• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

google adsense optimizasyon ipucları

Okunuyor :
google adsense optimizasyon ipucları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Sayfalarımda Google reklamlarını nereye yerleştirmeliyim?
Google reklamlarının nereye yerleştirildiği içeriğe bağlı olarak sayfadan sayfaya değişiklik gösterir. Reklamlarınızı yerleştirirken kendinize sormanız gereken bazı sorular aşağıda sıralanmıştır:

-Kullanıcı benim sitemi ziyaret ederek neyi gerçekleştirmeyi amaçlıyor?
-Belirli bir sayfayı ziyaret edenler ne yapıyorlar?
-Dikkatleri muhtemelen nerede yoğunlaşmaktadır?
-Reklamları kullanıcılara engel olmaksızın bu bölgeye nasıl yerleştirebilirim?
-Sayfayı nasıl temiz, düzenli ve çekici tutabilirim?

Bazı bölgeler diğerlerine oranla daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu ısı haritası örnek bir sayfa üzerindeki ideal yerleştirmeyi göstermektedir. Renkler, koyu turuncudan (en yüksek performans) açık sarıya (en düşük performans) açılarak gitmektedir. Diğer bütün faktörler aynı kaldığı sürece, sayfanın ilk görünen kısmına yerleştirilen reklamlar, sayfanın daha alt bölümlerinde bulunan reklamlara göre daha iyi performans gösterirler. Zengin içerik bulunan ve navigasyon bölümlerine yakın bulunan reklamlar genellikle daha iyi sonuç almaktadır.

Bu ısı haritası yerleştirmeye yönelik yararlı bir rehber olmakla birlikte, reklam yerleştirme konusunda karar verirken kullanıcılarınızı ön planda tutmanızı önemle tavsiye ederiz. Kullanıcılarınızın değişik sayfalardaki davranışlarını ve onlar için neyin en faydalı ve görülür olduğunu düşününüz. Bazı sayfalardaki en uygun reklam konumunun her zaman beklediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.

Örneğin, kullanıcıların tipik olarak bir makaleyi okumaya yoğunlaştıkları sayfalarda makale içeriğinin hemen sonuna yerleştirilen reklamlar çok iyi verim almaktadırlar. Bu neredeyse kullanıcıların makaleyi okumayı bitirerek kendilerine, "şimdi ne yapabilirim?" diye sormaları gibidir. Doğru hedeflenmiş reklamlar bu sorunun cevabını verebilir.

Hangi reklam biçimini kullanmalıyım?
Genel kural olarak, enine reklamlar boyuna reklamlardan daha iyi performans gösterir. Okuyucuya kolaylık sağlayan şeklin bunda etkisi büyüktür. Okuyucular bilgiyi düşünce birimleri ile absorbe ederler (bu da bir defada birkaç kelime şeklindedir). Enine biçimler, dar biçimlerin tersine, okuyucuya metni bir bakışta diğer satırlara geçmek zorunda kalmaksızın ve birkaç kelimede bir tekrar satır başına dönmek zorunda olmaksızın okuma imkanı sağlar. Enine reklamlar okuyucunun reklam birimini okumaktan tamamıyla vazgeçme olasılığını da azaltır.

Bu biçimler okuyuculara her birkaç kelimede diğer satıra geçmeksizin daha fazla metin okuma imkanı sağladığından, kullanıcıların gözünün bu reklamlardan ayrılma şansı daha azdır. Doğru yerleştirildikleri zaman bu reklam biçimleri kazancınızı artırabilir. En etkin olduğunu tespit ettiğimiz biçimler şunlardır 336x280 büyük diktörtgen , 300x250 orta dikdörtgen , ve 160x600 geniş gökdelen . Bu biçimler iyi performans göstermektedir, ancak siz kendi sayfalarınıza en uygun biçimi seçmelisiniz.

AdSense'i tüm sayfalarıma yerleştirmeli miyim?
Sitenizde Google reklamlarını sadece az sayıda sayfada bulunduruyorsanız, AdSense kodunu özellikle zengin içeriğe sahip olan daha fazla sayıda sayfaya koyunuz. AdSense, gerek ürün tanımları ve forumlar gerekse haber makaleleri gibi çok sayıda değişik sayfa çeşitlerinde etkin olabilir. Reklam görünümünü artırmak sitenize çeşitlilik katar ve daha fazla seçenek sunar, bu da sitenizin bir reklam aracı olarak verimini artırır.

Hangi renk paletleri daha başarılı?
İçeriğinize, aşırı baskın olmaksızın dikkat çeken renklerin, site renklerine yakınlıkları ve uyumları nedeniyle neredeyse fark edilmeyen renklerden daha başarılı olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak sayfa ile tam bir uyum içinde olan renklerden daha iyi sonuç aldığınızı görebilirsiniz. Renk paletlerini nasıl seçerseniz seçin, renklerinizin sayfanızın renklerini tamamladığından emin olunuz. Ayrıca, renk paletlerini çevirmek de reklamlarınıza bir tazelik katmanın bir yoludur. Tüm yapmanız gereken Control tuşuna basmak ve Reklam Düzen Kodu sayfasında reklam kodunuzu oluştururken dört adede kadar renk paletleri seçmektir.

Çoklu reklam üniteleri etkin olarak nasıl kullanılabilir? Çoklu reklam üniteleri sahip olduğumuz büyük reklam envanterini kullanarak performansınızı optimize etmenize yardımcı olur. Sayfa başına üç adede kadar reklam ünitesi yerleştirebilirsiniz. Çoklu reklamların etkisini ölçmenin en iyi yolu bunun genel kazançlara olan etkisini incelemektir. Aşağıda çoklu reklam ünitelerinin başarılı olabileceği bazı örnekler sıralanmıştır:

Çok miktarda metin içeren, kullanıcının sayfanın alt taraflarına inmesini gerektiren sayfalar.
Forumlarda veya mesaj boardlarda, özellikle konuların içinde.
Sadece küçük reklam biçimlerinin (örneğin, 125 x125 buton)sığabileceği sayfalar.
Filtre listenizi kısa tutmak
Hesap filtre listeniz gereğinden fazla mı çalışıyor? Bu durumda, filtre edilen reklamların sayısını azaltmayı düşününüz. Filtreleme, istenmeyen reklamları önlemek için süratli ve kolay bir yöntem olmasına karşılık, bunun görünebilecek reklam sayısını azalttığını ve kazanç potansiyelinizi olumsuz etkileyeceğini aklınızda bulundurun. Reklamlarınızın çeşitliliğini artırmak ve her fırsattan ilave gelir için en iyi şekilde faydalanmak amacıyla, filtre listenizdeki URL sayısını azaltmaya çalışınız. Buna ek olarak, üst seviyedeki alan adını filtre etmek (bu o alan adından gelebilecek tüm reklamları engelleyecektir) yerine, sadece istemediğiniz alt alan adını filtre ediniz.

Sayfalarınızdaki aramanın parasallaştırılması
Sitenize arama kutusunu koymanız size yeni bir gelir akışı yaratmanın yanında kullanıcılara da faydalı bir hizmet sunabilecektir. Arama sonuçları sayfalarınızın konusuna uyacak şekilde düzenlenebilir ve görünen reklamlara her geçerli tıklama için size ödeme yapılacaktır.

Arama için AdSense hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu adresi ziyaret ediniz: AdSense Destek sayfasının Arama için AdSense bölümü.

Sayfalarınızı bağlantı birimleri ile iyileştiriniz
AdSense şimdi standart Google AdSense reklam biçimlerine ek olarak, sitenize ilave gelir getirebilecek bağlantı birimlerini sunmaktadır. Bağlantı birimlerini sitenizdeki eski ve yeni bölümlere entegre ederek denemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer daha önce standart AdSense reklam biçimini belirli bir sayfada iyi sonuç almadıysa, bu sayfada bağlantı birimini kullanmanızı öneririz. Bir sayfada halen mevcut bulunan üç AdSense reklam birimine ek olarak bir bağlantı birimini de yerleştirebileceğinizi hatırlayın.

Bu reklam konuları, sayfanızın içeriğini hedef almaktadır ve kullanıcılara seçtikleri konu hakkında daha fazla reklam görme imkanı sağlamaktadır. Bağlantı birimleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz AdSense Destek sayfasının bağlantı linkleri bölümü.

Sitemin Google arama sonuçlarına dahil edilmesini nasıl sağlarım?
Sitenizin tanınması ve yüksek nitelikli bir trafiğe sahip olması AdSense'deki başarınızın anahtarıdır. Web sitenizin trafiğini optimize etmek isterseniz aşağıdaki adresi yakından incelemenizi tavsiye ederiz

Kanalları kullanarak değişimleri takip ediniz
Belirli bir reklam konumunun etkinliğini mi merak ediyorsunuz? Veya 'afiş körlüğü'ne bir çare mi bulmaya çalışıyorsunuz? Bunu anlamanın en iyi yolu denemeye devam etmektir. Sayfalarınızda AdSense ile denemeler yapmanızı öneriyoruz. Ne bulacağınızı tahmin edemezsiniz. Değişikliklerinizin etkisini izlemek için kanalları kullanabilirsiniz. Ve belirli bir konumlama şeklini veya tüm siteyi takip etmek için kişiselleştirilmiş kanal ya da URL kanalları özelliklerini kullanabilirsiniz
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
google adsense kullanımında yapacağınız bazı ince ayarlar ile reklam gelirlerinizi katlayabilirsiniz.

1. utanmayın: eğer web sitenizde gerçekten google adsense reklamları aracılıpıyla gerli elde etmek istiyorsanız ilk olarak utanmaktan vazgeçin ve reklamları ziyaretçilerin rahatlıkla görüp tıklayabilecekleri yerlere serpiştirin.

2. ebatlara dikkat: adfsense reklamlarında en fazla geri dönüş alınan reklam ölçüler 160×600, 336×280 ve 300×250 piksellik ölçüler. sadece metin reklamları için 336×380 ebatı her zaman daha iyi sonuç verir ancak diğer türde reklamlar yayınlayacaksanız 300×250 piksel ebatı daha iyi sonuç verecektir. 160×600 ölçücü ise özellikle sidebar’a sığdırmak için iyi bir ölçü.

3. f harfi şeklinde yerleşim: sitenize yolu düşen ziyaretçiler belki de hızlıca göz gezdirip hemen gidecekler. aramalardan gelinen sayfalarda bu durum genellişkle böyle. o nedenle ziyaretçiyi sitenizde tutacak ana içerikle birlikte google adsense reklamlarını da f harfi şeklinde dağıtmaya özen gösterin. burada f harinin sırrına dair bir yazı bulabilirsiniz.

4. reklam yerleşimi: sitenizde kullandığınız temaya bağlı olrak adsense reklamlarını sitenizin üst yarısında tutmaya özen gösterin.

5. renklerin önemi: adsense reklamlarınızı hazırlarken renkleri sitenizin zemin rengine ve sitenizdeki yazı tiplerine göre ayarlamay gayret ettiğinizi biliyoruz. site içeriğinden ayrılmayacak şekilde hazırlanan reklamların daha başarılı olduğu söylense de bu durum her zaman geçerli değil. bazı durumlarda zıt renkleri tercih etmeniz gerekebilir. iki seçeneği de deneyerek en iyi sonucu hangisinin veridğini mutlaka deneyin.

6. koyu renkli temalar: ancak sitenizde kullandığınız tema koyuysa, adsense reklamlarını zıt renkte düzenlemeniz daha iyi sonuç verecektir.

7. section targeting: içerikle alakalın adsense gösterimi için section targeting her ne kadar yaratıcı ve başarılı bir fikir de olsa, bu tag’i sayfadaki yorumları da içine alacak şekilde uzatmayın. yorumların her zaman sayfa içeriğini yansıtmadığını biliyoruz. unutmayın; amacımız adsense reklamlarını olabildiğince içerikle uygun hale getirmek.

8. site içi arama: ziyaretçileriniz site içi arama için ya sayfa üstüne ya da sağ tarafa bakacaklardır. search butonunu açıkça göstermek her zaman işe yarar. ancak adsense popüler search kutucuklarını anahtar kelimelerle birlikte yayınlamanıza izin vermez. eğer sitenizde google adsense destekli arama birimi kullanıyorsanız bir kopyasını da sitenizin en altına yerleştirmenizde fayda var.

9. sadece metin reklamlar: adsense ayarlarınızı yaparken sadece metin reklamları kullanmaya özen gösterin. metin reklamlar dışındaki reklamlarda ölçünüz 300×250 olsun.

10. uzun içerikli yazılar: eğer uzun yazılar yazmayı seviyorsanız adsense reklamlarını yazınızın orta kısmına veya alt tarafa yerleştirebilirsiniz. çünkü ziyaretçi yazınızı okuduktan sonra büyük ihtimalle konuyu araştırmaya devam edecek ve ilişkili linkler arayacaktır. bu öneri 2 veya 3 sütunlu sitelerde daha fazla işe yarar.

11. yeni başlayanlar: adsense reklamlarınızı sitenizde yeni yayınlamaya başladıysanız sayfanızı mutlaka tekrar tekrar yenileyin ve görünümde sorun olup olmadığını kontrol edin. sayfayı her yenilediğinizde google reklamlarının da değişiyor olduğuna dikkat edin. ayrıca reklamların yakınındaki linklerin çalışıp çalışmadığını da kontrol etmenkte fayda var.

12. resim aramaları: bazı durumlarda google resim aramasından sitenize gelen ziyaretçilerden, normal sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere göre daha fazla reklam geliri elde edersiniz. o nedenle sitenizde yüksek çözünürlüklü ve net görüntüler kullanmaya özen gösterin ve google resim aramalarından sitenize gelerek reklamlara tıklayanları takip edin.

13. flickr farkı: flickr iyi bir ziyaretçi kaynağıdır. sitenizdeki resimlerin bazılarını flickr’a yükleyip ordan link verebilirsiniz.

14. dışarıya link verin: sitenizde bazı siteleri önerebilir veya link verebilirsiniz. sizin sitenizden diğer sitelere ziyaretçiler gitmeye başladığında google sizi bir otorite olarak önemseyecek ve size daha fazla ziyaretçi gönderecektir.

15. google analytics: adsense ile birlikte analytics’i de kullanın ve belirli hedefler oluşturarak ziyaretçilerinizin sitenizdeki davranışlarını daha yakından izlemeye çalışın.

16. placement targeting: Placement targeting adwords yayıncıları için harka bir araçtır. bu nedenle adsense reklamlarınızı oluştururken kanal bölümünü mümkün olduğunca iyi tarih edin.

17. değersiz sayfalar: sitenizde arşiv, tag, kategori ve yazarlar sayfaları varsa bu sayfalara mümkünse doğrudan google’dan erişimi durdurun veya bu sayfalara gelenlerin başka sayfalara geçmesi için birşeyler yapın. bu sayfaları adsense ilenları ile değerlendirmek çok güç.

18. adsense gelir paylaşımı: eğer sitenizde birden çok yazar varsa adsense gelirlerinizi paylaşmanızda fayda var. bu işi adsense hesabınız altında kanallar bölümünden yapabilir ve her bir editörünüz için ayrı bir kanal açarak gelirleri adil şekilde dağıtabilirsiniz.

19. adsense premium üyeleri: CNN, Mahalo, New York Times, About.com gibi adsense premium siteleri için google büyük ihtimalle özel çalışmalar yapmış ve bu sitelerden daha fazla gelri elde edilmesi için bazı optimizasyolara başvurmuştur. o nedenle bu siteleri inceleyebilir ve adsense dağılımları ve şekillerine bakarak bunları kopyalayabilirsiniz.
 

okulyolu

Amatör
Üye
14. Madde şu sıralar hep aklımda olan bir fikirdi ama gerçekleştirebilecek kadar tecrübem olmadı.. Mesela ben portal kullanıyorum ve genelde ordan foruma geçiliyor.. Forumun en altında powered yazısının sağ ve solunda reklam banneri gibi küçük küçük 90*30 veya daha küçük dost siteler yapmak istiyorum.. Bu mümkün müdür ??
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Adsense Optimizasyon Temel Unsurları

Başarınızı kanallar ile test edin

Belirli bir reklam yerleşiminin, biçiminin veya renginin sayfalarınızdaki etkilerini merak mı ediyorsunuz? Bunu anlamak için en iyi yolu test etmektir. AdSense ile yapacağınız denemeler, siteniz için en iyisi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır ve kanallar, denemeleriniz için en mükemmel araçlardır. Sitenizde her değişiklik yaptığınız anda, etkileri ölçmek ve gözlemek için kanalların avantajından yararlanın. İster belirli bir reklam yerleşimini ister tüm sitenin sonuçlarını takip etmek isteyin, özel kanallar ve URL kanalları, neyin en iyi sonucu vereceğini belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Ayrıca, yapacağınız testler de reklamlarınız hakkında akıllıca kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Diğer optimizasyon ipuçlarımızdan birini uygulamayı düşünüyorsanız, bunu kanallarla test etmenizi öneririz. Ne kadar çok sayıda test yaparsanız, reklamların etkilerini de o kadar iyi bilirsiniz. Ve reklamların etkilerini ne kadar iyi bilirseniz, gelir potansiyelinize de o kadar hızlı ulaşırsınız.

Kanal kullanıcıları için ipuçları: Özel bir kanal oluşturduğunuzda, ona, daha sonra raporlarınızda kolayca tanımlayabileceğiniz şekilde ayrıntılı bir isim verin. Örneğin, "MakaleSağGenişGökdelenAçıkHava", makale sayfalarınızın sağ tarafındaki Açık Hava paletli geniş gökdelen reklam biriminizi temsil edebilir.

Basitleştirmek ve zamandan kazanmak için rapor şablonları oluşturun

Bir deneme tasarladığınızda, o deneme için bir rapor şablonu tasarlamak ve kaydetmek zamandan kazandırır. Rapor şablonları ileride hızlı erişim için bir rapora ilişkin belirtimleri özelleştirmenize ve kaydetmenize olanak sağlar. Böylece aynı ayrıntılı raporu tekrar tekrar oluşturmak için yapmanız gereken uzun işlemden kurtulabilirsiniz. Veri aralığı, kanal veya toplam veri varyasyonları ile sayfa gösterimlerini mi yoksa reklam birimi gösterimlerini mi görmek istediğiniz gibi tercihleri kaydedebilirsiniz.

Bir rapor şablonunu kaydettikten sonra, Genel Bakış sayfanızdan, Gelişmiş Raporlar sayfanızdaki açılan listeyi kullanarak veya e-postayla gönderilebilir raporları kullandığınızda size otomatik olarak e-postayla gönderilmesini sağlayarak tek bir tıklamayla o rapora erişebilirsiniz.

Herhangi bir rapor şablonunun size doğrudan e-postayla gönderilmesini sağlamak için bir plan belirlemek yalnızca bir dakika sürer. Hesabınızın Rapor Yöneticisi sekmesinde, size e-postayla gönderilmesini istediğiniz rapor şablonunu, istediğiniz gönderilme sıklığını ve tercih ettiğiniz dosya türünü seçmeniz yeterlidir.

En başarılı renk paletleri hangileridir?

En küçük çabayla en büyük gelir etkisini elde etmek isterseniz, renk paletlerinizi optimize etmenizi tavsiye ederiz. Doğru paletlerin seçilmesi, kullanıcılarınızın fark edecekleri -- ve tıklayacakları -- reklamlarla ve hemen atlayacakları reklamlar arasındaki farkların yaratılmasını sağlayabilir.

Kullanıcıların sitenizin ana içeriğinden farklı olan herhangi bir şeyi yok sayma eğilimi göstermeleri anl***** gelen reklam körlüğünü azaltmak için uygulanabilecek birkaç stratejiyi aşağıda açıkladık. Bu değişiklikleri yaparak, reklamlarınızın kullanıcılar için daha görünür olmasını sağlayacaksınız. Amaç kullanıcıların kafasını karıştırarak reklamların içerik olduğunu düşünmelerini sağlamak değil, kendilerini ilgilendirenleri tıklayabilmeleri için kullanıcıların reklamları görmelerini ve okumalarını sağlamaktır.

Sitenizde kullanmak gereken renk stratejisi, reklam yerleşimine ve reklamlarınızın üzerine yerleştirileceği arka planın rengine dayalı olarak değişir. Tavsiye ettiğimiz hangi stratejilerin sitenizde iyi sonuç vereceğiyle ilgili hızlı başvuru bilgileri için aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Siteniz için başarılı olacak renk paletlerini tanımlamak için kullanabileceğiniz üç tekniği kısaca tanımlayalım:

Harmanlamak için, reklamlarınızın arka planını ve kenarlıklarını, reklamın yerleştirileceği sayfanın arka planının rengiyle aynı yapın. Sitenizin arka planı beyazsa ve reklam renklerini seçmek için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, önceden tasarlanmış Açık Hava paletimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.
Tamamlamak için, sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanın ancak arka planı ve kenarlıkları reklamların yerleştirileceği yerinkilerle tam olarak eşleştirmeyin.
Kontrast oluşturmak için, sitenizin arka planı üzerinde belirgin biçimde görünecek renkler seçin. Kontrast oluşturma yalnızca arka planı koyu olan siteler için tavsiye edildiğinden, beyaz arka planlı, beyaz kenarlıklı ve mavi döşemeli bir palet kullanmanızı tavsiye ederiz.

Harmanlamak için


Tamamlamak için
Kontrast oluşturmak içinÇoğu renk tekniğinde, reklam metniniz ve bağlantılarınız için sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, sitenizdeki bağlantıların tümü yeşilse ve metniniz siyahsa, reklamlarınızda da yeşil bağlantılar ve siyah metin kullanın. Çoğu kullanıcı mavi renkleri görmeye alışık olduğundan, mavi rengi kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Genel olarak, renk paletlerinizi seçerken sağduyunuzu kullanın. Sitenizin ana renkleri pastel renklerse, tümü birincil olan renklerin kullanıldığı reklamlar tasarlamayın. Kullanıcılar, görsel olarak rahatsız edici olan reklamları tıklamazlar.

Reklamlarınız mükemmel şekilde tasarlansa bile, yukarıdaki teknikler birkaç nedenle işe yaramayabilir:

Sitenizin ziyaretçileri esas olarak tekrar gelen ziyaretçiler mi?
Ziyaretçileriniz her gün tekrar geliyorlarsa, reklam renkleri ne olursa olsun, zaman içinde kullanıcıların reklamlarınızın konumuna karşı körleşmeleri olasıdır. Dönen renkler kullanmayı veya reklamlarınızın sayfa üzerindeki yerini ara sıra değiştirmeyi deneyin.
Sitenizde çok fazla sayıda reklam ve çok kullanılan bir içerik var mı?
Siteniz reklamla doluysa veya çok fazla miktarda rekabet halindeki içerik bulunduruyorsa, reklamlarınızın kullanıcıların dikkatini çekmesi için görsel bakımdan daha etkileyici renkler kullanmanız gerekir. Yukarıdaki teknikler sonuç almanızı sağlamazsa, daha belirgin renkler kullanmayı deneyin.
Reklamlarınızı görünür yapmak için ipuçları: sayfanızı açın ve kendinizi normal bir kullanıcının yerine koyarak kısaca bir göz atın. Reklamlar, cafcaflı görünmeden dikkatinizi çekiyor mu? Siz olsanız onları fark eder miydiniz veya okur muydunuz yoksa gözleriniz başka tarafa mı kayıyor? İçeriğinizi bastıran reklamlarla, kullanıcıların neredeyse fark etmeyecekleri reklamlar arasında bir denge kurmaya çalışın. Bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak, aşağıdaki örneklere bakın. Bu uygulamalarda yer verilen reklamları siz fark eder miydiniz?Renk paletlerini test etmek için ipuçları: çeşitli renk paletleri arasında geçiş yaparak reklamlarınıza çeşitlilik ve yeni bir görünüş kazandırın. Tüm yapmanız gereken, Reklam Biçimini ve Renklerini Seçin adımında reklam kodunuzu oluştururken Çoklu paletleri kullan'ı seçmek ve ardından Control veya Command tuşlarını basılı tutarak dört adede kadar renk paleti seçmektir.

Resim reklamları çeşitliliği ve rekabeti artırır
Metin reklamlara ek olarak resim reklam görüntülemeyi seçmeniz bütün rekl*****enlerin sitenizde görünmek için reklam vermesini sağlar. Sayfalarınızda görünmek için aynı anda hem metin, hem de resim reklamlar yarışır ve sitenizde sizin için en etkili olacak reklamları otomatik olarak gösteririz.

Resim reklamları denemek ister misiniz? Yeni bir reklam birimi oluştururken reklam türü tercihinizin metin ve resim reklamlar olarak ayarlandığından emin olun. Ardından, resim reklam seçeneğini sayfalarınızın küçük bir bölümünde en az 2 hafta boyunca test edin ve kanalları kullanarak ilerlemeyi izleyin. Bu şekilde resim reklamların sizin için faydalı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Resim reklam görüntülemek için ipucu: Sitenizde tüm reklamların gösterilebilmesi için resim reklamları destekleyen bir reklam biçimi kullandığınızdan emin olun.

AdSense'i forum sitenize uydurma

Bir forum sitesi işlettiğinizde, reklam yerleşimleri ve biçimleri, başarılı olacak ama düzenli kullanıcılarınızı taciz etmeyecek reklamlar tasarlamanın anahtarıdır.


Yerleştirme: Reklam birimlerinizi tekrar gelen ziyaretçilerin onları fark edecekleri yerlerde görüntüleyin

Forumu düzenli olarak ziyaret eden kullanıcılar başlığı atlama ve doğrudan ilgilendikleri ileti dizisine gitme eğilimi gösterdiklerinden, reklam biriminizi ilk iletinin üstüne veya altına yerleştirmek, logonun yanına yerleştirilen reklamlardan daha etkili olabilir.
Son hemen sonrasına bir büyük afiş yerleştirin. Bu, bir ileti dizisini sonuna kadar okuyan kullanıcılara, içerik sona erdiğinde seçecekleri bir 'sonraki adım' sağlar. Kullanıcılarınız reklamı görmeden sonraki ileti dizisine geçebileceklerinden, büyük afişi sayfa altlığından sonra yerleştirmekten kaçının.
Biçimler: Tasarımınızı birden fazla reklam birimi ve sınırlı yer için uyarlama.Birden fazla reklam birimi kullanırken, sitenizdeki reklam yerlerini doldurmak için çok çeşitli biçimler kullanabilirsiniz. Forumunuzun sol tarafındaki kıvrımın üstüne bir gökdelen yerleştirmek, diğer konumlandırmalara göre biraz daha iyi bir performans elde edilmesini sağlar gibi görünüyor. Bununla birlikte, sayfa üzerinde birden fazla reklam birimi kullanırken, yatay yönle ilgili önyargımız hala büyük afiş kullanılmasını teklif ederiz. Isı haritamız daha fazla ayrıntı sağlayabilir.
Forumunuzun üst tarafının yakınında başlığın hemen altına sığacak kadar küçük, yatay bağlantı birimleri kullanın. Düzenli forum ziyaretçileri için, bağlantı birimleri, göz atılacak daha fazla miktarda alakalı konu dizisi sağlar.
Reklamlarınızı her nasıl oluşturmayı seçmiş olursanız olun, forumların düzenli kullanıcılarla büyük ölçüde etkileşen siteler olduğunu aklınızda bulundurun. Çok tacizkar görünmemelerini sağlamak için, reklamları hoş bir şekilde harmanladığınızdan emin olun - ama reklamlarınızı kullanıcıları yanlış yönlendirmelerine neden olacak kadar iyi harmanlamamaya da dikkat edin! Her forum sitesi farklıdır ve topluluğunuzu en iyi siz bilirsiniz; o nedenle, kullanıcılarınız için en olumlu deneyimi oluşturmak için her zaman kendi değerlendirmelerinizi kullanın.

Gelir fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için ipucu: Çoğu site gibi, forumlar da resim reklamların yayınlanmasından yararlanabilirler. Resim reklamların desteklenmesi, sitenizde görünmek için teklif veren reklamların - özellikle de, bin gösterim başı maliyet (CPM) reklamlarının - oluşturacağı havuzu büyütebilir. Forumlar diğer tür sitelere göre daha düşük tıklama oranlarına sahip olma eğilimi gösterdiklerinden, CPM reklamları tıklamalara gerek kalmadan geliri artırabilirler. Bununla birlikte, BGBM reklamlarının hem metin hem de resim biçiminde hazırlandığını unutmayın.

Blog optimizasyonu_ Blogunuzdaki reklamları optimize edin

Bir blogla çalışırken, reklam uygulamalarıyla ilgili bazı ilginç güçlüklerle karşılaşırsınız: sayfa biçiminin önceden belirlenmiş olması, yüksek oranda hedeflenmiş içerik, düzenli ziyaretçiler, vb. Okuyucularınızdan ve içeriğinizden en iyi sonucu almak için size bazı tavsiyelerde bulunuyoruz:

Reklamları blogunuzla harmanlayın

Okuyucularınızın reklamlarınızı görmeleri ve tıklamaları olasılığını artırmak için, reklam birimlerinizi bloglarınızın arka planıyla harmanlayın. Reklamlarınıza dikkatleriniçekilmesine yardımcı olmak amacıyla, reklam başlığı için koyu bir renk seçin, sonra reklamlarınızın arka planının ve kenarlıklarının reklamın yerleştirileceği alanın arka planıyla aynı renkte olmasına dikkat edin.Birden fazla reklam biçimi ve yer kullanarak deney yapın

Genel olarak, daha geniş reklam biçimleri daha kullanıcı dostu olma eğilimi gösterirler. Bir reklam biriminin ilk iletinin sonrasına yerleştirilmesi olasılıkla okuyucularınızın dikkatini çekecektir. Bazı fikirler edinmek için örnek uygulamamıza bir göz atın. Ayrıca, blogunuzun sağ tarafına bir Gökdelen (120x600) veya düşey bağlantı birimi yerleştirmeyi düşünün. Blogger'ı kullanıyorsanız, blogunuzun kenar çubuğuna AdSense kodu yerleştirme ile ilgili talimatları bulabilirsiniz.

Arama ve yönlendirmelerle ilgili olarak okuyuculara daha fazla seçenek sunun

AdSense ile en fazla geliri elde etmek için, reklamların kullanmasını aşmak arama için AdSense'i ve tavsiyeleri kullanın. Kazancınızı artırabilir, okuyuculara değerli bilgiler sağlayabilir ve esnek biçimlerin avantajından yararlanabilirsiniz.

Reklam hedeflemesini geliştirin

Bölüm hedeflemesi ile, bir reklam birimini blogunuzun belirli bir bölümüne hedefleyebilir ve ayrıca, gezinme bağlantıları gibi alakasız bölümleri engelleyebilirsiniz. Yalnızca HTML konusunda bilgili olanların bölüm hedefleme uygulaması yapmalarını tavsiye ederiz.

Blogunuza yönelik daha fazla trafik oluşturmak için ipucu: Bir Blogger kullanıcısıysanız, blogunuzu her güncelleyişinizde bir blog güncelleme bildirimi hizmeti olan Weblogs.com'a bildirimde bulunmak için bu ayarı etkinleştirin. Bu ayarın etkinleştirilmesi, blogunuzun web'deki çeşitli "yeni güncellenenler" listelerine ve bloglarla ilişkili diğer hizmetlere ekleneceği anl***** gelir.

Bağlantı birimleri sınırlı alanlarda en yüksek verimi almanızı sağlar.

Eğer sitenize uygun olan ve okurlarınızın ilgisini çeken reklam birimleri istiyorsanız bağlantı birimlerini kullanabilirsiniz. Her bağlantı birimi, sayfanızın içeriğiyle alakalı konuların listesini görüntüler ve kullanıcılar bu konulardan birini tıkladığında konuyla ilgili AdWords reklamlarının bulunduğu bir sayfaya yönlendirilir. Konuların tıklanmasından para kazanamazsınız ancak, kullanıcılar geldikleri sayfalarda AdWords reklamlarını tıkladığında size ödeme yapılacaktır.

Bağlantı birimleri özellikle ziyaretçilerin aradığı belirli bilgilere odaklanan içerik için etkilidir. Bu birimlerin çeşitli biçimleri alanı daha verimli kullanır ve bu nedenle bağlantı birimlerini sitenizde yeni ve alışılmadık konumlara yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bir sayfadaki üç AdSense reklam birimine ek olarak o sayfaya üç bağlantı birimi de yerleştirebileceğinizi unutmayın.

Arama için AdSense - sitenizde özelleştirilmiş arama

Sitenize bir Arama için AdSense kutusu yerleştirdiğinizde, bir yandan yeni bir gelir akışı oluştururken, kullanıcılarınızın çevrimiçi deneyimini de iyileştirebilirsiniz. Kullanıcılarınız sitenizdeki ve web'deki hedefli arama sonuçlarından yararlanır, siz de arama sonuçları sayfalarında gösterilen reklamlara yapılan geçerli tıklamalardan kazanç sağlarsınız.

Ayrıca, arama sonuçlarınızın ve reklamlarınızın alaka düzeyini artırmak için, dikey arama ve anahtar kelime ayarlama gibi gelişmiş özelleştirme seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Kullanıcıların bir arama yaptıktan sonra sitenizden ayrılmasını istemiyor musunuz? Sadece kendi sitenize ait sonuçlar sağlamak için Yalnızca Sitede Arama özelliğini deneyin.

Başarınızı diğer Google ürünleriyle en üst düzeye çıkarın

Google, sitelerinizi Google dizinine dahil edebilmeniz, işletmenizin reklamını yapmanız ve sitenizin içeriğini geliştirmeniz konusunda size geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Yüksek kaliteli, dikkat çeken sayfalara sahip olmanız AdSense'den daha fazla fayda sağlamanıza neden olacaktır.

Sitenizin Google'ın arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için Google web yöneticisi araçlarını kullanın

AdSense ile başarı sağlayabilmeniz için fark edilmeniz ve yüksek kaliteli bir trafik alabilmeniz gerekmektedir. Web sitenizin trafiğini optimize etmek istiyorsanız, içeriğinizi nasıl geliştirebileceğiniz ve sayfalarınızı nasıl yapılandırabileceğinize ilişkin fikir almak için web yöneticisi yönergelerimizi incelemenizi öneririz. Özellikle de URL'lerinizi Google'ın web yöneticisi araçlarına göndererek insanların web sayfalarınızı daha çok fark etmesini ve sitenizin kapsamının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ortak programımız olan AdWords ile yeni müşterilere ulaşın

Google AdWords ile kendi reklamlarınızı oluşturabilir, reklamlarınızı hedef kitlenize uygun hale getirecek anahtar kelimeler seçebilir ve yalnızca birileri reklamlarınıza tıkladığında ödeme yapabilirsiniz. Böylece yalnızca reklamınız işe yaradığında ödeme yapmış olursunuz. Bir hesap oluşturarak reklamlarınızın birkaç dakikada bir yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Google Haritalar API'sını kullanarak Google'ın etkileşimli haritalarını sitelerinizin verileriyle entegre edin

Haritalar API'sı sayesinde JavaScript kullanarak coğrafi bilgileri sitenize yerleştirebilirsiniz - haritanıza işaretleyiciler, devamlı çizgiler ve taranmış bilgi pencereleri gibi yer paylaşımları ekleyebilirsiniz. Mevcut site içeriğini geliştirmek için mükemmel bir yöntemdir ve en önemlisi Google Haritalar API'sı ücretsizdir. Daha fazla bilgi almak ve sitenizin kullanım şartlarına uygun olup olmadığını öğrenmek için lütfen Haritalar API'sı SSS adresini ziyaret edin.

Blogger ile sitenizin interaktifliğini artırın

Blogger sayesinde sitenizin farklı bakış açısını gösterme şansı bulacak ve okuyucularınızın sitenizde bir topluluk oluşturacak şekilde etkileşmesini sağlayacaksınız. Blogger ziyaretçileri bir mıknatıs gibi çekecektir.

Google Apps ile kurumunuzun daha etkin çalışmasını sağlayın


Google Apps sayesinde siz ve çalışma arkadaşlarınız BK maliyetlerini azaltmak ve daha üretken hale gelebilmek için Google'ın yenilikçi iletişim ve işbirliği uygulamalarını kullanabilirsiniz. Google Apps, özel marka olan Gmail, Google Takvim, Google Docs, Google Talk ve Google Sayfa Oluşturucu gibi kendi markanız, renk tercihleriniz ve içeriğinize göre özelleştirebileceğiniz uygulamaları içerir. Ayrıca tümü Google'da barındırıldığından kurmanız ve ilgilenmeniz gereken herhangi bir yazılım veya donanım bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi almak için Ürün turu yap veya Google Apps sürümlerini karşılaştır.

Bölüm hedeflemesi ile önemli içeriği ağırlık verin

Google AdSense reklamları web sayfanızın içeriğine otomatik olarak hedeflenir, ancak bazen sayfanızın belirli bölümlerini vurgulamak veya daha az önemsiz göstermek isteyebilirsiniz -- örneğin, makalenizin ilk paragrafını vurgulamak veya menü çubuğunuzu yok saymak isteyebilirsiniz. Bölüm hedeflemesi ile, sitenizde daha fazla hedeflenmiş reklam gösterilmesi için, içeriğinizin hangi bölümünün önemli olduğunu belirlememize yardımcı olabilirsiniz. Tarayıcılarımız yine de tüm web sitenize bakarlar, ancak önerileriniz reklam hedeflemenizi geliştirmemizde bize yardımcı olur.

Aşağıdaki durumlarda, bölüm hedeflemesi siteniz için çok uygun olabilir:

HTML bilginiz varsa ve kaynak kodunuza rahatlıkla HTML etiketleri ekleyebiliyorsanız.
Tarayıcıların sayfanızın belirli bölümlerine yönlendirilmelerine yardımcı olmak istiyorsanız.
Hedeflemek istediğiniz bölümler önemli miktarda metin (tarayıcılarımıza talimat vermemize yardımcı olmak için genel içeriğinizin yeterince büyük bir yüzdesi) içeriyorsa.
Bölüm hedeflemeyi, bir sayfanın istediğiniz kadar çok bölümüyle ilgili tavsiyelerde bulunmak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, reklam hedeflemenizdeki değişiklikleri görmeye başlamanız 1-2 hafta alabilir. Ayrıca, reklamlarınızın mümkün olduğunca etkili olacağından emin olmak istediğimiz için, teknolojimiz bölüm hedeflemesinin alacağınız sonuçları iyileştirip iyileştirmeyeceğini algılar ve hedeflemeyi yalnızca daha fazla gelir elde edecekseniz otomatik olarak uygular.
Doğru uygulama için ipucu: Bölüm hedefleme etiketleri içine önemli miktarda içerik ekleyin; yetersiz içerik eklenmesi daha az alakalı reklamlarla veya GHİ'lerle sonuçlanabilir. Ayrıca, reklam hedeflemesinin sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olmayan reklamlarla sonuçlanması program politikalarımıza aykırı olduğundan, sitenizin alakalı içeriğinin yalnızca önemli bölümlerini vurguladığınızdan da emin olun.
 
Üst Alt