Gürkan ATEŞ biyografisi

Gürkan Ateş, 1967 senesinde Mevlana'nın ili Konya'da dünyaya gelmiştir. Baba memleketi Denizli, İzmir, Konya, Ankara, İstanbul, Brüksel (Belçika), Vaşington (ABD) şehirlerinde yaşamıştır. Gürkan Ateş "Konya'nın Alimleri ve Velileri" adlı kitapta da bahsedilen Hoca Sarı Ali Efendi'nin (Ali Avni Uz) torunudur. (http://www.merhabahaber.com/akademik/10-29-03-11-2010.pdf).
Liseden mezuniyet sonrası doktorluk mesleğini edinmek üzere Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ni (GATA) kazanmış, 1,5 yıl sonra ise ÖSYM sınavında aldığı yüksek puan ile hak ettiği TÜBİTAK bursu sayesinde ODTÜ Matematik Bölümü'nü tercih etmiştir. ODTÜ eğitimi boyunca şeref listesine giren Ateş, ÖSYM sınavına girerek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nü kazanmış ve mezun olmuştur.
Üniversite eğitimi süresince özel dershanelerde matematik ve ingilizce dersleri vermiştir. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1994 yılında mezun olmasıyla Hazine Müsteşarlığı'nın sınavını kazanarak Uzman Yardımcısı olarak Ankara'da göreve başlamıştır. Nakit yönetimi, Kamu Ortak Hesabı ve borçlanma çalışmalrında bulunmuştur. 2000 yılında George Washington University'de Finans dalında (MSF- Master of Science in Finance) yüksek lisans yapmak üzere ABD'ye gitmiştir. Master eğitimi sırasında; Hazine Müsteşarlığı'nda risk yönetiminin kurulması gerekliliğine ilişkin bir makale (Gncel Ekonomik Konular) yazarak yetkilileri bu konuya dikkatlerini çekmiştir. 2002 yılında mezuniyeti sonrasında Türkiye'ye dönüşünde "Risk Yönetimi" biriminde göreve başlamıştır. 2003 yılında, ülke risklerinin belirlenmisinde önemli bir yeri olan kredi temerrüt swaplarının hesaplanması ve ülkeye tanıtılması konusunda bir makale yazmıştır (Makalem.com > Verba Volant, Scripta Manent). Bu makalenin ardından, yine bir risk olarak gördüğü gayrimenkuller hakkında "İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler ve Teminatlı İpotek Yükümlülükleri" (Makalem.com > Verba Volant, Scripta Manent) konulu bir makale daha yazmıştır. Aynı yıllarda Türkiye'nin borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin hesaplama ve stres modelleri hakkında çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca Avrupa Birliği müzakerelerinde tarama faaliyetlelerinde bulunmuştur.Atılım Üniversitesi İşletme Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak "Risk Yönetimi", "Para ve Banka" ile "Finansal Piyasalar" deslerini vermiştir. (Google).
2007 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nde Doktora eğitimine başlamış ve Doktora ünvanı için Tez sunum aşamasına gelmiştir.

Gürkan ATEŞ
 
Üst Alt