Grup ve Aile Terapisi

Grup ve Aile Terapisi

Grup terapisinde, terapist, benzer sorunu olan bir grup insana yardımcı olur. Bazı kişiler için grup terapi daha az kaygı vericidir ve bireysel terapiye oranla daha etkilidir çünkü gruplar bir destek sistemi sağlayabilir.

Ayrıca grup terapi, başka insanların da benzer sorunlarla mücadele ettiğini gösterdiği için tecrit olma duygusunun da rahatlatılmasına yardımcı olur. Grubunuzdaki diğer kişiler, geçmiş ve güncel deneyimlerinizi ve ilişkile*rinizi aydınlatabilecek duygu ve deneyimlerini anlatabilirler.

Terapistin orada bulunması da, Grubun güvenli ve destekle*yici olduğunun garantisidir. Grup terapide, psikoanalitik, davranışsal ya da bilişsel metotlar kullanılabilir.

Grup terapinin en yaygın şekli olan aile terapisinde, grup aynı ailenin üyelerinden oluşur. Aile terapistleri, aileyi terapi için başlangıçta bir araya getiren kişi dahil aile üyelerinin, davranışla*rının birbirlerini nasıl etkilediğini öğrenmelerine yardımcı olur. Bu kişi, genellikle yardıma ihtiyacı olan yegane aile üyesi değildir. Bazen, kişi değişmeden önce, tüm aile üyelerinin rollerinin ayarlan*ması gerekebilir.

Örneğin, genç erişkin çocuk*larının bağımsızlaşmak istemesi, ilişkilerinde çatışma yaşayan ebeveynlerin bu durumunu, aile terapisinde açığa çıkarabilir. Ebeveynler, oğullarının ya da kızla*rının yetişkinleşmesini ve evden ayrılmasını istemiyor olabilir çünkü bu, onların kendi çatışmalarıyla daha doğrudan yüzleşmelerine sebep olacaktır.
genelsaglikbilgileri.com
 
Üst Alt