Gorbaçovu okudum

Merhaba

Gorbaçovu okudum aklım çok şeye takıldı

Siz 20. yüzyılın haritasını değiştiren bir lidersiniz. Sizin Louis Vitton çantaları için reklama çıkmanız, banka ve mobilya mağazalarının açılışlarını yapmanız, tüccar gibi sağda solda dolaşmanız size yakışıyor mu?

Bu soru 20. yüzyıla gerçekten damgasını vurmuş, Sovyetler Birliğine ve orada sosyalizme son vermiş Gorbaçovu sinirlendiriyor:
Bazıları gibi gizlice para kaçırsaydım, Louis Vittonu gizlice destekleseydim, konferanslar vermeseydim, daha mı iyi olurdu? Çalışıyorum ve kazanıyorum, bunun nesi kötü?
Almanyada yayınlanan haftalık Der Spiegel dergisi 15 Ağustos tarihli sayısında Gorbaçovla uzun bir röportaj yayınlıyor. Dünyadaki her siyasetçinin baştan sona okuması gereken bir söyleşi.

Hem Rusyanın ve Komünist Partisinin kendi iç çekişmeleri, hem de 80lerin sonu, 90ların başında dünyanın halini görmek açısından önemli açıklamalar yapıyor Gorbaçov. Ve politikacıların kimyası üzerine ipuçları.

BATI EL OVUŞTURUYOR

91 Temmuz. G-7 Zirvesi. Rusyada ekonomik durum çok kötü, ülke çöküntüye gidiyor.
Gorbaçov zirvede Batılı ülkelerden 30 milyar dolarlık kredi istiyor. Amerika ve Japonya karşı çıkıyor, Almanya sessiz kalıyor. Sadece Mitterand destek veriyor, ancak kredi için bu destek yetersiz.
Batılılar ellerini ovuşturuyor, Rusya batmak üzere. Gerçekten de, kısa süre sonra, Gorbaçovun izlediği açıklık ve yeniden yapılanma (Glasnost ve Perestroika) politikaları bir yandan Sovyetler Birliğini dağılma sürecine sokarken, diğer yandan parti içinde Gorbaçova darbe gerçekleşiyor.
Sovyetler Birliğinde 225 ayrı dil konuşuluyor, her dine inananlar var, onları bir arada tutan sosyalizm. Sosyalizm çökünce, ülke dağılıyor.

YÜZDE DOKUZ ESKİYİ ARIYOR

Gorbaçov bugün memnun:
Moskovadan ayrılan her ülke kendi benliğine kavuşuyor, Ukrayna uçak, Baltık ülkeleri araba üretiyor bugün. Eski sistemde kalsaydık, bu mümkün olmazdı.

Böylesine tarihsel değişimin en kritik günlerinde, Sovyetler Birliği çökerken Rus Basını sesini çıkarmıyor, insanlar sokaklara çıkmıyor, değişimi bekliyor. Ya bugün? İlginç.
Anketlere göre, Rus Halkı Sovyetler Birliğinin çökmüş olmasına üzülüyor ama, yeniden o sisteme dönmek isteyenlerin oranı sadece yüzde dokuz.
Çünkü, Gorbaçova göre, o sistem demokrasi dışı, Komünist Partisinin egemenliği altında, hantal, bürokratik, çok ciddi ekonomik ve yönetim sorunları olan bir ülke.

EVİNDE BİLE KONUŞAMIYOR

Üstelik, kimsenin kimseye güveni yok. Gorbaçov:
Eşimle evde hiçbir ciddi sorunu konuşmazdık. Bir şey konuşacağımız zaman, evden dışarıya çıkardık. Devlet Başkanı seçildiğimde, evimizi teknik olarak arattım, duvarlarda cihazlar bulundu, beni hep dinlemişler.
Dinleme açısından Rusya, bugün pek çok ülke gibi hiç güvenli değil.
Gorbaçovun asıl kaygısı Putin. Yeniden Devlet Başkanı olacağını tahmin ettiği Putin için şöyle düşünüyor:
Putin yönetiminde Rusya Afrika tipi bir rejime kayma tehlikesi içinde. 20-30 yıl diktatörlükle yönetilen ülkeler gibi. Eski Rusyaya dönüş. Eğitim, sağlık, yoksulluk gibi sorunları çözmek için gelmiyor, siyasal partiler rejimin kuklası, halka ne istediğini soran yok.

SOVYET TARİHİ GİBİ
Gorbaçov son beş yılda üç kez ameliyat geçiriyor. Boyun damarından, prostattan ve belinden. 80 yaşına girerken, Sovyet Rejimini, yaşadıklarını perde arkası ve felsefesiyle anlattığı 25 cilt tutan anıları yakında kitapçılarda.

1917de Lenin sosyalizmi kuruyor, otuz yıl Stalin ülkenin ve sosyalizmin anasını ağlatıyor, 1991de Gorbaçov Sovyetleri dağıtıyor. 1931 doğumlu Gorbaçov 19 yaşında, 1950de Komünist Partisine giriyor, anıları Sovyetlerin tarihi gibi olsa gerek.

Yalçın Doğan
hurriyet.com.tr
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt