Günah

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Büyük günah işledim. Dün validenin ısrarıyla alışveriş merkezine gittim. Ah salak kafam! Ben neler ettim

Kaç gündür diyordu, gitmek gerekiyordu Adını vermeyeceğim, büyük market. Servis bekledik kar soğuğunda. Gittik. Oradaydık. Onca zamandır çekmiştim kendimi. Ne işim vardı böyle gösterişli yerlerde? Bana göre değildi bu hayat! Daha içine girer girmez ezildim sanki. Garip, farklı insanların arasındaymışım gibi hissettim. Sanki ecnebi memleketindeydim. Mağazalar boş. Kriz haliyle etkilemiş En azından birileri için ekmek kapısı oluyor.. Aynı mağazalar iki şube açmış. Kapitalist düşüncenin getirileri. Yazdan kalma takımları 99 liraya veriyor bir firma. Kaliteli ama ha! Aldık, beş taksitle Bizimki emekli işi. Ayak yaptım valideye, o da kırmadı. İşsizliğin belirtisi. Kendi kendine bir şey alamıyorsun. Girdik markete. Bin çeşit yiyecek çıkmış. Mezesinden, salatasına.. İnsanoğlunun yediği önünde, yemediği de önünde.

Bu tür marketlere ne zaman girsem, yeni icat edilen birkaç şey gözüme çarpıyor. Her şey hazırcı sistematiğin isteklerine uygun olarak dizayn edilmiş. Tezgahtarlar malları kakalamak için birbirinden garip hallere bürünüyor, güya sempatikleşmeye çalışıyor.

Teknoloji marketleri var her yerde. Hepimiz teknoloji manyağı olduk. Bir şey demiyorum. Kanser oranlarının artacağını elli defa söyledik. Fakat herkes kendi bildiğini okuyor, bu alışveriş merkezindeyken, daha önce girdiklerimle kıyaslama yapma güdüsü de doğdu içimde. Türk milletinde yeni bir adet oluştu. Alışveriş merkezlerini gezmek. Biz küçükken; şuraya gittin mi? burayı gördün mü? diye sözüm ona yarış yapardık. Şimdi aynısını ebeveyn zihniyetine sahip olanlarda görüyoruz. Küçük esnaf iş yapamıyor muhabbetlerini pek takan yok Bakalım bunlar çoğaldıkça daha başka neler olacak? Marketten bir temizlik malzemesine uzandı, alma Filistinlilere karşı kullanılıyor sonra dedim. Kadının biri araya girdi; Burası neresinin peki? Ne diyeyim? Ne deseydim?

Evde kola almışlar Sevmediğim meret. Türk malı diye hadi içelim dedik. Aman batsın yerin dibine O kadar emperyalizm naralarını attık. Buyursun herkes. Günah dolu bir gün geçirdim Allah bir daha gitmeyi nasip etmesin! Hayır, köyümde yok biliyor musunuz? AVMlerin dibinde büyüdüm ben!
Mehmet Turan
ndigodergisi.com
 
Üst Alt