Google Botları Nasıl Çalışır?

Ülkemizde ve dünyada olsun birçok kişi arama motorlarının gizim olduğunu düşünmüşlerdir. Aslında bu olay bu şekilde değildir. Arama motorlarında her ne kadar etken olsa da en başta içerik olduğu için bu sistemde başarı yakalanılabilir oldukça anlaşılabilir bir sisteme sahiptir.

İnsanlar arama motorlarını en çok bir bilgiyi araştırmak için kullanmaktadırlar. Araştırdığımız konunun bulunduğu sitenin hedefi ise daha çok hit ve kitlesini arttırmaktır. Bunların gerçekleşmesi için sitenin konularının arama motorlarında üst sıralarda yer alması gerekmektedir. İşte tam burada güzel ve basit bir SEO bilgisi devreye giriyor.
Şu anda sizler bu konuyu okurken günümüzün en büyük arama motoru olan Google’ı düşünmektesiniz. Bu yüzden sizler için Google’ın işleyişinden bahsedeceğim.

Google içeriğinizi nasıl taramaktadır?

Arama motoru Google’ın sistemin de oldukça akıllı olan botlar bulunmaktadır. Şimdi bu botları tüm dünyaya yayılmış olan virüsler olarak düşünün. Bu virüs görmüş olduğu veriyi anında taramak ve Google için veriler raporlamak adına programlanmıştır. Google botları ilk olarak içindeki linkleri olsun resimleri kalın italik altı çizili yazıları öncelikli olarak okur. Bunları güzelce analiz eder ve güzel ve kaliteliyse üst sıralarda olmanız için bir problem kalmamıştır.

Not: Botlar sitenize sitenizin kalitesi oranında uğrar.
Google satırına “Cache:SiteAdi.Com - Siteadi.com “ yazdığınızda google botunun en son sitenize ne zaman uğradığını görmüş olursunuz.

Google botları içeriği üst sıralara nasıl taşır?

Google botu, veritabanında bulunan indexlenmiş olan yazılar içerisindeki bütünlüğü ele almaktadır. Tam olarak sitenin hitap etmiş olduğu kesim- içerik uyumu, başlık- içerik uyumu, içerik – anahtar kelimeler uyumu; konu içinde bulunan metnin kalın, italik, altı çizili, üstü çizili gibi bu maddeleri sıralamamız oldukça mümkün.
dogrubilgi.net
 
  • Etiketler
    google arama motoru google bot taraması
  • Üst Alt