Guatr Belirtileri

Tiroidin genel anlamda büyümesine Guatr adı verilmektedir. Büyüyen bir tiroit dışarıdan görülebilir veya boynun bir veya iki tarafında şişlik şeklinde hissedilebilir. Bazen de hastalar boyunlarının sıkıldığını ifade ederler. Büyüme; düzgün (difüz guatr) ya da yumrulaşmalar şeklinde (nodüler guatr) olabilir. Her iki halde de ya guatr normal çalışıyor (ötiroit guatr) ya fazla çalışıyor (hipertiroidik guatr veya toksik guatr) ya da az çalışıyor olabilir (hipotiroidik guatr). Çalışma bozukluğu olan guatrların yarattığı yakınmalara daha sonra değinilecektir. çalışma bozukluğu olmayan düzgün büyümelerde genellikle sorun olmaz, ancak hasta kötü kozmetik görünümden ya da nefes darlığından yakınıyor olabilir.

Guatr Bitkisel Tedavisinde nde tel kullanılan bitki Yoğurt Otudur.Bu bitkiyi piyasada temin etmeniz çok zordur fakat bir çok bitkisel firma bu ürünü üretmektedir. Yoğurt Otu Hapı olarak ararsanız pek çok markanın ürününü bulabilirsiniz.Hangi markayı istiyorsanız alabilirsiniz.

Amerikada bu bitki üzerine 1999 yılında New York Üniversitesince yapılan araştırmalarda 227 denek kullanılmış ve düzenliolarak 90 gün boyunca bitki extraxtı verilmiş ,guatr hastası olan bu kişilerin 92 sinde sorun ya çözümüş yada çok geri lemiştir.

Guatr Bitkisel Tedavinde Kullanılan Diğer Bitkisel Çözümler

Midye: omega- 3 yağı açısından zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği selenyum minerali tiroid bezelerinin normal işleyişi için gereklidir. Metabolizma için çok gerekli olan tiroid hormonlarının üretimi için yeterince iyot alınmalıdır. İyot en çok deniz- su yosunu, deniz ürünleri ve iyotlu tuzda bulunur.

Guatr hastalarının alması gereken besinler

Pırasa, kuru erik, balık, fasulye, sarımsak, soğan, dut, inek sütü, hoşaf, havuç, lahana, turp ve mısır yenmemelidir. Kabız olunmamalıdır.

Tiroid fazla çalışırsa tansiyon ve vücut ısısını yükselmesi ortaya çıkar.
Tiroid az çalışırsa kilo artması, yorgunluk, kabızlık, dikkatin azalması, depresyon, çabuk üşüme, tırnak kuruması, saç kırıklığı ve kolesterol yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.
Antep fıstığı guatr hastalığına iyi gelir.
Çay faydalıdır. Dut guatr hastalığı için kullanır.
Hünnap guatr hastalığında kullanılır.
Kereviz guatr hastalığı için faydalıdır.Kaynak
 
Üst Alt