Google Ses ile Yazı Yazma Özelliği

Google'a Ses ile Yazı Yazma Özelliği

Google Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliğini Kullanma

İşiniz tamamen yazı yazmak üzerine ise Googleın Dökümanlar için getirdiği yeniliğe bayılacaksınız. Googleın 2015in Eylül ayında tanıttığı sesli komut ile yazı yazma özelliği,kullanılabilir duruma geldi.

Google Dökümanlar üzerinden kullanabileceğiniz sesli komut ile yazı yazma özelliği sayesinde klavye kullanmanıza gerek kalmadan direkt olarak konuşup yazabileceksiniz. Bunun için ilgili sayfaya gittikten sonra Araçlar sekmesi altında bulunan Sesle Yazma bölümüne tıklamanız yeterli olacak.

İşlem sırasını en başından itibaren şu şekilde açıklarsak daha anlaşılır olacaktır

Mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Chrome tarayıcı kullanarak Google Dokümanlar'da bir doküman açın.
Araçlar > Sesle yazma'yı tıklayın. Bir mikrofon kutusu görünür.
Konuşmaya hazır olduğunuzda mikrofonu tıklayın.
Normal bir ses düzeyinde ve hızda, anlaşılır şekilde konuşun (noktalama işareti kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıya bakın)
İşiniz bittiğinde tekrar mikrofonu tıklayın.

Yazı yazma dışında noktalama işaretleri eklemek için şu ifadeleri kullanabilirsiniz

Period (Nokta)
Comma (Virgül)
Exclamation point (Ünlem işareti)
Question mark (Soru işareti)
New line (Yeni satır)
New paragraph (Yeni paragraf)

Sesli komutla yazı yazma özelliğiyle ilgili birçok bilgiye, mikrofon imgesinin sağ altında yer alan Soru İşaretine tıkladığınızda erişebilirsiniz.
 
dogangunes' Alıntı:
klavye kullanmanıza gerek kalmadan direkt olarak konuşup yazabileceksiniz
Sayın adminim stratejik bir incelik bu teknoloji. Ama yıllar önce düşünüyorduk ve hali hazırdaki ekipmanların zaten yapabileceğine kanaat getiriyorduk da bir türlü gerçekleştiremiyorduk. Anlaşılan teknik uzmanların ortak noktada buluşamamalarının bir zararı. Geveze Komutanlar diye bir program ile konuşulan cümle bilgisayradaki bir programı çalıştırabiliyordu.
Yalnız konunun teknik incelenmesi zaten teknik olması ve uzmanlarının üzerinde teknik tarışmaların yapılması için Bilgisayar Mühendisliği kısmı daha uygun değil mi? Eğer konu taşınmazsa aynı konuyu tartışmak üzere oraya açarsanız "teknik" kısma da bir göz kırpmış olursunuz.
 
Üst Alt