Güney Georgia ve Sandwich Adaları

Güney Georgia ve Sandwich Adaları Coğrafi Verileri

Konum: Güney Amerika'nın Güneyinde, Güney Atlas Okyanusunda adalar. Güney Georgia Falkland Adaları'nın yaklaşık 1300 km doğu-güneydoğusunda yer alır. Güney Sandwich Adaları ise Güney Georgia'nın yaklaşık 640 km güneydoğusunda bulunmaktadır.
Coğrafi konumu: 54 30 Güney enlemi, 37 00 Batı boylamı
Haritadaki konumu: Antarktik Bölgesi
Yüzölçümü: 3,903 km²
Sınırları: 0 km
İklimi: Çeşitlilik göstermektedir. Batıdan esen rüzgarlar yıl boyunca çeşitli aralıklarla görülmektedir. Bütün yağışlarla birlikte, adalara kar da düşmektedir.
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Paget Dağı (Güney Georgia) 2,934 m
Doğal kaynakları: Balık (Adaların toprakları ya koruma altında alanlar ya da özel bilimsel bölgelerdir; dört özel fok türü ve dört özel penguen cinsi yaşamaktadır.
Doğal afetler: Volkanik aktivite ve gemiler için zor deniz şartları.

Nüfus Bilgileri​

Nüfus: Issızdır. (Temmuz 2001 verileri)

Yönetimi​

Ülke adı: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
ingilizce: South Georgia and the South Sandwich Islands
Bağımsızlık durumu: İngiltere'ye bağlıdır. Adalar şimdi aynı zamanda Falkland Adaları'nın valisi de olan bir Komisyoner tarafından yönetilen bir İngiliz Denizaşırı Toprak alanıdır.
Milli bayram: Liberasyon Günü, 14 Haziran (1982)
Anayasa: 3 Ekim 1985
Hukuk sistemi: İngiltere hukuku
Bayrak: İngiltere bayrağı

Ekonomik Göstergeler​

Ekonomiye genel bakış: Ekonomi balıkçılık ve çevre turizmi güdümlüdür. Güney Georgia'yı ziyaret başvuruları, ziyaretçilere bir enformasyon bülteni sunan Komisyoner'e yazılı olarak yapılmaktadır. Grytviken'da bir balina avcılığı müzesi mevcuttur. Isles Koyu fok ve kuş gözlemciliği için pek çok fırsat sunar.

İletişim Bilgileri​

İletişim notu: Bütün telefon, faks ve e-posta iletişimleri uluslararası uydu sistemleri vasıtasıyla kullanılmaktadır. Halka açık telefon ve faks imkanları yoktur. Güney Georgia'yla yapılacak telefon görüşmelerinin uluslararası operatör tarafından kaydının alınması gerekir. Güney Georgia pulları kullanılarak posta gönderilebilir, fakat postanın ulaşması iki aya kadar uzayabilir.
Internet kısaltması: .gs

Ulaşım ve Taşımacılık​

Su yolları: yok
Limanları: Grytviken
Hava alanları: yok
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt