekleştirmek için sadece oturup düşünmek. Sadece düşünmek ve beni düşünmeye itecek her öğenin yanı başımda olduğu bir yaşam sürdürmek.
 
Üst Alt