Gülen cemaati Oray Eğin'i sansürletti

Akşam yönetimi Oray Eğin'in bugünkü yazısını gazetenin internet sitesine koymayarak ilginç bir sansür uyguladı. Eğin bugün Gülen Cemaati'ni eleştirmişti.

Akşam yazarı Oray Eğin bugün Gülen Cemaati üstüne yazdığı yazıyla dikkat çekerken esas bomba Akşam yönetiminin yazıyı gazetenin internet sitesine koymayışı oldu. Yani Eğin'in cemaat eleştisi yaptığı yazı gazetede her zamanki yerinde yayınlanırken aksam.com.tr'de ise yayınlanmadı.

Köşe yazarlarının daha çok internet üzerinden okunduğu düşünülecek olursa gazete yönetiminin yazıyı internette sansürleyerek fazla yayılmasını istemediği düşünülebilir. Ama ortada açık bir gerçek var . O da bugünkü yazısına uygulanan internet sansürüyle Oray Eğin'i cemaat çarpmış oldu!

Eğin bugünkü yazısında Gülen Cemaati'nin kaç kişilik bir kitleyi ifade ettiğin sorgularken işginç bazı iddilarda bulunuyor. Eğin'e göre cemaat iddia edildiği gibi milyonlarca insandan oluşan bir kitleye falan sahip değil. Eğin'in iddiasının kanıtı ise film gişe rakamları.

İŞTE EĞİN'İN İNTERNETTE YAYINLANMAYAN O YAZISI:

Cemaat kaç kişi?

Fethullah Gülen Cemaatinin Amerika'daki uzantısı Turkish Cultural Center ve Amerika'daki buna benzer başka örgütlenmeler "Eşrefpaşalılar" filmi için gösterim düzenlemişler. Cemaat gazetelerinde haber dalgasına bakılırsa New York, bu filmle sarsılmış. Bu film Türkiye'de vizyona girdiğinde de rekorlar kıracağına dair haberler yapılıyordu.

Cemaatin pek çok alışkanlığından biri de kendisi yapıp, kendisi tüketip, kendisi alkışlamak sanırım.
Oysa bırakın Amerika'yı fethetmeyi bu film Türkiye'de bile rekor falan kırmadı.

Gişe rakamı 452.055. Onca reklama, ona desteğe, müritlerin akınına rağmen yapabildiği bu kadar. Bu rakamın anlamlı okunması için başka filmlerin gişeleriyle kıyaslamak gerekiyor.

Mesela liberaller ve liberal medya tarafından yerden yere vurulan Zülfü Livancli'nin "Veda" filmini tamı t* 987.106 kişi izlemiş bugüne kadar.

Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı "Dersimiz: Atatürk" ise 767.634 kişi tarafından izlenmiş.
Çok güçlü olduğu, etrafında mitolojik bir hava yaratılan Fethullah Gülen in hikâyesi o kadar tutmamış kısacası.

Adına, tarihine, geçmişine, yaptıklarına vurmanın "moda" haline getirildiği Atatürk'ün hikayesi ise iki milyon kişinin ilgisini çekmiş. Çok tartışmalı "Mustafa" filmini de eklersek üç milyon civarında bir izleyiciden bahsediyoruz.

Atatürk'ün "modasının geçtiğini" düşünen arkadaşlara rakamlar yanıt veriyor.

"Eşrefpaşalılar" yine Cemaat'in diğer ürünlerine göre iyi iş yapmış. Zira yine aynı çevrenin ürünü "Kelebek" filmini sadece 33.816 kişi izlemiş.

Eskiden medyada tiraj arttırmak için Fethullah Gülenle ilgili yazı dizileri yapılırdı; artık o da geride kaldı. Zira son zamanlarda Gülen'le ilgili yazılmış kitaplar da satış rekorları kırmıyor. Söz gelimi Faruk Mercan'in kitabı bir Turgut Özakman dalgası yaratmadı. Ya da bir roman yazıldı ve "uluslararası bestseller" diye bir şey yayınlandı, palavra olduğu ortaya çıktı.

E hani milyonlarca kişiydi bu Cemaat?

Hani İhsan Kalkavan. New York Times gazetesine sayılarının üç-beş milyon arasında olduğunu -küçülterek- söylemişti. Nerede o milyonlarca insan? Ya okuma yazma bilmiyorlar, ya kültürel ürünlere pek ilgi duymuyorlar.

Ya da.Böyle bir rakam yok ortada.

Bu da demek oluyor ki genellikle büyük bir "şişirme" söz konusu. Tıpkı gazetelerinin tirajı gibi.

Düşünün, Doğan Grubu Türkiye'de bir sürü para yatırıp profesyoneller atayarak abonelik sistemi üzerinde çalışmış ama kuramamıştı. Türkiye'de bu sistemin işleyemeyeceği anlaşılmıştı. Okurun gazetesine en bağlı olduğu yayın organı Cumhuriyet bile tutturamamış abonelik sistemini.

Bayiden 20 bin satan gazete ise şişirip şişirip kendisini Türkiye'nin en çok satanı ilan ediyor.

Kandırabildiğini ikna ediyor; ya tutarsa. Apartmanlara bırakılan gazetelerin hesabını ise vermiyor.

Dahası, sırf bu abonelik oyunu ortaya çıkmasın diye bağımsız tiraj denetim şirketini çökerttiler.

Milyonlarca insandan olduğu söylenen Cemaat bu işte.

Gülen Cemaati Oray Eğin’i SANSÜRLETTİ… - İlk Kurşun Gazetesi
 
Üst Alt