Gülen'den Muhteşem Yüzyıl'a sert tepki

Diziyi çekenler için "Küstahlar, saygısızlar, terbiyesiz adamlar" ifadelerini kullanan Fethullah Gülen, eleştiri alan Muhteşem Yüzyıl'a sert çıktı.

Gülen, herkul.org sitesinde yayınlanan videosunda diziyi çekenler için "Küstahlar, saygısızlar, terbiyesiz adamlar" ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen yayınlanmaya başladığı günden bu yana tarihi çelişkilerden, hakaret iddiasına kadar birçok konuda çeşitli kesimlerden eleştiriler alan Muhteşem Yüzyıl'a sert çıktı.

Gülen herkul.org sitesinde yayınlanan videosunda Kanuni'nin 46 yıllık saltanatında sadece 1.5 yıl İstanbul'da yani sarayda kaldığını hatırlatarak, diziyi çekenler için "Küstahlar, saygısızlar, terbiyesiz adamlar" ifadelerini kullandı.

Kanuni'nin cephede öldüğünü söyleyen şu görüşlere verdi:

"46 yıllık saltanat hayatında sadece1.5 yıl sarayda İstanbul'da kalmış. Bana çok dokundu bu. Bu küstahlar onunla alakalı film çevirdiler. Saygısızlar, terbiyesiz adamlar. Atalarını bu şekilde tahkir eden insanlar..."
Habertürk

Moderatör tarafında düzenlendi:
selam ederim;

az bile demiş.diger ülkelerde insanlar hiç birsey ifade etmeyen eski yöneticilerini yerlere göklere sıgdıramazlarken, bizim ülkemiz insanları kanuni gibi bir adalet sembolu kendi soyuna karalamalarla reyting peşinde koşuyor, atalarini incitiyorlar. kanuninin de sesini duyacaklar mehdiden de o vakit hepsi çok mahcup olacaklardir.

Niye yalan mı ?ATatürke yapanlar herkese yapar.
Ama ayrıca kanuni yine o şekilde gösteriliyor.SAdece özel hayatına ağırlık verilmiş o kadar.
Padişahın haremi yok muydu vardı
Çocuğunu öldürtmedi mi öldürttü
Sadece o öldürtmedi ki .
Bunlar gerçek ama ben yine de gurur duyuyorum.
Bakalım fetih 1453 vizyona girince neler diyecekler

selam;

tabiki yalan. filmin basindada senaryo oldugu gercekle ilgisi olmadigini alinan tedbir geregi yazmak zorundalar. Ataturke yapilanada karsiyim. ahmete mehmetede, bir ulke liderin degil insanin hayati filme aliniyorsa gercek olmali. cunku hicbiri ölü degildir, dirilerdir. Ataturkun bile derken daha bir yuceltme anliyorum. kanuniyi de okuyun ögrenin isterim bu filmlerle degil gercek kisiliğini yaptiklarini. onlari kiyaslamak buyuk ayiptir. cunku farkli sart ve kosullarda gorev almislardir. sizin fakir anlayisiniza gore kanunide olmasaydi ne Ataturk vardi nede biz su an burada olabilirdik. işin doğrusu ise, bu kisilerin hepsi birer degeridir ulkemizin. herkezin borcu ulu Allahadir. artik birakalim kişileri, peygamberleri yuceltmeyide biz nasil hesap verip biz nerede olacagiz ona bakalim diger alemde. duzgun insan olmanin sartlari bildirilmistir kuran ile bizlere, o dedigimiz sahislarin hepsi hak ettigi makamlarina girmislerdir, bu bos yuceleme lakirtilariyla onlar baskasina fayda veremezler.

hayatta iken icinizden birinin hayati filme alinip yalan yanlis insanlara izletilse, Ataturke bile yaptilar diyip susarsaniz, sizde o yanlisa ortak olursunuz.

not; consume hepsi sana degil yazilarimin, insanimizin genel tutumu malesef ayni. eger ileri gittiysem aciklamalarimda bana bildirmeni rica ederimki yanlis anlayip alinmayasin.

Hayır ama hürrem mi yalan ?
Yaşadıkları aşk mı ?
Padişahların haremi mi ?
Oğlu mustafayı öldürttüğü mü ?

Bunların hepsi tarih kaynaklarında mevcuttur.Dizide henüz işlenmeyen kısımlar var ama .
Tarihden ilham alınarak kurgulanmıltır yazısı mevcuttur ama buna rağmen kanuninin yapmadığı savaşlar fethetmediği yerler anlatılmıyor.
Bu kadarına da kimse cesaret edemez

Hı doğru olmayan şey.İbrahim'in keman çalması .O tarihlerde keman osmanlı'ya girmemişti.İşte bu bir kurgu .Tarihi de saptırdığı bir etkisi yok.

selam ederim;

o zaman Ataturkle ilgili 90. dk cekilen bir filmin 80 dakikasinda sadece icki ictiği ve iki kadin arasinda kalmis bir kisiliği oldugununda filmi yapilmasi kimseyi rahatsiz etmemeliydi. ama beni rahatsiz etti. fakat bunlarda gerceklerdi. oysa Ataturk gercekte dik durusu ve onemli kararlari cesurca verebilen üstün yetenekli bir kişiydi. fakat herkezin eksik ve kusurlari vardir, tarihe mal olmus kisilerin kusurlarinin bulunup üzerinde tepinip reyting yapmak ne adaletsizce.

selam ederim;

o zaman Ataturkle ilgili 90. dk cekilen bir filmin 80 dakikasinda sadece icki ictiği ve iki kadin arasinda kalmis bir kisiliği oldugununda filmi yapilmasi kimseyi rahatsiz etmemeliydi. ama beni rahatsiz etti. fakat bunlarda gerceklerdi. oysa Ataturk gercekte dik durusu ve onemli kararlari cesurca verebilen üstün yetenekli bir kişiydi. fakat herkezin eksik ve kusurlari vardir, tarihe mal olmus kisilerin kusurlarinin bulunup üzerinde tepinip reyting yapmak ne adaletsizce.

Kanuninin kötü yönleri anlatılmıyor ki.Kendiyle hesaplaşması kazandığı zaferler ballandıra ballandıra anlatılmadı mı ?

selam ederim;

ben izlemiyorum. tek konuşulan bildigim aşk hayatı, haremleri, kadinlara olan zaafı.

Kadınlara olan nazikliği anlatılıyor.hürreme sevgisi, babalığı ,adaleti başarıları
Sonuçta izlemedğiniz birşeyle ilgili dolduruşa gelmeyin bence.Yani ben de izlemediğim şeyle ilgili yorum yapamam öyle değil mi ?
Şimdi bu diziden sonra kızım kardeşim tarihi daha çok merak etmeye başladı .Öğrenmeye heves ettiler.Çok ayrıntılarını seyrettirmesem de çocuklar özellikle daha çok tarihlerini öğreniyor araştırmaya yöneliyorlar.
Neden bu kısmından bakılmıyor ki.

Üst Alt