• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Google Buzz...

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Google Buzz...

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Google'den sosyal paylaşım ürünü: Google Buzz...

Google, dünyadaki tüm bilgiyi düzenli ve erişilebilir hale getirmeye katkıda bulunma misyonu çerçevesinde, Google Buzz adında yeni bir sosyal ürün lanse etti.

Google'den yapılan yazılı açıklamada, Buzz'ın amacının, kullanıcılara, sosyal etkileşimlerini çevrim içi ortamda düzenleme fırsatı sunmanın yanı sıra doğrudan Gmail gelen kutusu ve seçilmiş mobil cihazlar üzerinden diyalog kurabilmenin yolunu açmak olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugünün statü mesajları, tweet'ler ve güncelleme akışları dolu dünyasında, bütün bu bilgiler arasında isteneni bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Google Buzz, güncellemelerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve çok daha fazlasını paylaşmanın dışında, diyaloglar başlatmanın ve onları sürdürmenin yeni, daha kolay bir yoludur.

Buzz, kullanıcıların e-posta ve sohbet geçmişine dayanarak, onların mevcut sosyal kontaklarını Gmail üzerinden desteklemektedir. Buzz ayrıca, güncellemeleri herkese açık veya özel olarak paylaşmayı da daha basit hale getiriyor. Böylece kullanıcılar farklı gruplar veya arkadaşlarıyla paylaşıma geçmek için birden çok araç kullanmak zorunda kalmıyorlar.

Gmail'in gelen kutusuyla bütünleşmiş olması, mevcut diyalogları gerçek zamanlı olarak bulmayı ve devam ettirmeyi de kolaylaştırıyor. Mobil cihazlarla olan entegrasyon ise bir diğer önemli unsuru paylaşmayı mümkün kılıyor. Konum.Google Buzz açık bir sistem olarak tasarlandı ve şimdiden Picasa, Google Reader, YouTube, Flickr, Blogger ve Twitter ile entegrasyonu destekliyor."

Buzz'ı ürünleriyle bütünleştirmek isteyen geliştiriciler ve hizmetler, zaman içerisinde tam bir okuma/yazma UPA'sı (Uygulama Programlama Arayüzü) haline gelecek bir UPA üzerinden yapabiliyorlar. Mevcut Gmail kullanıcıları, birkaç hafta içinde Google Buzz'ı gelen kutularında görecekler. Yeni kullanıcılar ise http://www.gmail.com adresine giderek yeni bir hesap açabilir veya Google Buzz adresinden Google Buzz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.
Google'un sosyal paylaşım ağı: Google Buzz... CNNTurk.com
 

mopsy

Emektar
Üye
Google'ın Buzz'u iki günde coştu

Merhaba!

Açılışını daha yeni yapan Google Buzz, şimdiden 9 milyon ileti yayımladı.

Google'ın sosyal ortamlara doğru açtığı kapı Buzz, Gmail'in geniş kullanıcı sayısı sağ olsun bir anda milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Google'ın blogunda yayınlanan rakamlara göre servis, henüz 2. gününü doldurmuşken 9 milyonu aşan ileti ve yoruma ev sahipliği yaptı bile.

Mobil cihazlar üzerinden de önemli bir kullanım oranına ulaşan Buzz, bu alanda da dakikada 200 iletiyi alıp, gönderiyor. Ancak servisle ilgili iyi haberlerin yanında kötü haberler de yok değil. Denem aşaması biraz aceleye getirildiği görülen Buzz, kullanıcılar arasında önemli bir güvenlik/gizlilik kaygısı yaratmış durumda.

Çünkü Buzz aracılığıyla izlediğini ve sizi izleyen kişilerin e-posta adresleri ortada duruyor. Belli bir iletiyi gören her kişi, bu iletiyi gönderen kullanıcının profiline bakarak onun kim tarafından takip edildiğini ve kimi takip ettiğini e-post aadresleri aracılığıyla görebiliyor. Bu durumda da bazı sıkıntılara yol açıyor.

Kullanıcıların yüksek sesle tekrarladığı bu durumun farkında olduğunu açıklayan Google, hızlı davranarak "profil seçenekleri arasında yapılacak bazı oynamalarla" soruna çare geleceğini belirtti.

Kaynak: Yahoyt
 
Üst Alt