• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Okunuyor :
Google Play'de Çocuk Güvenliği Oluşturma

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Google Play'de Çocuk Güvenliği Oluşturma, google play güvenliği , google play çocuk güvenliği

Android'deki yüzbinlerce uygulama arasından sakıncalı uygulamaları çocukların görmemesi gerekiyor. Bu nedenle Google Play'i çocuklar için düzenlemek gerekiyor.

Android yüz binlerce uygulamaya sahip ve bu uygulamaların büyük çoğunluğu doğal olarak uygulama mağazası Google Play'de yer alıyor. Google ise çocuklar için uygun olmayan uygulamaları engelleyebilmeniz için Google Play'e "İçerik Filtreleme" özelliğini getirmiş.

İçerik Filtrelemesini Etkinleştirme
Google Play'de yetişkinler için ya da sakıncalı içeriğe sahip uygulamaların gösterilmesini engellemek için ilk olarak Google Play uygulamasını açıyoruz.

Daha sonra cihazımızın ekranının en solundan sağa kaydırarak ya da Google Play logosunun solundaki üç çizgi simgesine tıklayarak seçenekleri açıyoruz.

Açılan yan sekmeden Ayarlar seçeneğine tıklayıp, Google Play ayarlarına ulaşıyoruz.

Daha sonra Ayarlar sayfasındaki İçerik Filtrelemesi seçeneğine tıklıyoruz ve cihazı kullanacak çocuğun yaşına göre olgunluk derecesini ayarlıyoruz.

Farklı Yaş Grupları için Olgunluk Derecesi Önerileri
10-13 yaş: Yüksek Olgunluk Gerektiriyor
13-15 yaş: Orta Derecede olgunluk gerektiriyor
15-18 yaş: Düşük olgunluk yeterli
18+ yaş: Herkes veya Tüm uygulamaları göster

Satın Almaları Şifreleme
Google Play de uygulama satın alma özelliğini şifrelemek çocuklar için son derece önemli. Zira bunu yapmazsanız geçmişte yaşanan birkaç olayda olduğu gibi çocuğunuz yüzlerce lira değerinde satın alma işlemleri gerçekleştirebilir.

Satın almaları şifrelemek için tekrar Ayarlar sayfasına geliyoruz ve Satın almalarda şifre gerekli seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra açılan seçeneklerden Bu cihazda Google Play den yapılan tüm satın alma işlemleri için seçeneğini seçiyoruz ve Google hesabımızın şifresini girip onaylama yaparak uygulama ya da uygulama içi satın alma işlemleri için şifre kullanma zorunluluğu getiriyoruz.

Bu şekilde, Google hesabımızın şifresini bilmeyenlerin, cihazımız ile uygulama ya da uygulama içi satın alma işlemlerini yapmasını, engellemiş oluyoruz.
 
Üst Alt