Giyinmemizi bitlere borçluyuz!

Bitler üzerinde yapılan araştırmaya göre, insanlar 170 bin yıl önce giyinmeye başladı.

Bitler üzerinde yapılan yeni bir araştırma insanların 170 bin yıl önce giyinmeye başladığını ortaya koydu.

Buna göre, insanlar 170 bin yıl önce Afrika'dan başarılı bir şekilde göç edebilmelerine olanak verecek şekilde giyinmeye başladı.

Florida Üniversitesi'nden memeli uzmanı Doktor David Reed, insan evrimini ve göç şekillerini daha iyi anlamak üzere modern insanda bitlenme üzerine çalıştı.

Araştırması, modern insanların daha soğuk iklimlere ve daha yükseklere göç etmeden önce giysiler giymeye başladıklarını ortaya koydu.

Reed, ilk giysilerin sağlam kalamadıkları için arkeolojik kazılardan çıkmadığını, bu nedenle de tam zamanın belirlenmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

Bunun yerine Reed, beş yıl süren araştırmasında DNA diziliminden faydalanarak, giysi bitinin ilk kez ne zaman insanda görülen vücut bitinden genetik olarak ayrılmaya başladığını hesaplamaya çalıştı.

Reed, "İnsanların ne zaman giyinmeye başlamış olabileceğini bulmak üzere farklı bir yöntem bulmak istedik. Çünkü giysi bitleri, kıyafete çok iyi uyum sağlıyor ve vücut bitinin ya da giysi bitinin insanlar giyinmeye başlayıncaya kadar var olmadığını neredeyse kesin olarak biliyoruz. Araştırma ayrıca insanların vücutlarındaki kılları kaybettikten sonra elbiseler giymeye başladığını da gösteriyor. Bunun tarihi ise genetik deri-renklendirme araştırmasıyla bir milyon yıl önce olarak ortaya konuluyor. İnsanlar, bu yüzden vücut kılları olmadan ve giysisiz önemli bir süre geçirmişler. İnsanları Afrika'da yüzbinlerce yıl giysiler ve kılları olmadan hayatta kalabilmesi ve ancak Afrika'dan dünyanın başka bölgelerine göç sırasında giyinmeye başlamaları ilginç" diyor.

Diğer parazitlerden farklı olarak, bitler, uzun evrimsel zaman periyodları boyunca yaşayabiliyor. Bit ve biti taşıyan arasındaki bağlantı bilim insanlarının, bitteki evrimsel değişikliklere bakarak taşıyıcıdakileri anlamalarına imkan veriyor.
haberoku.net
 
Üst Alt