• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Google'ın süper internet projesi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Google'ın süper internet projesi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Google şimdi de kendi internetini kuruyor

İşletim sisteminden yeşil enerjiye sayısız alanda yatırım yapan bilişim devi Google, şimdi de interneti hayal sınırlarını zorlayacak bir hıza kavuşturacak yeni bir projeyi duyurdu.

Google'ın süper internet projesi hakkındaki ilk bilgiler, ürün sorumluları Minnie Ingersoll ve James Kelly'den geldi. Ingersoll ve Kelly'nin e-günlükleri üzerinden yayımladıkları açıklamada, ABD'li kullanıcının hâlihazırda sahip olduklarından 100 kat hızlı, saniyede 1 gigabyte veri aktarımına izin verecek bir altyapı kuruyoruz denildi.

Google, süper internet altyapısını ilk etapta 50 ila 500 bin nüfuslu bir yerleşim biriminde kuracak. Projeye talip kasaba ve kent adayları gözden geçirildikten sonra 26 Mart'ta girişimin startı verilecek.

Süper internetin sunacağı veri hızı, ameliyatların üç boyutlu ve eş zamanlı olarak gösterimine izin verecek; kullanıcılar 5 dakikada yüksek tanımlı bir sinema filmini sabit disklerine indirebilecekler.

Yeniliklerin önü açılacak

Google'ın iletişim ve medya danışmanlarından Richard Whitt, Hedefimiz yeni yöntemleri kullanarak geniş bant inerneti daha iyi, daha hızlı ve daha yaygın hale getirmek dedi. Konuyla ilgili görüşlerini e-günlüğünde açıklayan Whitt, Ultra geniş bant internet teknolojisi birçok yeniliğin öncülüğünü yapacak. Yüksek tanımlı video görüntülerinin streaming olarak verilmesinden uzaktan eğitime; şu anda hayal bile edilmesi zor bir dizi yeniliğin önünü açacak ifadesini kullandı.

Google'ın internet servis sağlayıcılarla rekabet etmek gibi bir amacının bulunmadığını belirten Richard Whitt, ABD geniş bantta birçok ülkeden geri durumda. Projeye, Google olarak, İnterneti kullanıcı açısından nasıl daha rahat hale getirebiliriz' diye bakıyoruz dedi.

Amerikan Bilgisayar ve İletişim Sanayi Derneği (CCIA) Derneği Başkanı Ed Black, Google'ın yeni girişimini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Black, Google'ın yenilikçi fikirlerle geniş bant alanında yaşanan tıkanıklığın aşılmasını sağlamasını umduğunu kaydetti.

Google'ın geniş bant projesi, Başkan Barack Obama'nın yönetime gelmesiyle birlikte ABD yönetimi tarafından da ilgiyle izleniyor. Obama , her vatandaşa geniş bant internet bağlantısı sağlamayı hedefliyor. Kongre tarafından denetlenen bir kamu kurumu olan ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Julius Genachowski da Google'a destek verdi. Genachowski, Bu projeyle önümüzdeki kuşakların yenilikçi uygulama, cihaz ve hizmetler geliştirebilmeleri için bir laboratuar inşa edilmektedir dedi.

Servis sağlayıcılar ne diyor?

İnternet uzmanları, girişimi, ABD'de devam eden ağ bağımsızlığı (net neutrality) tartışmasına Google'ın bir katkısı olarak değerlendiriyor. AT&T ve Verizon gibi internet servis sağlayıcıları internet trafiğine fazla yük bindirdiği gerekçesiyle başta video olmak üzere veri yoğun uygulamalara sınırlama getiriyor. PRTM Danışmanlık Şirketi'nden Daniel Hays, Google'ın girişimle bu tür sınırlandırmalara muhalefetini somut olarak ortaya koyduğunu, "yüksek hızlı internetin" teknik olarak mümkün ve kârlı bir iş olduğunu göstermek istediğini söylüyor.

Boston merkezli araştırma şirketi Strategy Analytics'in verilerine göre ABD, geniş bant internette gelişmeleri geriden takip ediyor. 58 ülkede yapılan araştırmaya göre ilk sırada Japonya saniyede 63 megabayte veri aktarımına izin veren geniş bant altyapısıyla ilk sırada geliyor. Japonya'yı 49 Mbps ile Güney Kore izliyor. ABD'de bu rakam 5 Mbps ile sınırlı kalıyor.

Google'ın yeni projesine ABD'nin önde gelen internet servis sağlayıcılarının ne yanıt vereceği merakla bekleniyordu. Verizon sözcüsü, Google'ın girişimini internetin gelişim tarihinde heyecan verici bir adım olarak nitelerken AT&T yönetimi konuyla ilgili bir yorum yapmaktan kaçındı.

Google'ın iş sahası genişliyor

Google ana işi sahası arama motoru ve internet reklamın dışında çok sayıda farklı alana yatırım yapıyor. Elektrik üretim ve dağıtım işine giren Google, yeşil enerji alanında yüzlerce milyon dolarlık yatırımlar planlıyor. Çok sayıda yazılımı ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunan Google, milyonlarca kitabı dijital ortama aktardığı kitap projesinde önemli mesafe kat etti. Chrome adlı tarayıcısı piyasadaki payını her geçen gün artıran Google, Chromium OS ile işletim sistemi alanına da adım attı. Android adını verdiği çok sayıda mobil cihazda işleyen Android, ayrıca Nexus One markasıyla akıllı telefon da satmaya başladı.

Kaynak: DW
CNNTurk.com
 
Üst Alt