• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Göle kar yagdi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Göle kar yagdi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Eymir Gölü'nde karın güzelliği

Ayşe DÖNMEZ - Eymir Gölü’nde çamlar-sedirler-salkım söğütler, sazlıklar, tepeler karlara bürünmüştü. Bir yandan ağaçlara-tepelere, kuş sürülerine, diğer yandan gölde yüzen karamekelere-sevimli ördeklere bakarak yürümek mutluluk vericiydi.

Ülkemizin bayırlarında-vadilerinde-patikalarında birçok doğa yürüyüşüne katılan ben, hemen yakınımızdaki bu güzelim göl çevresinde hiç yürümemiştim doğrusu. Hava koşullarından dolayı bir gezinin iptali üzerine Ormancılar Derneği Ekoturizm Grubu’ndan rehberimiz Günal Bey, yürümeye çok istekli olduğumuzu görünce bizi Eymir’e getirdi. 10 kişiden oluşan grubumuzla birlikte 13.5 kilometrelik göl çevresinde 2 saat süren turumuzu attık.

Günay Bey’in oğlu Barış zıp zıp zıpladı karların üzerinde, hepimizi kartopu yağmuruna tuttu, enerjisiyle-canlılığıyla neşe kaynağımız oldu. Bir göle-bir ağaçlara-bir kuşlara baka baka, sohbet ederek, fotoğraf çekerek yürüdük.

Öğle yemeğinde balık-ekmek yeriz diye düşünmüştük ama, iptal edilen doğa yürüyüşü için yanımızda getirdiğimiz kumanyalarımızı yemeye karar verdik. Hem biz yedik getirdiklerimizden, hem de su kuşlarıyla paylaştık onları. Yolun sonuna geldiğimizde, baharda burada yeniden yürüyüş yapma isteğiyle vedalaştık arkadaşlarla, teşekkür ettik Günal Beye bu kar-kışda fedakarlık ederek bizi buraya getirdiği için.


EYMİR: KUŞLARI-BALIKLARI-AĞAÇLARIYLA ANKARA’NIN VAHASI


ODTÜ’nün arazisi içindeki Eymir Gölü; 100’den fazla kuşun uğrak yeri olmasıyla, turna balığı- pullu sazan-kadife balığı-yayın balığı-gümüş balığıyla, su kuşlarıyla, türlü çeşitli ağaçları, sazları, yeşil tepeleriyle Ankara’nın bozkırında beliriveren bir vaha gibi adeta. Bu güzel ortamda çeşitli etkinlikler yapılabiliyor: ODTÜ kürek takımının çalışma alanı da olan Eymir Gölü’nde ve çevresinde; yelken-kürek yarışmaları, su sporları, oltayla balık avlama, yürüyüş, bisikletle dolaşma, piknik.

Eymir Gölü’nün kıyısına balık lokantaları ve kafeler dizilmiş. Göldeki karamekelere, ördeklere, serçelere, kuş sürülerine bakarak balık-ekmek yemek çok zevkli.

BAĞEVİ: MİNDERLER ÜZERİNDE KUŞLARI GÖZLEMEK

ODTÜ Eymir Gölü Tesisleri içinde yer alan otantik mimarisiyle Bağevi tesisi ise bütün yıl boyunca açık. Kışın köy usulü döşenmiş mekanında müşterilerine sobada kestane ve sıcak şarap, yaz aylarında ise bahçede barbekü ziyafeti, minderler ve hamaklar üzerinde gölün keyfini çıkarmayı vaadediyor. Çeşitli şarap menüsüne sahip olan Bağevi, fıçı şarabında ise iddialı. Gözleme ve mantısı ev yapımı olan Bağevinde, çay Amasya semaverleriyle servis ediliyor. Pazar günleri ise saat 10.00’dan 13.00’e kadar açık büfe brunch var.

Son yıllarda kirletici atıklar-erozyon sebebiyle Mogan Gölü ve Eymir Gölü ciddi sorunlarla karşılaşmış, bu durum tüm canlı türlerini tehdit etmeye başlamıştır. Göllerin korunması için çalışmalar sürmektedir.

Eymir ve Mogan Gölleriyle ilgili yapılan araştırmada şöyle deniliyor:

“Eymir Gölü Ankara’nın 20 km güneyinde yer alan ve İmrahor Deresi vadisinin Mogan ve Eymir çukurluğunun önünün alüvyonlarla dolması sonucu oluşmuş, birbirlerine hidrolojik olarak bağlı iki gölden biridir. Mogan gölünün hemen tümünü çevreleyen sazlar bir çok balık ve kuş türünün üremesi ve yaşaması için uygun ortam sağlamaktadır. Mogan gölü yazları genellikle kuruyan küçük dereler ile beslenmekte, göl suyu kuzey doğusundaki regülatör kontrolünde Eymir Gölü’ne akmaktadır.

Göl çevresindeki alan ile gölün toplam yağış alanının 245 km2lik kısmı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında 1990 yılında “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edilmiştir. Mogan ve Eymir göllerinde son yıllarda su kalitesi açısından büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca hava, toprak, gürültü kirliliği ve erozyon konuları da bölgeyi genel olarak etkilemektedir. Usulsüz ve aşırı avcılık sonucu göllerdeki su ürünleri türleri ve miktarlarında büyük azalma gözlenmiştir ve bu durumu ile gerek sportif gerekse ticari avcılık yok denecek ölçüde azalmıştır.” Kaynak Akdeniz.edu.tr

Eymir Gölü'nde karın güzelliği | Gezelim Görelim - ANKARA - Gezilecek Yerler | gezikolik.com | "Gezmeyi sevenlerin buluşma noktası..."
 
Üst Alt